موضع کارگزاران سازندگی ایران پس از درگذشت مهسا امینی

حزب کارگزاران سازندگی ایران ضمن ابراز همدردی با خانواده ژینا (مهسا امینی)  نسبت به عواقب ادامه این حوادث هشدار داد. در اطلاعیه این حزب آمده است: ضایعه دردناک، قابل تامل و محتاج برخورد سریع مرگ ژینا امینی، مهمان مظلومی که خیلی زود به شهر خود فراخوانده شد، بار دیگر روح جمعی ایرانیان را جریحه‌دار کرد. روند شوم این حادثه از دستگیری دختر جوان کرد ایرانی توسط پلیس و گشت ارشاد تهران تا انتقال او به بیمارستان که شوربختانه به فوت او انجامید برای نظام جمهوری اسلامی، دولت و شخص رئیس‌جمهور، ریاست قوه قضائیه، مجلس، سیاستمداران اعم از اصولگرا و اصلاح‌طلب و افکار عمومی آزمون بزرگی است. تا این لحظه افکار عمومی به شایستگی در دفاع از مظلوم واکنش درخور توجهی نشان داده و مسئولان را وادار به صدور دستور رسیدگی کرده‌اند. حزب کارگزاران سازندگی ایران ریشه این واقعه و وقایع مشابه و تکراری را در سیاست غیرعقلانی و مغایر با تعالیم الهی مداخله در احوال شخصی شهروندان دانسته و ضمن تسلیت به خانواده مرحوم ژینا امینی و همه جوانان به ویژه دختران جوان ایران به مسئولان توصیه می‌کند که زمان آن رسیده تا با سرعت به موضوع و مجازات عاملان این فاجعه رسیدگی کنند تا شاید از این بی‌آبرویی برای خود آبرویی ساخته و با اصلاح سیاست‌های نامناسب ریشه اینگونه حوادث را از بین ببرند.

واکنش اسحاق جهانگیری
همچنین اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور پیشین نیز مرگ مهسا امینی را رویدادی تلخ و اندوه‌بار دانست که نمی‌توان از کنار آن با بی‌تفاوتی گذشت. او نوشت: واقعه‌ای که در آن دختری مسافر در عین صحت و سلامت توسط پلیس گشت ارشاد تهران دستگیر شد. اکنون خانواده‌اش در عزای از دست‌دادن دخترشان هستند و افکار عمومی نیز به‌شدت آزرده و عصبانی است. تا به حال، گزارش‌های تلخ دیگری از برخوردهای نامناسب با زنان و دختران جامعه منتشر شده بود در حالی که رعایت کرامت و حرمت انسان، هدف اخلاقی، دینی و قانونی انقلاب و نظام ما بوده است. لازم است رئیس‌جمهور با توجه به وظیفه‌ای که طبق قانون اساسی بر عهده دارد و سوگندی که برای دفاع از مردم خورده است، به این مساله اهتمام ویژه‌ای بورزد و گزارشی صریح و شفاف از این حادثه و موارد مشابه به مردم ارائه دهد و با عوامل و مقصران آن برخورد قاطع و قانونی صورت گیرد. آنچه مهم است اتخاذ تدابیر و سیاست‌هایی است که اینگونه رفتارهای غیراخلاقی و غیراسلامی برای همیشه متوقف شود. مردم ولی‌نعمت همه ما و زنان ما مایه فخر اسلام و ایران هستند و دفاع از کرامت و حقوق آنها وظیفه همه است.

بیانیه‌ی سازمان جوانان حزب

همچنین سازمان جوانان حزب نیز با انتشار بیانیه‌ای به این حادثه پرداخت و بیانیه‌ای صادر کرد. در بیانیه سازمان جوانان حزب آمده است: ضایعه تلخ و دلخراش درگذشت خانم مهسا امینی، افزون‌بر به درآوردن دل تک‌تک ایرانیان به یک شوک احساسی و اجتماعی تبدیل شد؛ رخداد دلخراشی که می‌تواند از زوایای گوناگون مورد تحلیل، بررسی، اظهارنظر و واکاوی قرار بگیرد، اما مشخصا از سه منظر حائز اهمیت و ارزیابی است:

