علی ارسلان کشتی‌گیر مهاجر ایرانی با پرچم صربستان قهرمان جهان شد
گریه تلخ او به چه دلیل بود؟

ناصر نامدار، گروه ورزش_ کمتر از یک سال پیش و در بحبوحه اخبار مهاجرت دائمی ورزشکاران ایرانی و پناهنده شدن آنها به کشورهای دیگر خبر رسید که علی ارسلان، فرنگی‌کار ایرانی به تابعیت کشور صربستان درآمده است. حالا و در حالی که از زمان مهاجرت ارسلان یک سال هم نگذشته، او در وزن ۷۲ کیلوگرم مسابقات کشتی فرنگی قهرمانی جهان به مقام قهرمانی دست پیدا کرده است. او ابتدا کشتی‌گیر اوکراینی را با اقتدار شکست داد. این در حالی بود که نماینده تیم ملی ایران در این وزن یعنی محمدرضا مختاری در همان کشتی اول مقابل ابراهیم غانم  کشتی‌گیر فرانسوی شکست خورد. ارسلان با پرچم صربستان کشتی‌گیران مجارستان و لیتوانی را مقتدرانه شکست داد تا در نیمه‌نهایی مقابل غانم فرانسوی کشتی بگیرد.

او در این مسابقه هم پیروز شد تا علاوه بر رسیدن به فینال، شانس کسب مدال برنز توسط نماینده ایران را هم از بین ببرد. ارسلان در فینال پس از اینکه ۴ بر ۳ از اولوو گانیزاده آذربایجانی عقب افتاد، با کامبکی دیدنی توانست ۷ بر ۴ پیروز شود و نخستین طلای میزبان را در مسابقات کشتی قهرمانی جهان ۲۰۲۲ را کسب کند. درخشش ارسلان و ناکامی مختاری و البته دیگر فرنگی‌کاران ایرانی، سیل انتقادات را به سوی محمد بنا، سرمربی تیم ملی ایران روانه کرد. چراکه خیلی‌ها معتقدند شخص بنا با نادیده گرفتن توانایی‌های ارسلان باعث مهاجرت این کشتی‌گیر شده است. ارسلان البته به طور مستقیم از بنا به خاطر نحوه برگزاری مسابقات انتخابی تیم ملی انتقاد کرده بود. او گفته بود بنا به سبک کشتی‌اش اعتقادی ندارد و فرصت درخشیدن در ترکیب تیم ملی بزرگسالان ایران و در نهایت رفتن به رقابت‌های جهانی را به او نمی‌دهد.

گفته می‌شد ارسلان با وجود درخشش در انتخابی‌ها و مدالی که در سال 2018 گرفته، با بی‌مهری بنا مواجه شده و در نهایت تصمیم به مهاجرت گرفته است. ارسلان یکی، دو ماه بعد از مهاجرتش، اولین مدال طلای خود برای صربستان را در جام نیکولای پتروف بلغارستان گرفت، اما اتفاق اصلی در فروردین‌ماه رقم خورد؛ جایی که صربستان را صاحب نشان برنز رقابت‌های اروپایی کرد. او اما بی‌صبرانه منتظر جام جهانی کشتی بود که قرار بود در صربستان برگزار شود. ارسلان همه توانش را روی تشک گذاشت و مقتدرانه قهرمان شد تا مهر تاییدی بر ادعاهای خودش بزند. ادعاهایی که حالا فشار زیادی روی محمد بنا ایجاد کرده است. البته طبق معمول جامعه ایران در چنین موقعیت‌هایی به سرعت وارد یک دو قطبی شده است. عده‌ای می‌گویند نباید با این شکست، زحمات بنا را از یاد برد. اما از سوی دیگر منتقدان می‌گویند بنا نباید با میل و سلیقه خودش نفرات تیم ملی را گزینش کند. نگرانی عمده این است که چنین روندی باز هم ادامه داشته باشد و ستاره‌هایی مثل ارسلان پشت خط بمانند یا ناچار به ترک وطن شوند و برای کشورهای دیگری افتخار کسب کنند. ماجرای ارسلان البته یک اتفاق ویژه هم در خودش داشت. شاید خیلی‌ها منتظر بودند او پس از این موفقیت بزرگ عقده‌گشایی کند و علیه ایرانی‌ها و‌ مربیان سابقش حرف بزند.

حتی پیش‌بینی می‌شد ماجرا وارد فاز سیاسی شود. کمااینکه در فضای مجازی ایران، بین دو جناح عمده مجادلات کلامی فراوانی پیش آمد و هر دو گروه سعی داشتند موفقیت ارسلان را به نام جناح خودشان مصادره کنند اما او چنین نکرد و پس از اینکه مدال طلا را به گردن آویخت و در حالی که پرچم کشور صربستان روی دوشش بود در مقابل خبرنگاران ایرانی و خارجی گفت: «من نوکر همه ایرانی‌ها هستم. من ایرانی‌ام. با این کشور قرارداد دارم. هیچ کاری به هیچ چیز دیگری ندارم. مخلص همه ایرانی‌ها هستم. ایران زندگی می‌کنم. ایران تمرین می‌کنم. در ایران برای من زحمت کشیدند. شرایط به گونه‌ای رقم خورد که من برای ادامه کشتی و درس خواندن به صربستان آمدم. امیدوارم همه ایرانی‌ها از این مدال خوشحال شده باشند.»