دستور محسنی‌اژه‌ای رئیس قوه قضائیه: دوربین‌های عمومی و خصوصی به طور دقیق بررسی شوند. پزشکی قانونی نیز با دقت و وسواس موضوع جان باختن مرحومه امینی را بررسی کند

سردار رحیمی فرمانده انتظامی تهران بزرگ: یک تلنگر هم به خانم مهسا امینی زده نشده و هیچ قصوری از سوی پلیس صورت نگرفته باید اجازه بدهید پزشکی قانونی اعلام نظر کند

بیانیه ستاد امر به معروف و نهی از منکر: مخالف مقابله مستقیم پلیس با بدحجابان هستیم پلیس باید به گشت ارشاد مسئولان و اقویا تبدیل وضعیت دهد

معصومه رضایی، گروه اجتماعی_ خبرگزاری دولتی برنا وابسته به وزارت ورزش و جوانان خبر داد در پی حادثه رخ داده برای مهسا امینی، به دستور سردار رحیمی، فرمانده انتظامی تهران بزرگ، سرهنگ میرزایی رئیس پلیس امنیت اخلاقی تهران بزرگ تا بررسی دقیق و کامل ابعاد پرونده مهسا امینی برکنار شد. همزمان با انتشار این خبر سرهنگ علی صباحی، رئیس مرکز اطلاع‌رسانی پلیس تهران بزرگ به تسنیم گفت: «هیچگونه خبری در خصوص تودیع سرهنگ میرزایی رئیس پلیس امنیت اخلاقی تهران بزرگ به مرکز اطلاع‌رسانی رسانی پایتخت اعلام نشده است.»

ورود رئیس قوه قضائیه به ماجرای مهسا امینی
جان باختن مهسا امینی دختر 22 ساله‌ای که در مرکز پلیس امنیت اخلاقی رخ داده بود، با واکنش‌های گسترده‌ای روبه‌رو شد تا جایی که از یک‌سو سیدابراهیم رئیسی با پدر مهسا امینی تلفنی صحبت کرد و از دیگر سو غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه نیز شخصا به این موضوع ورود کرد و دستور صریح داد موضوع جان ‌باختن مرحومه امینی از مقطع و محلی که وی را هدایت کردند، انجام گیرد و دوربین‌های عمومی و خصوصی نیز به طور دقیق بررسی شوند. او در جلسه‌ای قضائی که دیروز برگزار شد، گفت: «قوه قضائیه موضوع جان ‌باختن مرحومه امینی را با دقت و موشکافانه پیگیری خواهد کرد و این موضوع در دستور کار قرار دارد. در تماسی که با رئیس سازمان پزشکی قانونی داشتم تاکید کردم موضوع جان‌ باختن مرحومه امینی را با دقت و وسواس بررسی کنند؛ در این راستا، اقدامات اولیه در پزشکی قانونی صورت گرفته و نمونه‌برداری‌های لازم انجام شده و به آزمایشگاه ارسال شده است؛ باید منتظر ماند تا از طریق بررسی‌های دقیق و تخصصی، نتیجه حاصل شود. همچنین به مراجع قضائی دستور داده‌ام که بررسی‌های همه‌جانبه پیرامون موضوع جان ‌باختن مرحومه امینی از مقطع و محلی که وی را هدایت کردند، انجام گیرد و دوربین‌های عمومی و خصوصی نیز به طور دقیق بررسی شوند. به دادستان تهران دستور داده‌ام که تحقیقات و بررسی‌های وزارت کشور در خصوص موضوع فوق‌الذکر را نیز مورد ملاحظه قرار دهد. محسنی‌اژه‌ای این اطمینان را به خانواده مرحومه امینی داد که موضوع جان ‌باختن دخترشان با دقت و سرعت و پس از حصول نتایج آزمایشگاهی پیگیری می‌شود و نتیجه بررسی‌ها و تحقیقات بدون هیچگونه ملاحظه‌ای اعلام می‌شود.»

تشکیل کمیته حقیقت‌یاب مجلس
از دیگر سو جلال رشیدی‌کوچی، نماینده و عضو کمیته حقیقت‌یاب مجلس گفت: «ما از لحظه‌ای که خانم امینی بازداشت شده تا لحظه‌ای که ویدئو موجود است تا زمان انتقال وی به بیمارستان را مورد بررسی دقیق قرار می‌دهیم و تمام احتمالات و فرضیات را در این مساله در نظر می‌گیریم و از پزشکی قانونی نیز خواسته‌ایم سریع‌تر گزارش‌شان را به ما ارائه دهند. ظرف دو سه روز آینده گزارش اولیه خود را به هیات‌رئیسه مجلس برای قرائت در صحن مجلس ارائه می‌دهد.»

