اتحادیه اروپا تحریمهای جدیدی علیه ایران تصویب کرد ۱۱ فرد و 4 نهاد به لیست تحریمها افزوده شدند. روابط ایران و اروپا رو به سردی می‌رود؟

اتحادیه اروپا جدیدترین تحریم‌های خود علیه ایران را تصویب و اعلام کرد. وزرای خارجه اتحادیه اروپا دیروز با تحریم وزیر ارتباطات، بخش سایبری سپاه و گشت ارشاد ایران موافقت کردند. در فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا نام ۱۱ فرد و چهار نهاد وجود دارد. ازجمله نام فرمانده نیروی بسیج نیز در این لیست دیده میشود.

پیش از این جلسه، برخی از وزرای خارجه اتحادیه اروپا خواستار اعمال تحریم‌های جدیدی علیه ایران شده بودند. آنها مدعی هستند که تهران در جنگ روسیه علیه اوکراین، به کمک روسیه آمده و در هفته‌های اخیر روسیه پهپادهای شاهد-136 ساخت ایران علیه اوکراین استفاده کرده است. آنها همچنین با توجه به مسائل حقوق بشری به اعتراضاتی که در ایران پس از مرگ مهسا امینی آغاز شد، پرداختند و یکی از دلایل تحریمهای جدید را برخورد با معترضان دانستند.

ایران تصمیمات اتحادیه اروپا را رفتــاری مداخله‌جویانه می‌داند.همزمان سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز خبر داد: ایران واکنش متقابل و متناسب نشان خواهد داد.مقام‌های ایرانی نیز پیش از این فروش تسلیحات نظامی و پهپاد به روســیه را تکذیب و رد کرده بودند. سایت نور نیوز نزدیک به شورای عالی امنیت ملی نیز دیروز این ادعای اروپایی‌ها را رد کرد. این رسانه در توییتی با تاکید بر پایان یافتن تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران عنوان کرد که تهران تاکتون هیچ سلاحی به روسیه برای استفاده در جنگ علیه اوکراین ارسال نکرده است. نورنیوز همچنین نوشت: فرانسه با ادعای نقش ایران در جنگ اوکراین و مرتبط‌کردن آن به نقض قطعنامه ۲۲۳۱ به دنبال مقصرنمایی ایران در روند مذاکرات است، حال آنکه ایران هیچ سلاحی برای استفاده در جنگ علیه اوکراین به روسیه ارسال نکرده، ضمنا تحریم تسلیحاتی ایران بنابر قطعنامه ۲۲۳۱ از اکتبر ۲۰۲۲ پایان یافته است.

خبرگزاری اصولگرای تسنیم نوشت: این تحریم‌ها در حالی اعمال می‌شوند که چند روز قبل بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در گفت‌وگو با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان ضمن اشاره به برخی مواضع تند در اروپا مدعی شده بود: ما قصد دخالت در امور داخلی ایران را نداریم. با این حال خبرگزاری انگلیسی رویترز نوشت تحریم‌های جدید اروپا علیه ایران، به دو دلیل است، اول به علت برخوردهایی است که با معترضان ایرانی در روزهای اخیر صورت گرفته و دوم نیز دخالت تهران در جنگ روسیه علیه اوکراین است.با این حال رویترز نوشته که هنوز دخالت ایران در جنگ روسیه اثبات نشده اما محتمل است اثبات شود که در این صورت تحریم‌های جدید و جداگانه‌ای علیه ایران صورت میگیرد. جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز هنگام ورود به نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ به خبرنگاران گفت:ما به دنبال شواهد ملموس در مورد مشارکت ایران در جنگ اوکراین هستیم.

