آیا سهامداران از بورس کوچ می‌کنند؟

مهتاب شهریاری، خبرنگار بازارهای مالی_ سه روز افت پی‌درپی شاخص اصلی بورس تهران کافی بود تا اینکه در نهایت بازار نفسی تازه کند و رنگی تازه بر مبادلات کمرنگ این روزها بپاشد. سرانجام پس از چند روز که تابلو مبادلات بورس تهران رنگ قرمز به خود گرفته بود، اندکی به سبزی گرایید اما کو تا رونق؟

اخیرا یک مقام مشاور در هیات مذاکره‌کننده ایرانی گفته: «با وجود فشارهای دولت آمریکا همچنان به دستیابی به توافق نزدیک هستیم.» محمد مرندی به خبرگزاری مهر گفته: «ما نگران نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته‌ای ایران و نتایج آن نیستیم و برای حصول توافق، بایدن باید درباره حل‌وفصل مسائل و موضوعات باقی‌مانده مرتبط با مذاکرات تصمیم‌گیری کند.»

شاید دلیل رشد اندک شاخص‌های بورس، همین امیدهای اندک به توافق باشد که به خصوص منجر به افزایش جنب‌وجوش خریداران در گروه‌های خودرو و بانک شده است. به خصوص دو خودروساز بزرگ کشور که در مبادلات دیروز اثری محسوس بر افزایش شاخص داشتند. البته دیروز در میان طایفه کامودیتی‌محورها، سهام فلزی‌ها مثبت خریدوفروش می‌شدند که فولاد بیشترین نقش را در این جنبش بر عهده داشت.

به این ترتیب شاخص کل بورس تهران دیروز با بیش از 4 هزار واحد افزایش به سطح یک ‌میلیون و ۳۹۳ هزار واحدی رسید که با توجه به توقف مذاکرات هسته‌ای، تا حدودی دور از انتظار بود. دیروز معامله‌گران بازار سهام برخلاف روزهای گذشته، نماگرهای مبادلات بورس را مثبت و صعودی دیدند. نماگر اصلی تالار شیشه‌ای طی دادوستدهای روز یاد شده 32/0 درصد رشد داشت. با این حال تپیکس آسیب دیده از تحولات هسته‌ای دیروز با وجود اینکه بیش از چهار هزار واحد افزایش یافت اما نتوانست موقعیت 4/1 میلیون واحدی را پس گیرد و کار خود را در سطح یک میلیون و 393 هزار واحد خاتمه داد.

دیروز تحلیلگران بازارهای مالی بر دو نکته تمرکز کرده بودند؛ یکی‌ این‌که وضعیت پرونده هسته‌ای به گونه‌ای است که در حال حاضر چشم‌انداز روشنی از مذاکرات هسته‌ای وجود ندارد و دیگر این‌که برخی معتقدند نتیجه انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره آمریکا بر روند احیای برجام اثرگذار است. به این ترتیب نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که بازارها در دو ماه آینده به سمت ثبات و آرامش حرکت کنند و شکی نیست که قطار بازارها در ریل نوسان حرکت خواهد کرد.
در حال حاضر در بورس تهران ورودی پول ناچیز است و این در حالی است که خروجی پول بسیار بیشتر به نظر می‌رسد و این روند حاکی از آن است که امید به آینده کوتاه‌مدت بازار اندک است. بدیهی است که معامله‌گران بازار سهام از ابتدای امسال آنطور که باید بازدهی نداشته‌اند و طبیعی است که اندک‌اندک به سوی دیگر بازارها ازجمله مسکن، طلا و دلار حرکت کنند. از سوی دیگر دست‌کم دو ماه زمان می‌برد که مذاکرات مجددا شروع شود که این رویه می‌تواند بازار ارز را در کانون توجهات سرمایه‌گذاران قرار دهد. یعنی روند رو به رشد قیمت ارز با توجه به نااطمینانی در مذاکرات هسته‌ای، این احتمال را تقویت کرده است که معامله‌گران به طور موقت در بازارهای موازی سرمایه‌گذاری کنند.  بدیهی است که کوچ موقتی معامله‌گران می‌تواند وضعیت بورس را از اینکه هست بدتر کند. آنطور که شواهد نشان می‌دهد در مقطع فعلی و با توجه به متغیرهای اثرگذار داخلی و خارجی رصد بازار، اتخاذ استراتژی احتیاطی و صبر از سوی سهامداران شاید بهترین گزینه برای وضعیت این روزهای بازار سهام باشد.

