سرانجام شکایت خانواده امیرحسین خادمی از متجاوزان به کجا رسید؟

جامعه: امیرحسین خادمی، نوجوانی 16 ساله پس از اینکه به خانواده‌اش اعلام می‌کند از سوی چند نفر مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفته است، برای پیگیری قضائی، اقدام به شکایت در مرجع قضائی می‌کند اما چند روز پس از این اقدام، جسد وی در یکی از بیابان‌های حاجی‌آباد کشف می‌شود.در ماجرای قتل امیرحسین این سوال بی‌پاسخ مانده که چرا پس از شکایت از متجاوزان، دستور پیگیری و بازداشت آنها صادر نشده است.

بر همین اساس کامران قاسم‌پور، کشتی‌گیر ایرانی دارنده مدال طلای مسابقات جهانی بلگراد که شنبه‌شب موفق به دریافت این مدال شد پس از قهرمانی، پیامی در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرد که بیش از شادی، بوی غم داشت. قهرمان ایرانی کشتی جهان در سال‌های 2021 و 2022 به مرگ دردناک مهسا امینی و امیرحسین خادمی واکنش نشان داد؛ دو واقعه دلخراشی که بازتاب وسیعی در فضای مجازی داشت.

کامران قاسم‌پور در استوری درگذشت تلخ این دو جوان را تسلیت گفت. قاسم‌پور نوشت: «متاسفانه این روزها به خاطر داغ این دو عزیز، ما هم حال خوبی نداریم و لذت پیروزی‌ها در کام ما به تلخی گراییده است. به امید آنکه خداوند مجال تجربه یک حال خوب جمعی را به تمامی هموطنان عزیزم عطا کند. آمین.»
 اما در روزهایی که موضوع مرگ مهسا امینی، جوان 22 ساله سقزی در ساختمان گشت امنیت اخلاقی در تهران واکنش‌های فراوانی به همراه داشته است، اعمال خشونت علیه نوجوانی دیگر در زرین‌دشت نشان از گسترده شدن جنایت علیه زنان و نوجوانان در جامعه دارد.

امیرحسین پیش از مهسا، جان خود را از دست داد و قربانی خشونتی شد که قصد داشت از تکرار آن جلوگیری کند اما مرگ او در میان خبرهای ناگوار این روزها گم شد. گفته می‌شود امیرحسین خادمی پسر نوجوان ۱۶ ساله اهل زرین‌دشت شیراز بوده و با خواهر و مادر بیمار مبتلا به سرطان زندگی می‌کرده است. امیرحسین به دلیل فوت پدرش برای تامین هزینه‌های زندگی در یک تعمیرگاه خودرو در شهر زرین‌شهر مشغول به کار بوده اما صاحب‌کار او به همراه دو کارگر دیگر نقشه‌ای برای تعرض به او می‌کشند و به امیرحسین تجاوز می‌کنند. امیرحسین به افسردگی دچار می‌شود و تصمیم می‌گیرد موضوع را با مادرش در میان گذارد، آنها از صاحب‌کار و کارگران به دادگستری زرین‌دشت شکایت می‌کنند اما وقتی که صاحب‌کار از موضوع شکایت باخبر می‌شود به همراهی کارگران تعمیرگاه نقشه قتل این پسر جوان را کشیده و امیرحسین را به بیابان‌های اطراف شهر برده و به طرز وحشتناک شکنجه و به قتل می‌رسانند.
انتشار این خبر در زرین‌شهر به شدت مردم را خشمگین و متاثر کرد و باعث تجمعاتی مقابل دادگستری و فرمانداری این شهر شد.

در جریان این تجمع محمدامین انصاری، رئیس دادگستری زرین‌دشت گفت: «متهمان تعرض به جوان زرین‌دشتی پس از دستگیری در بازداشت به سر می‌برند و تحقیقات تکمیلی در این خصوص ادامه دارد.»
رئیس دادگستری زرین‌دشت با تاکید بر اینکه پرونده قضائی این جوان تشکیل شده است، بیان داشت: «پرونده این جرم با توجه به فوت بزه دیده با حساسیت و نظارت ویژه قضائی دنبال می‌شود.»
وی تصریح کرد: «رسیدگی به پرونده مذکور در صلاحیت محاکم کیفری یک استان است که اقدامات قضائی جهت انجام تشریفات قضائی و ارسال پرونده به مرجع عالی قضایی انجام شده است.»

این مسئول قضایی با اشاره به اینکه اقدامات قضائی اولیه ازجمله شناسایی هر سه متهم، بازداشت و تفهیم اتهام آنان در دادستانی زرین‌دشت انجام شده، عنوان کرد: «موضوع تشکیل پرونده مطابق دستورالعمل پرونده‌های مهم استان به دبیرخانه مرکز استان اعلام شده و پرونده با نظارت مدیریت ارشد قضائی استان در حال سیر مراحل قانونی است.»
انصاری گفت: «ادعای مطرح شده توسط خانواده متوفی در خصوص آدم‌ربایی و قتل نیز با تشکیل پرونده قضائی در دستور کار رسیدگی مقام قضایی قرار دارد.»
وی افزود: «مطابق ضوابط اطلاع‌رسانی قوه قضائیه اقدامات آتی قضائی از طریق رسانه‌های رسمی اطلاع‌رسانی خواهد شد.»

اگرچه مقامات قضایی استان فارس خبر از محاکمه خارج از نوبت متهمان را داده‌اند اما به این نکته اشاره نشده که چرا پس از شکایت خانواده خادمی از سه مرد متجاوز، دستور دستگیری و بازداشت آنها صادر نشده است. در ماجرای قتل امیرحسین به نظر می‌رسد خلأ قانونی باعث شده تا متهمان فرصت قتل شاکی را داشته باشند.
اما نخستین بار سینا قلندری، خبرنگار با اطلاع‌رسانی درباره مرگ امیرحسین خادمی در توئیتر نوشت: «جسد نوجوانی ۱۶ ساله به نام امیرحسین خادمی در زرین‌دشت که مورد تعرض جنسی قرار گرفته و بابت آن شکایت کرده بو‌د، یکشنبه در بیابان‌های اطراف حاجی‌آباد زرین‌دشت در استان فارس پیدا شده است. پیش از ظهر امروز (سه‌شنبه 22 شهریور) شماری از مردم شهرستان زرین‌دشت با تجمع در مقابل ساختمان دادگستری این شهرستان خواستار برخورد قاطع دستگاه قضا با مسببان این حادثه شدند.»