وی با تاکید بر اینکه گشت ارشاد باعث ایجاد دو قطبی در جامعه شده است، گفت: «مردم از این برخوردهای سلیقه‌ای و نادرست، ناراحت هستند و تقاضایشان این است که این روش اصلاح شود. واقعیت این است که گشت ارشاد باعث‌ ایجاد خشم و نفرت در جامعه شده است و حتی زنان با حجاب ما نیز از این دو قطبی ایجاد شده ناراحت هستند و خواستار اصلاح این روش هستند. قطعا این کمیته عملکرد گشت ارشاد در چند سال گذشته را مورد بررسی قرار می‌دهد که آیا گشت ارشاد به نفع یا ضرر مردم بوده است. ابعاد اجتماعی گشت ارشاد در گزارش‌های بعدی این کمیته مورد بررسی قرار می‌گیرد و این مساله آسیب‌شناسی می‌شود.»

جزئیات بازداشت
همزمان با این اتفاقات، سردار حسین رحیمی، فرمانده انتظامی تهران بزرگ یک کنفرانس مطبوعاتی تشکیل داد و در گفت‌وگو با خبرنگاران جزییات بیشتری از بازداشت مهسا امینی را بیان کرد. فرمانده انتظامی تهران بزرگ می‌گوید: مهسا امینی همراه ۳ خانم و 2 آقا در پارک طالقانی در حال قدم زدن بوده که با گشت ما روبه‌رو می‌شوند. حجاب خانم‌های دیگر با تذکر قابل رفع بوده و تنها حجاب خانم امینی مناسب نبود. پوشش و لباس خانم امینی با آنچه در تصویر کلاس آموزشی منتشر شده، متفاوت بوده است. پوشش مهسا امینی با آنچه در کلاس آموزشی منتشر شده متفاوت است. او همچنین با اشاره به صحنه‌ای که حال مهسا امینی بد می‌شود، پرداخته و می‌گوید در آن صحنه «مهسا امینی از همکار ما سوال می‌کند لباس من چه ایرادی دارد و همکار ما می‌گوید ساپورت و شلوار شما مشکل دارد و بعد حال او به هم می‌خورد. ظرف مدت یک دقیقه بهیار و پرستار مستقر در مقر پلیس، بالای سر ایشان حاضر می‌شوند و بعد اورژانس می‌آید و کار احیا انجام می‌شود. در حقیقت 7 یا 8 دقیقه بعد همکاران ما تقاضای آمبولانس اورژانس می‌کنند و به همراه بهیار پرستار مقیم در پلیس چهار نفر از همکاران اورژانس نیز بحث رسیدگی و احیای ایشان را دنبال می‌کنند.»

او در ادامه با یادآوری انتقال سریع مهسا امینی به بیمارستان، می‌گوید: «همکاران ما نیز در بیمارستان حاضر شدند. کادر درمان همه تلاش خود را به کار گرفت؛ اما متاسفانه پس از 3 روز منجر به فوت این بانو شد.»
پیش از این بیمارستان کسری اطلاعیه‌ای در مورد درگذشت مهسا امینی که در حساب اینستاگرامش منتشر کرد که در آن آمده بود مهسا امینی در ساعت ۲۰:۲۲ سه‌شنبه ۲۲ شهریور «بدون علائم حیاتی و در وضعیت مرگ مغزی» به بیمارستان کسری ارجاع شده و به‌رغم احیای قلبی دوباره در روز جمعه دچار ایست قلبی شده و درگذشته است.
سردار رحیمی همچنین تاکید ویژه دارد که «قطعا حتی تلنگر هم به خانم مهسا امینی زده نشده و هیچ قصوری از سوی پلیس صورت نگرفته است.» با این حال او می‌گوید: «باید اجازه دهیم پزشکی قانونی اعلام نظر کند. به مردم نیز اعلام می‌کنیم به این مطالب و شایعات که کذب است و در فضای مجازی منتشر می‌شود توجه نکنند و بگذاریم که پزشکی قانونی نظر نهایی و علمی را بیان کند.»

پدر مهسا چه می‌گوید؟
اما امجد امینی، پدر مهسا نیز ضمن رد هرگونه بیماری زمینه‌ای دخترش از تاخیر در فرستادن مهسا به بیمارستان معترض است و می‌گوید اگر او را زودتر به بیمارستان می‌بردند به کما نمی‌رفت. پدر مهسا امینی در گفت‌وگویی با سایت امتداد، ضمن اشاره به این ابهامات، اظهار داشت: «در حالی که از سوی برخی از مقامات، مسائلی در خصوص ابتلای دخترم به بیماری‌های زمینه‌ای مطرح شده، شخصا باز هم این اظهارات را به شدت تکذیب می‌کنم. دختر من، هیچ بیماری و مشکل جسمی، مگر در حد یک سرماخوردگی ساده در عمر خود نداشت. دخترم ۲۲ سال سن داشته و حتی ورزشکار هم بود. به خدا دخترم هیچ مشکل جسمی نداشت.»

