بازارهای جهانی در چه مسیری قرار دارند؟

مهتا معرفت، مترجم_ تولیدکنندگان در سرتاسر جهان از دسترسی محدود به بازار و سطوح بالای رقابت رنج می‌برند، به ویژه از سوی روسیه، که دنبال بازارهای جدید است. بازارهای جهانی هم روز گذشته را با بدبینی آغاز کردند. گزارش‌ها حاکی از آن است که طلا و بیت‌کوین بار دیگر قربانی تقویت دلار شده‌ و در مسیر نزولی قرار گرفته‌اند. بیت‌کوین با افت 10 درصدی نسبت به روز گذشته حمایت 22 هزار دلاری را از دست داد و بار دیگر کانال 20 هزار دلاری را در آغوش گرفته است. علاوه بر بازار رمزها، طلا نیز با ریزش 5/1 درصدی خود به کف 1700 دلار رسید. اما سوال این است که چه عاملی سبب ریزش ناگهانی بازارها ازجمله طلا و بیت‌کوین شده است؟ در پاسخ به این سوال باید به رشد 6/1 درصدی شاخص دلار و ورود به کانال 109 واحدی در روز گذشته اشاره کرد. این امر ناشی از انتشار گزارش تورم آمریکا توسط وزارت کار این کشور بود.

روز گذشته نرخ تورم آمریکا توسط اداره آمار این کشور منتشر شد. بر این اساس سطح تورم ایالات‌متحده در ماه اوت با سطح 3/8 درصد مواجه شده و از پیش‌بینی تحلیل گران که نرخ آن را 1/8 درصد تخمین زده بودند، فراتر رفت، اما سطح آن نسبت به ماه ژوئیه که رقم 5/8 درصد را به ثبت رسانده بود، کاهش یافت. برخی از تحلیلگران عاملی اصلی کاهشی شدن تورم را کاهش قیمت بنزین می‌دانند. اما طبق این گزارش  تورم مواد غذایی و انرژی با افزایش 3/6 درصدی خود به بالاترین سطح در 44 سال گذشته رسید. علاوه بر این موضوع تورم ماه اوت بدون احتساب مواد خوراکی و انرژی نیز نسبت به ماه ژوئیه روند صعودی به خود گرفت. برخی از تحلیلگران معتقدند که افزایش تورم مواد خوراکی که نشان‌دهنده‌ی فشار قیمتی بر روی خانوارهای آمریکایی ازجمله اقشار کم درآمد این کشور است و همین موضوع فدرال رزرو را تحریک به افزایش نرخ بهره در سپتامبر خواهد کرد. این امر واکنش دلار را نیز به همراه داشت. دلار قبل از انتشار تورم آمریکا روند کاهشی به خود گرفته بود اکنون با صعودی شدن تورم هسته  و مواد خوراکی، بار دیگر تقویت شده است. در این میان با انتشار گزارش تورم آمریکا و به دنبال آن صعود شاخص دلار، بازارهای جهانی ازجمله طلا و بیت‌کوین بار دیگر روند نزولی به خود گرفتند.  بیت‌کوین که در روزهای اخیر به بالای کانال 22 هزار دلار راه پیدا کرده بود با افزایش شاخص دلار ناشی از عوامل مذکور با افت 10 درصدی خود اکنون با قیمت 20 هزار و 163 دلار در بازار معامله می‌شود. اتریوم نیز با کاهش 3/9 درصدی خود به قیمت 1588 دلار رسید. علاوه بر بازارهای پرریسک، بازار طلا نیز همزمان با انتشار گزارش تورم آمریکا به زیر 1700 دلار سقوط کرد اما پس از لحظاتی به کانال سابق خود بازگشت.

بازار فولاد
از آنجایی که بازار جهانی مقاطع با روند صعودی افزایش قیمت تمام شده روبه‌رو است، در حال حاضر در وضعیت بحرانی قرار دارد که مشخصه آن وجود موجودی بالای انبارها و تقاضای کمتر از حد انتظار است. تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان فولاد در اروپا در حال حاضر با افزایش بی‌سابقه قیمت انرژی مواجه هستند و بحران لجستیکی اتحادیه اروپا بدتر از همیشه است زیرا محموله‌ها به دلیل کم‌آبی رودخانه‌ها و کمبود رانندگان کامیون با تاخیر و اختلال روبه‌رو شده‌اند.  در ایالات‌متحده، عرضه و تقاضا از یک سکوت تابستانی پیروی کردند، اما رقابت واردات به دلیل مشکلات شدید در بنادر کاهش یافته چون تخلیه کالا ممکن است ماه‌ها با تاخیر روبه‌رو شود. کمبود نیروی انسانی، از رانندگان کامیون گرفته تا مدیران ادارات، مشکلات لجستیکی را تشدید کرده است. ترکیه همچنین با افزایش قیمت انرژی مواجه است، به طوری که هزینه تولید فولاد به طور سرسام‌آور ۴۰ دلار در هر تن افزایش یافته، به این معنی که کارخانه‌های ترکیه باید هزینه‌های بالاتری برای تمام سفارش‌های رزرو شده برای حمل‌ونقل در سپتامبر دارند.  نکته مثبت این است که قیمت‌ها در نهایت تثبیت شده است، اگرچه انتظار می‌رود این امر موقتی باشد. حاشیه سود همچنان در برخی مناطق مطلوب است و قیمت محصولات مقاطع در برخی بازارها بالاتر از محصولات ورق است که نشان‌دهنده عرضه محدود یا تقاضای بهتر است.