همزمان با خیز کرملین برای تقویت اتحاد راهبردی با پکن

نیکلای پاتروشف، دبیر شورای امنیت ملی روسیه و یکی از چهره‌های نزدیک به پوتین در جریان سفر به چین، تقویت روابط با پکن را به عنوان یکی از اهداف اصلی سیاسی کرملین قلمداد و تاکید کرد که تحکیم مشارکت همه‌جانبه و همکاری راهبردی با پکن به عنوان اولویت بی‌قیدوشرط در عرصه سیاست خارجی مسکو است. او در ادامه خاطرنشان کرد که در شرایط کنونی کشورهای ما باید آمادگی بیشتری برای حمایت متقابل و توسعه همکاری نشان دهند. دفتر پاتروشف پس از مذاکرات با یکی از مقام‌های ارشد حزب کمونیست با انتشار بیانیه‌ای از توافق پکن و مسکو در باب مبادلات اطلاعاتی برای مقابله با افراط‌گرایی و تلاش‌های خارجی جهت تضعیف قانون اساسی دو کشور خبر داد. گفته می‌شود مقام‌های دو کشور بر لزوم گسترش همکاری در زمینه امنیت سایبری هم تاکید کردند. در بیانیه دولت چین که پس از این نشست منتشر شد بدون اشاره به بحران اوکراین، اعلام شده که شی متعهد شده تا از منافع اصلی روسیه به شکلی قدرتمند حمایت کند. در این بیانیه به جزئیات پرداخته نشده اما پکن معمولا برای توصیف موضوعاتی چون حاکمیت ملی و الحاق جزیره تایوان از عبارت «منافع اصلی» یاد می‌کند. پوتین پیش‌تر در دیدار روز پنجشنبه‌اش با شی، رئیس‌جمهوری چین را به دلیل حفظ رویکرد متوازن در برابر بحران اوکراین تحسین کرد و گفته بود که آماده است درباره نگرانی‌های پکن در باب اوکراین رایزنی کند. اشاره بی‌سابقه پوتین به دغدغه‌های پکن در حالی مطرح شد که تاثیر بی‌ثباتی بهای نفت و عدم ثبات اقتصادی به دلیل تقریبا 7 ماه درگیری در اوکراین، چین را نگران کرده است. همزمان با رسانه‌ای شدن این خبر جو بایدن، همتای چینی‌اش را خطاب قرار داد و گفت که نقض تحریم‌ها علیه روسیه، اشتباهی بزرگ است. بایدن در گفت‌وگو با سی‌بی‌اس گفت، رهبران چین اگر تصور می‌کنند که آمریکایی‌ها و دیگر سرمایه‌گذاران در چین با تداوم نقض تحریم‌های اعمال شده علیه روسیه می‌توانند منافعشان را محقق کنند، مرتکب اشتباه بزرگی شده‌اند. بایدن خاطرنشان کرد که این فراخوان به معنای تهدید«شی» نیست بلکه هشداری است در باب عواقب نادیده انگاشتن تحریم‌های غرب.

در ادامه این هشدار بی‌سابقه، بایدن  در پاسخ به این سوال که آیا آمریکا از دولت دموکراتیک تایوان دفاع خواهد کرد یا نه، گفت: «بله، اگر واقعا حمله‌ای اتفاق بیفتد.» وقتی از او سوال شد که آیا منظورش مانند اوکراین است یا اینکه سربازان آمریکایی از تایوان دفاع خواهند کرد، بایدن گزینه دوم را تایید کرد. این عبارات واکنش چین را به دنبال داشت تا جایی که سخنگوی وزارت خارجه این کشور از ایالات‌متحده خواست تا در باب مسائل مرتبط با تایوان عبارات درستی به کار ببرد و سیگنال‌های اشتباه برای نیروهای جدایی‌طلب تایوان ارسال نکند. در همین راستا، تحلیلگران می‌گویند که اتکای عمیق چین به تجارت با غرب بدین معناست که پکن نمی‌خواهد دست به کاری بزند تا اقتصادش در آستانه خطر قرار بگیرد. چین از زمان حمله روسیه به اوکراین، یک راه نجات اقتصادی برای مسکو تعریف کرده و به عنوان بازار جایگزین برای کالاهای روسی و به عنوان یک مشتری برای سوخت ارزان مسکو نقش‌آفرینی می‌کند. در میانه این لفاظی‌های دیپلماتیک در میدان نبرد، مقام‌های اوکراینی گفتند که یک موشک روسی منطقه‌ای را در فاصله‌ای کم‌تر از 900 فوتی راکتورهای نیروگاه هسته‌ای اوکراین در جنوب را هدف قرار داده؛ حمله‌ای که می‌توانست فاجعه‌ای هسته‌ای را رقم بزند.

کی‌یف همچنین به تهدیدهای کرملین علیه زیرساخت‌های حیاتی در سراسر اوکراین هم هشدار داد. به نوشته نیویورک تایمز شرکت ملی انرژی هسته‌ای اوکراین اعلام کرده که به واسطه این حمله آسیبی به تجهیزات ایمنی این نیروگاه وارد نشده اما این انفجار خسارات بالایی را در اطراف یک نیروگاه برقی آبی در منطقه صنعتی که مجموعه هسته‌ای را احاطه کرده، ایجاد کرده است. رئیس این نیروگاه، روسیه را به واسطه این حمله به تروریسم هسته‌ای متهم کرد. براساس اطلاعات اولیه، موشک پرتاب شده از نوع کروز بوده است. نیروگاه اوکراینی واقع در جنوب این کشور، دومین نیروگاه هسته‌ای فعال اوکراین در 300 مایلی غرب نیروگاه هسته‌ای بزرگ‌تر زاپروژیا قرار دارد که در اختیار روس‌هاست و بارها هدف گلوله‌باران قرار گرفته است. حالا با حمله به این نیروگاه، بار دیگر نگرانی‌ها در باب ایمنی تاسیسات هسته‌ای اوکراین افزایش یافته است. قبل از آغاز جنگ 15 راکتور فعال در چهار نیروگاه هسته‌ای بیش از نیمی از برق اوکراین را تولید می‌کردند.