رویترز همزمان خبر داد وزرای اتحادیه اروپا قرار است ضمن ممنوعیت ســفر برای برخــی از مقامات ایرانی، دارایی‌های 15 ایرانی را نیز مسدود کنند. بسته تحریمی اروپا از قبل آماده شده و جوزف بورل پیش از شروع جلسه اطمینان داشت که این بسته تصویب خواهد شد. داستان پهپادهای ایرانی، موضوعی است که چند هفته‌ای می‌شود که در برد رسانه‌ای جهان غرب قرار گرفته اســت. غربی‌ها و خصوصا اروپا که ازجمله مخالفان پوتین هســتند، تلاش‌شــان بر شکست پوتین در این جنگ اســت. به باور آنها، ایــران از حامیان روســیه در جنگ علیه اوکراین است. اگرچه ایران در مواضع رسمی خود این موضوع را تکذیب و رد و تاکید کرده که خواهان صلح و پایان جنگ است. با این حال پهپادهای انتحاری و جنگنده‌ی روسیه که در جنگ اوکراین از آنها استفاده می شود، مهمترین سوژه روز اروپا علیه ایران است.به باور آنها روسیه باتغییر پهپادهای شاهد 136 ایران به نام ژرانیوم ۲ از آنها استفاده میکند. روزنامه فرانسوی لوموند از این پهپادها به عنوان سالح مخفی پوتین نام برد. همچنین به ادعای کییف، ارتش روسیه در حملات دو روز گذشته خود بیش از 20 شهر اوکراین جمله کی‌یف پایتخت،لویو، ژیتومیر، ترنوپیل، دنیپرو ، کرمنچوک، زاپورژیا و خارکیف را هدف گرفت که دست کم ۱۹ کشته و بیش از ۱۰۰ مجروح به جا گذاشت. بنابر ادعای مقامات اوکراین، ارتش روسیه در این حملات علاوه بر موشک‌های کروز از پهپادهای انتحاری شاهد نیز استفاده کرده است. با این حال ایران چندین بار فروش پهپاد به روسیه را تکذیب کرده است.

فرانسه و آلمان نیــز معتقدند تحریم‌های جدیــد اروپا علیه ایران ضروری است. خبرگزاری ایرنا نیز به واکنش وزیر خارجه فنلاند علیه ایران پرداخت و نوشت:وزیر امور خارجه فنلاند نیز ادعای نخ‌نمای نگرانی از وضعیت حقوق بشــر در ایران را تکرار کرد. او در گفت‌وگو با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران ادعا کرد که ما به شدت نگران خشونت علیه اعتراضات مسالمت‌آمیز در ایران هســتیم و امیدوارم وزرای اتحادیه اروپا مراتب همبســتگی خود را با آن‌هایی که به طور مسالمت‌آمیز ایران اعتراض و از حقوق مدنی خود دفاع میکنند، ابراز کنند. اروپایی‌ها برای تحریم کسانی که بــه ادعای او جرائمی را علیه مردم ایران مرتکب شده‌اند، آماده است.

حسین امیرعبداللهیان نیز در پاسخ او گفته بود: بخشی از اتفاقات اخیر در ایران تظاهرات مسالمت‌آمیز است که ما طبق قانون اساسی کشور از آن حمایت می‌کنیم و طرح مسالمت‌آمیز مطالبات مردم را حق قانونی آنان می‌دانیم و همواره به آن توجه کرده و پاسخ داده‌ایم. اما در این میان برخی اغتشاشگران با هدایت خارجی و تحریک شبکه‌های تلویزیونی خارجی، اقدام به تخریب اموال عمومی و حمله به مردم و پلیس با سلاح گرم و سرد کردند که این اقدامات در هیچ کجای دنیا پذیرفته نیست. تحریم‌های جدید اروپا، مانند چاقویی اســت که این اتحادیه علیه ایران به دست گرفته اســت. به نظر میرسد روابط ایران و اروپا در روزهای آینده دستخوش تغییراتی شود. خصوصا آنکه برخی از نیروهای سیاسی تندرو خارج از کشور، فشار سنگینی را آغاز کرده‌اند تا اروپاییها ســفرای خود را از ایران فرا بخوانند. اروپا البته به چنین درخواستی روی خوش نشان نداده است. اما تحریم‌های جدید میتواند نشانه‌ای از آن باشد که روابط ایران و غرب بیش از گذشته رو به سردی و وخامت برود. سردی روابط البته یک پیام بیشتر ندارد و آن نیز مرگ برجام است. اکنون باید دید که ایران چه واکنشی علیه اروپا خواهد گرفت.