نخست اینکه با کدام مجوز و با استناد به چه قانونی چنین برخوردهایی با زنان صورت می‌گیرد؟ اگر هدف، ارشاد و امر به معروف و نهی از منکر است، شواهد و نتایج چنین رویکردی نشان از شکست و ناکارآمدی چنین اقداماتی دارد. اقداماتی که علاوه‌بر پیامدها و تبعات آن، حتی مورد مخالفت و انزجار اقشار مذهبی‌تر جامعه واقع‌شده است. با این حال تنها در طول یک سال گذشته و علی‌رغم هشدار و انتقاداتی که برخی از مسئولان، کارشناسان و بخش قابل ملاحظه‌ای از مردم نسبت به این رویکرد سلبی داشته‌اند اما موضوع مهم این است که چه کسی پاسخگوی افکار

عمومی جریحه‌دار‌ شده و از همه مهم‌تر هزینه‌های سنگین چنین رفتاری است؟
دوم این‌که هرچند پاسخگویی، شفافیت و رسیدگی به این حادثه دلخراش، اکنون به یک مطالبه همگانی تبدیل شده است، اما مساله مهم این است که بر فرض برخورد با خاطیان و حتی استعفای مسئولان مرتبط، آیا هزینه سنگین تحمیل شده بر افکار عمومی و داغ بر دل خانواده امینی قابل جبران و فراموشی است؟ اساسا موضوع اصلی این است که‌ بیش از 20 نهاد و سازمان مربوط به موضوع حجاب و عفاف چه کارکرد و راهبردی را در پیش گرفته‌اند که خروجی

آن، چنین برخورد خشن و هزینه‌زایی هم برای حاکمیت و هم برای آحاد مردم جامعه شده است.
سوم این است که امروز به‌واسطه شرایط موجود، مردم ایران تحت شدیدترین فشارهای اقتصادی قرار داشته و به تبع آن امنیت اجتماعی و روانی آنها نیز تحت تاثیر قرار گرفته است. ازاین‌رو اولویت اصلی سیاستگذار در چنین شرایطی ارائه راهکارها و اقدامات عملی جهت خروج از چنین وضعیتی است و هرگونه دیدگاه هزینه‌زایی در شرایطی که مردم و نظام تدبیر کشور بیش از هر زمانی نیازمند به تزریق امید و افق‌گشایی هستند به غیر از دامن زدن به ناامیدی و خشم عمومی نتیجه دیگری را در بر نخواهد داشت.

بنابراین، این فاجعه و فجایع اخیر که موجب نارضایتی، شکاف اجتماعی و افزایش خشونت در جامعه شده بود، باید باعث شود تا دولت هرچه سریع‌تر بساط گشت‌های ارشاد را که اساساً ناقض کرامت شهروندان‌ است، جمع کرده و مسببان چنین فاجعه‌ای محاکمه علنی و محکوم شوند، و امید است به عنوان یک مطالبه عمومی، از ادامه روند ناصواب فعلی و اقدامات ایضایی به‌نام گشت ارشاد، جلوگیری شده و آزادی‌های فردی افراد جامعه به رسمیت شناخته شود تا آلام مردم تسکین یابد.

واکنش دو نماینده مجلس
از دیگرسو درگذشت یک دختر جوان که از شهرستان سقز به همراه خانواده به تهران سفر کرده بود و توسط پلیس گشت ارشاد تهران بازداشت شد به اندازه‌ای تلخ بود که واکنش چهره‌های مختلف سیاسی را برانگیخته است. این واکنش‌ها عموما با نقد عملکرد پلیس امنیت تهران و درخواست برای برچیده شدن گشت‌های ارشاد است. جلیل رحیمی‌جهان‌آبادی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و نماینده مردم تایباد و تربیت‌جام در مجلس با تاکید بر اینکه مجلس باید هرگونه تخلف قصور مورد بررسی و هرگونه تخلف قصور یا جنایت احتمالی را با قطعیت پیگیری نماید، نوشت: «اگر حقوق مردم از سوی نمایندگان ملت مورد حمایت قرار نگیرد چه کسی باید پیگیر این حادثه تلخ باشد؟ امنیت جانی مردم مقدم بر هر ارشادی است.» از دیگر نمایندگان مجلس که به این مساله واکنش نشان داده است جلال رشیدی‌کوچی، نماینده فارس در مجلس است گفته است که این اتفاق از دو حالت خارج نیست؛ اگر ادعای برخورد فیزیکی اثبات شود هیچ جای قانون ما این اجازه را نداده که یک فرد را برای تذکر حجاب یا تنبیه مورد ضرب و شتم قرار دهند. اگر هم در حین تذکر حجاب به قدری به او استرس وارد شده که قلبش کشش این همه استرس را نداشته که باید پرسید چه نسبتی بین این حوادث و رفتار بزرگان انقلاب وجود دارد؟