سیما پروانه‌گهر، خبرنگار گروه سیاسی_ محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس یازدهم روز گذشته در ابتدای جلسه علنی مجلس و در نطق پیش از دستور خود گفت که «موضوع مهسا امینی تا اصلاح ساختارها، فرآیندها و شیوه اجرا در گشت امنیت اخلاقی» در مجلس مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

وی در این باره تاکید کرد: «همچنین کمیسیون مذکور وظیفه دارد علاوه بر بررسی مصداقی درگذشت مرحومه مهسا امینی، برای جلوگیری از تکرار این قبیل موارد، فرآیندها و شیوه‌ی اجرا در گشت‌های امنیت اخلاقی فرماندهی کل انتظامی را مورد بررسی قرار دهد تا برای رفع شدن اشکالات موجود در چگونگی اجرای آن، اقدام شود.»

قالیباف شاید نزدیک‌ترین ناظر به تولد گشت‌های ارشاد در پایتخت باشد. تابستان 85 بود که دولت محمود احمدی‌نژاد تکیه بر خوان دولت داشت و پایتخت با حضور ون‌های سبزرنگ گشت ارشاد و با عنوان «طرح ارتقای امنیت اجتماعی» تابستانی عجیب را تجربه می‌کرد. همان تابستانی که محمدباقر قالیباف شهردار تهران بود.
حالا بعد از آن روزها و در پی درگذشت مبهم دختری جوان در حوزه گشت ارشاد و امنیت اخلاقی، قالیباف که بر روی صندلی مجلس است از «اصلاح ساختارها، فرآیندها و شیوه اجرا در گشت امنیت اخلاقی» می‌گوید. گفته‌ای که هر چند دیر است اما الزامی است و نباید سبک شمرده شود. به جز قالیباف اما در جلسه علنی روز گذشته مجلس چهره‌های دیگری نیز درباره موضوع مهسا امینی واکنش نشان دادند. اظهاراتی که قابل تفکیک و ارزیابی است.

انتقاد از گشت ارشاد
عموم واکنش‌های نمایندگان مجلس در انتقاد از گشت ارشاد در گفت‌وگوها و توئیت‌ها بوده است و روز گذشته در جلسه علنی بیشتر نمایندگان در دفاع از حضور گشت ارشاد و البته درخواست برای برخورد با مخالفان حجاب و گروهی که آنها اغتشاشگر می‌خوانند، بوده است. گفته‌هایی مبنی بر لزوم بازنگری در عملکرد گشت ارشاد عمدتا به صورت توئیت یا گفت‌وگو با برخی رسانه‌ها بیان شده است. البته این قاعده عمومی نیست بلکه به صورت اکثریت بیان شده است.

به طور مثال انور حبیب‌زاده‌بوکانی، نماینده مردم بوکان در تذکر شفاهی روز گذشته  خود  خواستار این شد که «بازنگری عملکرد گشت ارشاد نیز باید در دستور کار مجلس قرار گیرد» و مجلس نسبت به حقوق شهروندی و قانون اساسی حساس‌تر باشد و با عاملان این اتفاق نیز برخورد شود.

بهزاد رحیمی، نماینده مردم سقز و بانه نیز روز گذشته در مجلس در نطق میان دستور خود گفته است: «من بهزاد رحیمی به عنوان نماینده مردم کردستان در مجلس شورای اسلامی امروز با تمام وجود از رفتارهای قهری گشت ارشاد که حرمت زنان را در جامعه اسلامی می‌شکند و از بین می‌برد احساس نگرانی و اعتراض دارم. هر چند زحمات نیروی انتظامی در برقراری امنیت و نظم و حفظ تمامیت ارضی کشور قابل انکار نیست و قدردان هستیم ولی عملکرد و موضع‌گیری این نهاد در این واقعه قابل قبول نیست و اطلاع‌رسانی‌های قطره‌ای و دیرهنگامی انجام شده است.»
نماینده سقز تاکید کرد: «به خاطر چند تار موی خانم جوان، پلیس مرد ناموس مردم را بغل می‌کند تا به ماشین گشت ارشاد ببرد، وزیر کشور اگر دیروز از مرگ کولبران، تصادف جاده‌ای، فقر و اعتیاد گله‌مند بودیم و فریاد می‌زدیم امروز باید گشت ارشاد را به آن اضافه کنیم. هنوز شما جواب و علت کشتار کولبران با توجه به‌دستور مقام معظم رهبری در برخورد با آنان را نداده‌اید. علاوه بر این تذکر محمدعلی محسنی‌بندپی، سخنگوی فراکسیون مستقلین ولایی مجلس شورای اسلامی صبح روز گذشته در تشریح محورهای نشست این فراکسیون گفته است که «معضلات فرهنگی کشور راهکارهای خاص خود را دارد و باید با ابزارهای فرهنگی گره‌های فرهنگی باز شود و از هرگونه رفتار غیراخلاقی، خشونت‌آمیز و قهری پرهیز شود.»

