چرا فروش بیشتر از خرید شده است؟

مهتاب شهریاری، خبرنگار سازندگی_ تپیکس از معاملات دیروز نتوانست به سلامت عبور کند و با تنی ترکش خورده، به مبادلات امروز رسید. شروع مبادلات دیروز خوب بود اما در ادامه اوضاع به هم ریخت و هرچه زمان گذشت روند منفی‌تر شد. دیروز ۱۹۴ میلیارد تومان تغییر مالکیت از کدهای حقیقی به کدهای حقوقی اتفاق افتاد و یک معما به جا ماند؛ اینکه چرا فروش زیاد شده است؟ در مبادلات دیروز تپیکس با کاهش 28/0 درصدی همراه شد و شاخص هم ‌وزن نیز با از دست دادن 38/0 درصد از ارتفاع خود، بار دیگر قرمز شد. به این ترتیب شاخص کل بورس به مرز ۴ هزار و ۸۶ واحد ریزش کرده و به عدد یک میلیون  و۳۷۳ هزار واحد رسیده است. ارزش معاملات نیز نسبت به روز گذشته کاهش داشت و با ثبت عدد ۲۱۶۰ میلیارد تومانی یکی از ضعیف‌ترین عملکردها را طی ماه‌های گذشته داشت.

در ابتدای مبادلات دیروز گفته شد سفر ریاست‌جمهوری به نیویورک برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل و همراهی علی باقری، مذاکره‌کننده ارشد کشور با تیم اعزامی می‌تواند در راستای به نتیجه رسیدن مذاکرات باشد و به همین دلیل حول‌وحوش سهام گروه خودرو و حمل‌ونقل، انتظارات مثبت شکل گرفت اما پس گذشت زمان، نگاه مثبت رنگ باخت و زمین بازی در اختیار فروشندگان قرار گرفت. البته این روند رایج روزهای گذشته است و دروازه بازار همواره روی همین پاشنه چرخیده است و به نظر می‌رسد هرکس در بورس سهمی دارد، نیم‌نگاهی به درهای خروجی دارد. برآوردها حاکی از آن است که ریسک‌های سیستماتیک و مزاحم در مسیر تعادلی سهام نه‌تنها تخفیف پیدا نکرده حتی به مرور بر تعدد آن افزوده شده است. قرار گرفتن در چنین وضعیتی منحنی شاخص را با قدرت بیشتر به سمت نزول سوق می‌دهد.

از شروع هفته جدید و انتشار خبر سفر ریاست‌جمهوری به نشست مجمع عمومی سازمان ملل، بازارهای مختلف ازجمله دلار و سهام به این موضوع واکنش نشان دادند. دلار که در بازار آزاد تا نزدیکی 32 ‌هزار تومان صعود کرده بود، با عقب‌نشینی در حال نوسان در محدوده ۳۱۵۰۰ تومان است. می‌توان انتظار داشت که طی روزهای آینده برخی خبرها حول موضوع احیای برجام از این نشست منتشر شود که می‌تواند بر روند بورس تهران نیز اثرگذار باشد. از این‌رو به نظر می‌رسد که بازار سرمایه با نوسانات مثبت و منفی از سمت خبرها و صحبت‌های احتمالی در این زمینه همراه شود. بررسی عوامل اثرگذار داخلی و خارجی در 2 سال گذشته به روشنی بر اثرپذیری زیاد بورس از فضای سیاسی تاکید دارد.  از آنجا که رخدادهای سیاسی و بین‌المللی نقش پررنگی در تعیین قیمت دلار و روند تورمی کشور ایفا می‌کنند، این متغیرها مستقیما میزان فروش، نوسان قیمتی محصولات و در نهایت فرآیند خلق سود دوسوم شرکت‌ها را مورد هدف قرار می‌دهد. عنصر یاد شده به کرات اهمیت خود را در جریان معاملاتی تالار شیشه‌ای به اثبات رسانده است.(دنیای اقتصاد)

در مقطع کنونی نیز به‌رغم ارزندگی قیمت اغلب سهام این مهم تحت تاثیر یک متغیر اثرگذار بیرونی نادیده انگاشته شده این در حالی است که در شرایط عادی «ارزندگی قیمت» به عنوان برگ برنده می‌تواند به جذب بیشتر سرمایه‌گذار تبدیل شود. در همین فضا بارها بازار سهام با چرخش از کانون توجه‌ها به نقطه‌ای غیرجذاب برای سرمایه‌گذاران تبدیل شده است. نوسانات تحمیلی به این بازار انتظارات افراد همزمان با افزایش ریسک‌ها را با دوگانگی و تناقض همراه می‌سازد. گاهی دیده شده سرمایه‌گذاران در بلاتکلیفی‌های این‌چنینی حتی با علم به این موضوع که شرایط فوق بلندمدت پایدار نخواهد بود به جمع فروشنده‌های تهاجمی پیوسته‌اند. (دنیای اقتصاد) برآیند این تحولات در فضای اقتصادی و چارچوب سیاستگذاری‌های داخلی نیز قابل مشاهده است. اما در کشاکش اثرگذاری‌های تحولات سیاسی و اقتصادی گزینه دوم با تخفیف در رده بعدی اثرگذاری‌ها قرار می‌گیرد.  (اقتصادنیوز) تداوم این شرایط فارغ از آنکه حساسیت بالای سرمایه‌گذاری در راستای تعدد ریسک‌های روز افزون  را به همراه خواهد داشت برخی از افراد را به سمت دیگر بازارها هدایت می‌کند.