عروسی در بازار دلار
از قدیم گفته‌اند وقتی در بازاری عزا گرفته‌اند ممکن است در بازاری دیگر عروسی باشد. دیروز هر چند در بازار سهام جشن نامزدی برپا بود اما در بازار ارز کاملا جشن و سرور بر پا بود. به همین دلیل قیمت دلار که روز دوشنبه به مرز ۳۱ هزار تومان رسیده بود، دیروز با رشد ۲۵۰ تومانی به 31 هزار و 250 تومان رسید. در بازار ارز هم تلقی این است که برجام به دو ماه آینده موکول شده و همین موضوع باعث شده معامله‌گران به فکر شکستن رکوردهای جدید باشند که البته باید دید بانک مرکزی نسبت به این انتظار چه موضعی در پیش خواهد گرفت.

پایگاه فردای اقتصاد دیروز در گزارشی مدعی شد «با وجود رشد قیمت‌ها در بازار آزاد، دلار نیمایی که چند روز پیش تا یک قدمی ورود به کانال ۲۷ هزار تومان پیش رفته بود، طی دو روز گذشته با کاهش حدود ۳۰۰ تومانی مواجه شده و از مرز مورد اشاره فاصله گرفته است.» این اتفاق موجب گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر کاهش دستوری نرخ نیمایی با هدف مهار تورم شده است. پس از حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی برای واردات کالاهای اساسی، دلار نیما جایگزین ارز ترجیحی شد. اقتصادنیوز نیز گزارش داد: «دلار در بازار آزاد روز سه‌شنبه ابر کانال 30 هزار تومان را پشت سر گذاشت و پس از 30 روز معاملاتی مجددا وارد کانال جدید 31 هزار تومان شد.» به این ترتیب دلار در قیمت 31 هزار و 130 تومان ایستاده و باید دید امروز چه مسیری طی خواهد کرد. تحلیلگران می‌گویند در صورتی که فضای بازار ارز به همین منوال باقی بماند، احتمال رشد قیمت دلار آزاد و رسیدن آن به نزدیکی میانه کانال 31 هزار تومان طی روزهای آینده وجود دارد. در صورت ثبات قیمت دلار بالای مرز 30 هزار تومان به تدریج خریداران بیشتری وارد این بازار خواهند شد .به طوری که شکست مقاومت محدوده 30 هزار و 200  تومانی شجاعت بیشتری را برای ورود بازیگران جدید به بازار مزبور به همراه خواهد آورد.

نامزدی در بازار طلا
می‌گویند دلار و طلا با هم برادرند و تغییر قیمتی در هر کدام از این بازارها، می‌تواند روی بازار دیگر اثرگذار باشد. دیروز هم متعاقب افزایش قیمت در بازار ارز، سکه طلا نیز افزایش اندکی را تجربه کرد. دیروز سکه امامی با افزایش اندکی که داشت، از میانه کانال 14 میلیون تومان گذشت و روی قیمت 14 میلیون و 630 هزار تومان ایستاد. این احتمال وجود دارد که با این تغییرات، فاصله ارزش ذاتی و بازاری سکه مجددا افزایش یافته و حباب آن به نزدیکی دو میلیون تومان رسیده باشد. در چنین شرایطی از بازار جهانی طلا خبر رسید که سرمایه‌گذاران در انتظار نشانه‌های بیشتری مبنی بر دور شدن تورم آمریکا از اوج خود هستند، به این ترتیب طلا با تمایلات صعودی نسبی مورد معامله قرار گرفت. به طوری که هر اونس طلا روز گذشته در قیمت 1724 دلار دادوستد شد.