با این وجود بخش آخر صحبت سخنگوی فراکسیون مستقلین ولایی مجلس محور صدایی است که بیش از همه از مجلس یازدهم در نخستین جلسه علنی بعد از وقوع این اتفاق تلخ شنیده شد: «نمایندگان با توصیه به مردم خواستند که هوشیار باشند و همراه با سوءاستفاده گران از کشور هم‌صدایی نکرده و فضا را برای سوءاستفاده بیشتر فراهم نکنند.»

نگرانی از خارج و دفاع از پلیس امنیت اخلاقی

عموم تذکرات نمایندگان مجلس در جلسه روز گذشته اما بر محور «سوءاستفاده خارجی‌ها»، «آشوبگران» و  تاکید بر اینکه خانواده امینی باید صف خود را از آشوبگران جدا کنند، استوار بود. بارزترین اظهارات در این بین متعلق به عبدالحسین روح الامینی است؛ نماینده مردم تهران که پسرش را در حوادث بعد از انتخابات سال 1388 از دست داد و با اشاره به همین موضوع در جلسه علنی دیروز عنوان پدر داغدار را برای خود به کار برد و در تذکر شفاهی گفت: «به عنوان یک پدر داغدار که خانم امینی را مانند دختر و فرزند خود می‌دانم، نصیحت می‌کنم و تذکر می‌دهم افرادی که مسائل را پیگیری می‌کنند از جاده انصاف خارج نشوند و جمهوری اسلامی همیشه مظلوم را مظلوم‌تر نکنند.»

وی همچنین گفت: «بسیار واضح است که مهسا امینی بهانه بوده و اصل نظام در این تحرکات نشانه است. به عنوان یک پدر داغدار توصیه می‌کنم مسیر خود را از مسیر ضدانقلاب جدا کنند.»

رضا تقی‌پور، نماینده مردم تهران نیز با بیان اینکه «عده‌ای که ادعای روشنفکری دارند، همگام و همراه با منافقین، سلطنت‌طلبان و مزدوران کودک‌کش صهیونیست و آل سعود در جنگ تمام عیار رسانه‌ای علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی صف‌آرایی کردند»، گفت که «سناریوهای تکراری کشته‌سازی و ایجاد آشوب‌های ساختارشکنانه و اقدامات ضدامنیت ملی را همراه با کومله خون‌آشام و منافقان تروریست دنبال می‌کنند. تقی‌پور همچنین تاکید کرد: به آنها هشدار می‌دهیم که از تهمت، دروغ و افترا علیه این نظام مقدس و سربازان امنیت ملی پرهیز کنید که این شرط انصاف نیست.

تذکر شفاهی دیگر مجلس از این جنس متعلق به احمد راستینه‌هفشجانی تعلق داشت که گفت «گرچه فوت سرکار خانم امینی سبب جریحه‌دار شدن افکار عمومی و داغدار شدن خانواده محترم ایشان شد» اما سوال اصلی از جریان مشخص سیاسی در کشور این است که لیدرهای شما در فتنه 88 ظلم بزرگ را به نظام اسلامی تحمیل کردند و آن روز کلید رمزشان ندا آقاسلطان بود و امروز مهسا امینی. شما زن را اسم رمز آشوب‌هایتان قرار داده‌اید.

خبرگزاری خانه ملت به عنوان خبرگزاری رسمی مجلس گزارش داده است که حسین محمدصالحی‌دارانی نیز روز گذشته در نطق میان دستور خود  با اشاره به هیاهوی رسانه‌های معاند در موضوع فوت «مهسا امینی» گفته است که امروز مشکل رسانه‌های بیگانه و بنگاه معاملاتی و نشر اکاذیب بی‌بی‌سی، حجاب و گشت ارشاد نیست. مشکل بزرگ آنان نظام جمهوری اسلامی است و با معاونت و معاضدت فتنه‌گران داخلی، در این فکر هستند که تجدید قوا کرده و بر پیکر ایران اسلامی ضربه بزنند و از این آب گل‌آلود، مروارید و صدف شکار کنند.