در سایه مذاکرات ایران و آمریکا باقر و سیامک نمازی آزاد شدند و در قبال آن 7 میلیارد دلار از منابع ارزی مسدود شده ایران در کره‌جنوبی آزاد می‌شود

ایران و آمریکا روز گذشته به یک توافق سیاسی اقتصادی رسیدند. براســاس این توافق دو زندانی تبعه آمریکا آزاد شدند و میتوانند از ایران خارج شــوند و از آن ســو 7 میلیارد دلار دارایی مسدود شده ایران نزد کره‌جنوبی آزاد شود.

پس از آنکه «اسـتفان دوجاریک»، سخنگوی سازمان ملل پیــش از این در صفحه توییتر خود نوشــته بود که باقر نمازی از زندان آزاد شــده و ایران را ترک کرده و ســیامک نمازی نیز  آزاد شده اما همچنان در ایران است.

روز گذشته وکیل سیامک نمازی خبر مرخصی موقت موکلش را در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز تأیید و از اعطای مرخصی هفت روزه به موکلش پس از گذراندن حدود 7 سال حبس در زندان اوین خبر داد. خبرگزاری  رویترز به نقل از جرد گنســر، وکیل ســیامک نمازی نوشت که مرخصی موکلش از زندان قابل تمدید ذکر شده است. سیامک و باقر نمازی چند ســال پیش به اتهام جاسوســی و همکاری با  دولت آمریکا هر کدام به 10 ســال حبس محکوم شده بودند. روز گذشته نورنیوز، رسانه وابسته به شورای عالی امنیت ملی نیز خبرداد که طی هفته‌های اخیر مذاکرات فشردهای با وساطت یکی از کشورهای منطقه درباره آزادسازی همزمان زندانیان ایران و آمریکا  انجام و میلیاردها دلار از منابع ارزی مسدود شده کشورمان نیز در این چارچوب در شرف آزادسازی است. نورنیوز درادامه این خبر تاکید کرده است در حالی که مذاکرات رفع تحریم‌ها به دلیل عدم   اتخاذ تصمیم سیاسی از سوی ایالات متحده آمریکا همچنان بدون  حصول نتیجه باقی مانده، این کشــور مســتقل از روند مذاکرات هســته‌ای، در حال پیگیری موضوع آزادی زندانیان خود در ایران و همزمان آزادسازی منابع مسدود شــده ارزی کشورمان در کره  جنوبی است و ایران هنوز حسابهای اعالمی برای انتقال منابع مذکور را بنا بر مالحظات بانکی نپذیرفته و حسابهای جدیدی را به این منظور معرفی کرده اســت.

اخیرا خبرنگار المانیتور در مصاحبه اخیری که با حسـین امیرعبداللهیان داشــته درباره امکان مبادله زندانیان شــامل دو تابعیتهایی مثل عماد شرقی، مراد طاهباز و باقر و سیامک نمازی پرسید، الان مذاکرات در این رابطه در چه وضعیتی قرار دارد؟ آیا شما پیشبینی میکنید بدون توافق هسته‌ای هم بتوانیم در مورد زندانیان توافق کنیم؟ که وی پاسخ داده بود:

ما هیچ ارتباطی بین موضوع انسانی زندانیان و بازداشــت شدگان با برجام قائل نیستیم.لذا برای تبادل زندانیان به عنوان اقدام انسانی آمادگی داریم و به طرف آمریکایی هم گفته‌ایم. وزارت خارجه آمریکا هم دیروز در واکنش به آزادی موقت سیامک نمازی درتهران اعلام کرد:از اینکه به‌سیامک نمازی که در ایران زندانی شده است مرخصی انسان دوستانه داده شده تا در  کنار پدرش باشد ابراز خرسندی میکنیم.

همچنین از هم‌پیمانان و شــرکای ایالات‌متحده که بدون توقف برای کمک به نمازی تلاش کردند تشکر میکنیم. سیامک نمازی، شهروند ایرانی آمریکایی در ســال 2015 در ایران بازداشــت شد.پدرش باقر نمازی 85 ساله قبال ازمسئولان سازمان یونیسف بود و پیش از انقلاب، استاندارخوزستان و معاونت امور محلی و عمران شهری وزارت کشور وقت را بر عهده داشت.او در سال 2016 هنگام سفر به ایران برای کمک به آزادی فرزندش سیامک، بازداشت و زندانی شد. هر دو به اتهام جاسوسی محاکمه و به 10 سال زندان محکوم شدند. در سال 2020 نمازی پدر از ادامه زندان عفو شد اما ممنوع‌الخروج بود.

همزمان با این خبرها که نشان از توافق جدید ایران و آمریکا بر سر آزادی زندانیان دو  کشور است، خبرگزاری تسنیم نوشت:

همزمان با آزادسازی زندانیان ایران و آمریکا طبق رایزنی‌های انجام‌شــده بناست ۷ میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه شده ایران نیز آزاد شود.ایرنا نیز نوشته است: این 7 میلیارد دلار حاصل صادرات نفت ایران  به کره‌جنوبی است که به دلیل تحریم آمریکا، امکان انتقال به  ایران را ندارد.کره‌جنوبی از مشتریان ثابت نفت ایران بود ولی بعد از اعمال تحریــم علیه صنعت انرژی و بانکداری ایران در  ســال ۲۰۱۹ پول ایران در بانکهای کره جنوبی مســدود شد.

ایران هنوز حســابهای اعلامی برای انتقــال منابع مذکور را بنابر ملاحظات بانکی نپذیرفته و حساب‌های جدیدی را به این منظور معرفی کرده است.طی هفته‌های اخیر مذاکرات فشردهای با وساطت یکی از کشورهای منطقه درباره آزادسازی همزمان زندانیان ایران و آمریکا انجام شده است و میلیاردها دلار از منابع ارزی مسدود شده کشورمان نیز در این چارچوب  در شرف آزادسازی است.

سخنگوی بانک مرکزی اعلام کرد:  

پیگیری‌های مستمر برای آزادسازی منابع ارزی مسدود شده کشورمان با همکاری نزدیک دستگاه دیپلماسی در حال انجام است. پیش از این اعلام شده بود که این 7 میلیارد دلار احتمالا به حســاب بانک مرکزی ایران نزد بانک مرکزی عمان واریز خواهد شــد. چارچوب این مســیر برای رفع مسدودی منابع  ارزی، مشــابه چارچوب توافق شــده با انگلیس است که در آن قالب رقمی حدود 470 میلیون یورو درحساب‌های ایران  وصول شــد. پیشتر دولت انگلیس 390 میلیون پوند حدود نیم میلیــارد دلار اصل‌وفرع بدهی خود بــه دولت ایران را به  حساب بانک مرکزی ایران نزد بانک مرکزی عمان واریز کرده بود.این 7 میلیارد دلار به حساب‌های ایران واریز میشود، که نشانه‌هایی از باز شــدن تدریجی محدودیتهای بانکی علیه ایران است به نحوی که حتی پس از برجام نیز چنین نقل‌وانتقال بانکی سابقه نداشته است.