رحمان عموزاد آخرین نابغه کشتی ایران است که در مسابقات جهانی مدال طلا گرفت

ناصر نامدار، گروه ورزش_ پس از یک کش‌وقوس نسبتا طولانی نتیجه مساوی دو بر دو روی اسکوربورد ثبت شده بود اما همه می‌دانستند در آن لحظات امتیازات بیشتری رد و بدل شده است. پس از مشاهده چندباره آن ثانیه‌های مهیج نتیجه تبدیل به ۸ بر ۶ شد. آن هم به سود حریف آمریکایی. همه این اتفاقات در مسابقه فینال وزن ۶۵ کیلوگرم کشتی آزاد قهرمانی جهان افتاد. جایی که رحمان عموزاد مقابل «دیاکو میهالیس» کشتی‌گیر آماده آمریکایی قرار گرفت. ناامیدکننده بود. عموزاد دقایقی پس از آن به روی تشک رفت که رضا اطری در فینال ۶۱ کیلوگرم مقابل «ری هیگوچی» دارنده مدال نقره المپیک از ژاپن با نتیجه تلخ ۱۰ بر صفر شکست خورده بود. به نظر می‌رسید کابوسی که برای محمد نخودی، حسن یزدانی و رضا اطری پیش آمد برای رحمان هم تعبیر شود. یعنی شکست در فینال مقابل رقبای آمریکایی‌. اما جوان ۲۰ ساله مازندرانی نمی‌خواست شکست را بپذیرد. با آغاز وقت دوم مسابقه، رحمان بی‌رحمانه به حریفش تاخت و با زیرگیری‌های پیاپی از چپ و راست، چهار بار حریف خود را در گوشه‌های تشک خاک کرد و در نهایت فاتح این نبرد شد. آن هم با نتیجه جالب ۱۳ بر ۸. در واقع رحمان در وقت دوم مسابقه توانست ۷ امتیاز بگیرد و حتی یک امتیاز هم به میهالیس ندهد. این اتفاق در حالی رخ داد که رحمان نزدیک بود در نیمه اول ضربه‌فنی شود. اما او با سرسختی و تلاشی ستودنی خودش را نجات داده بود. سوت پایان این دوئل نفس‌گیر و مهیج به معنای ثبت دومین مدال طلا برای ایران در مسابقات کشتی آزاد قهرمانی جهان در بلگراد صربستان بود.

حریف او در فینال هم جوان عنوان‌داری بود‌. میهالیس طلای مسابقات پان آمریکن، طلای مسابقات جام یاشاردوغو، طلای مسابقات جایزه بزرگ فرانسه و طلای جام معتبر زیلنسکی را در کارنامه داشت‌ و امیدوار بود طلای جهان را هم کسب کند. اولین مدال طلا را یک شب پیش‌تر کامران قاسم‌پور صید کرده بود. مدال کامران بسیار لذت‌بخش بود، چراکه با شکست دادن جیدن کاکس آمریکایی به دست آمده بود اما برای خیلی‌ها مدال طلای رحمان عموزاد شیرینی دیگری داشت. چون علاقه‌مندان به کشتی در ایران را به این اطمینان رساند که حالا ما یک ستاره نوظهور در وزن ۶۵ کیلوگرم داریم که می‌تواند تا سال‌های سال در میادین جهانی و المپیک مدال طلا بگیرد. آخرین مدال طلای ایران در این وزن به ۱۱ سال پیش برمی‌گردد. جایی که مهدی تقوی در مسابقات جهانی استانبول موفق شده بود بر سکوی نخست بایستد. پیروزی در فینال البته دومین شاهکار رحمان در این مسابقات بود. او در نیمه‌نهایی به مصاف حاجی علی‌اف قهرمان جهان و دارنده مدال‌های نقره و برنز المپیک از آذربایجان قرار گرفت. رحمان در این مسابقه با درخششی خیره‌کننده و با نتیجه باورنکردنی ۹ بر دو رقیب نامدارش را شکست داد و خودش را به عنوان مدعی اول قهرمانی مطرح کرد. ماموریتی که در نهایت با موفقیت انجامش داد. اما سریال قهرمانی‌های او از چند سال پیش شروع شده بود.

طلای نوجوانان جهان ۲۰۱۸، طلای نوجوانان جهان ۲۰۱۹ و طلای جوانان جهان ۲۰۲۱. کارنامه ستاره جوان مازندرانی با اولین طلای جهانی در رده سنی بزرگسالان درخشان‌تر شد. اما این تازه شروع کار اوست. انتظارها از نابغه جدید کشتی ایران بیشتر شده. کسی که خودش را در بلگراد اینگونه به کشتی جهان معرفی کرد: «من قهرمان جهان؛ ۲۰ سال دارم.» طلاهایی که عموزاد و قاسم‌پور گرفتند شاید از یک منظر دیگر هم تاثیر مهمی روی کشتی ایران بگذارد. حالا دیگر «بار» سنگین توقعات فقط روی حسن یزدانی نیست. این «بار» سنگین تقسیم شده و از این به بعد یزدانی هم راحت‌تر و با آرامش بیشتری کشتی خواهد گرفت.