او نیز می‌گوید که منتظر اعلام نظر پزشکی قانونی است: «هنوز هیچ پاسخی از پزشکی قانونی دریافت نکردیم. همان موقع هم برای انتقال دخترم به پزشکی قانونی، اجازه ندادند که من حتی به داخل بروم. خودشان دخترم را به داخل بردند و من با هزار زحمت فقط موفق شدم خودم را به حیاط برسانم. درخواست صریح من این است که ابعاد مختلف این مساله باید هرچه زودتر روشن شود. من بعد از ۲۲ سال تلاش و بدبختی، زندگی خودم را فدای رشد مهسا کردم. دخترم هیچگونه مشکلی نداشت. من به همه می‌گویم که درخواست رسیدگی دارم. از پزشکی قانونی درخواست کردم که ببیند؛ آثار کبودی روی پاهای مهسا برای چیست؟ هیچ‌کس جواب نمی‌داد. دختر من از شهرستان آمده بود و این همه از آنها خواهش کرده بود که من شهرستانی‌ام، من جایی را بلد نیستم  و راه را گم می‌کنم. پسرم که همراهش بود از آنها خواهش کرده بود که آقا خواهر من جایی را بلد نیست. چرا او را می‌برید؟ باز هم اصرار کرده و او را به داخل ون هل دادند.»

گزارش فارس از تجمعات
از دیگر سو انتشار خبر درگذشت مهسا امینی با واکنش‌هایی در شهر سقز و چند جای دیگر روبه‌رو شد. خبرگزاری فارس نوشت: «غروب امروز یکشنبه حدود 500 نفر از مردم سنندج با حضور در پیاده‌راه فردوسی در اعتراض به جان باختن مهسا امینی دختر ۲۲ ساله اهل سقز تجمع کردند. این راهپیمایی اعتراضی از محدوده پر ازدحام پیاده‌راه فردوسی آغاز و به میدان آزادی سنندج ختم شد. گفت‌وگوی خبرنگار فارس با برخی معترضان نشان می‌دهد که بسیاری از آنها معتقدند مهسا امینی تحت شکنجه فوت کرده است. این افراد عمدتا یا توضیحات پلیس را نشنیده‌اند یا نسبت به آن قانع نشدند. در این تجمع برخی از افراد با سر دادن شعارهایی علیه مسئولان کشور تلاش می‌کردند تجمع را جهت‌دهی سیاسی کنند. این افراد شیشه‌های چند خودرو پارک شده را شکستند و چند سطل زباله را آتش زدند. با این حال مشخص بود که پلیس بنا دارد با تجمع‌کنندگان مدارا کند اگرچه در چند مورد برای متفرق کردن جمعیت مجبور به استفاده از گاز اشک‌آور شد. برخی افراد توسط پلیس بازداشت شدند. در حال حاضر این تجمع پایان یافته است.»
اعتراض ستاد امر به معروف به پلیس
همزمان ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور نیز بیانیه‌ای منتشر کرد که متن آن نشان می‌داد از این دستگاه از رفتار پلیس با بدحجاب‌ها عصبانی است. در بخش‌هایی از این بیانیه با اشاره به مرگ مهسا امینی آمده است که «در حادثه پیش آمده اصل برقراری عدالت و شفافیت است. از دادستانی انتظار می‌رود با بهترین رسیدگی و اعلام به موقع وجدان عمومی را به رسیدگی دقیق و کامل به قضاوت عادلانه فراخواند.»

آنها همچنین تاکید کرده‌اند که «ستاد امر به معروف و نهی از منکر همانگونه که بار‌ها اعلام کرده است با تکلیفی که منجر به مقابله مستقیم پلیس با بدحجابان شود مخالف است و معتقد است با راهکار مناسب و بدون تنش‌های اجتماعی این مساله را می‌توان تدبیر کرد.»

پیشنهاد آنها این است که «پلیس به گشت ارشاد مسئولان و اقویا» تبدیل وضعیت دهد و از معتمدان مردمی حمایت کند. بنابر بیانیه آنها «ستاد امر به معروف و نهی از منکر درعین اعتقاد به لزوم حل معضل موجود در حوزه عفاف و حجاب معتقد است در مواجهه با این مساله نه پلیس باید به صورت مستقیم وارد صحنه شود و نه باید حل این مساله را با محاکم قضایی گره زد و نه اینکه متولی و مسئول این مساله دولت باشد بلکه حل مساله عفاف و حجاب فقط به دست خود مردم با مدیریت صحیح قابل حل است. ستاد امر به معروف و نهی از منکر همچنان تاکید دارد برای رفع معضل بدحجابی باید مساله جرم بودن بدحجابی که نیاز به دستگیری و پرونده‌سازی و دادگاهی شدن دارد، برداشته شود و براساس طرح جامع عفاف و حجاب با نگاه تخلف با بدحجابی برخورد شود که به حل مساله بدون هرگونه تنش اجتماعی کمک می‌کند، البته دشمنان مایل‌اند همیشه تنش‌های اجتماعی وجود داشته باشد.»