سایه پرونده قدیمی آمیا بر محسن رضایی سر معاون رئیس‌جمهور

یک منبع دیپلماتیک در گفت‌وگو با فرانس‌پرس مدعی شــد کــه آرژانتین از قطر خواسته اســت که محسن رضایی، معاون اقتصــادی رئیسجمهور ایران که اکنون در دوحه به سر می‌برد را بازداشت کند. این در حالی است که طبق قوانین بین‌المللی، مقامات ارشــد هر کشوری،یک معافیت سیاسی دارند و کسی نمی‌تواند معترض آنها شود. وی در ایــن باره خبر داده که چند دادستان آرژانتینی با متهم کردن محسن رضایی در نقش داشتن در حادثه مرکز یهودی در بوئنوس آیرس در سال ۱۹۹۴ از وزارت خارجه کشور خود خواستند که تمام ابزارهای دیپلماسی به کار گیرند و محسن رضایی را بازداشت کنند.این منبع دیپلماتیک همچنین با بیان اینکه وزارت خارجه آرژانتین بعد از کسب اطمینان از حضور محسن رضایی در قطر با درخواست این دادستان‌ها موافقت کرد، گفت: این منبع تاکید کرد که وزارت خارجه آرژانتین از اینترپل خواســته اســت که در این زمینه با آنها همکاری کند.

علاوه بــر این براســاس گزارش‌ها، ســانتیاگو کاویرو، وزیر خارجه آرژانتین به سفیرشان در دوحه دستور داده است که به طور فوری این مساله را به وزارت خارجه قطر اعلام کند. انفجار مرکــز همیــاری یهودیان در آرژانتین، موسوم به بمب گذاری آمیا در تیر ماه سال 1373 رخ داد. مرکز همیاری یهودیان نام ساختمان هفت طبقه‌ای در شــهر بوئنوس آیرس بود که مرکز همکاری‌های اســرائیل و آرژانتین وابسته به کمیتــه یهودیان آمریکا با نام اختصاری آمیا در آن قرار داشت. براساس ادعای آرژانتین در این انفجار ۸۵ نفر از شهروندان یهودی‌تبار آرژانتینی جان خود را از دست دادند و بیش از 300 نفر زخمی شدند. آرژانتین ایران را متهم به دست داشتن در این انفجار کرد و بعد از 13 سال رسیدگی به این پرونده که لقب طوالنی‌ترین دوره رسیدگی به یک پرونده قضایی در دستگاه قضایی آرژانتین را به خصوص اختصاص داد، اتهاماتی را به مسئولان وقت جمهوری اسلامی وارد کردند. براساس این اتهامات، اینترپل برای ۶ تن از این افراد صاحب مسئولیت دولتی در ایران در زمان وقوع انفجار، حکم جلب بین‌المللی صادر کرد. محسن رضایی، فرمانده وقت کل سپاه پاسداران جمهوری اسلامی در آن زمان در لیست چهره‌های تحت تعقیب قرار گرفت. نکته قابل توجه اینکه وزیر کشور دولت سیزدهم یعنی احمد وحیدی نیز در این لیست قرار دارد.

اکبر هاشمیرفسنجانی در خاطرات روزهای وقوع این انفجار مینویسد: در خصوص انفجار آرژانتین، عجیب است که امپراتوری رسانه‌ای صهیونیست‌ها و استکبار، یک دروغ بزرگ را پایه این اتهام به ایران کرده‌اند. ادعا می‌کنند در اجلاسی در مشــهد که رهبری و من و وزیر امور خارجه و فرمانده سپاه و افراد دیگری داشتیم، این اقدام انفجاری تصویب شده است. در حالی که اصلا چنین جلسه‌ای در مشهد نداشتیم و ما اصالا هیچ اطلاعی از قرار انفجار نداشتیم.

براســاس توافق آرژانتین با ایران در دیماه ۱۳۹۱ به آرژانتین اجازه داده شد تا ۵ نفر را بــرای پرسش از مقام‌های ایرانی به ایران اعزام کند اما این توافق در ۲۶ اردیبهشــت ۹۳ از سوی دادگاهی در آرژانتین لغو شد. در همان سال، کریستینا فرناندز،رییس جمهور آرژانتین در ســخنرانی ســالانه در سازمان ملل گفــت که نام حزب‌الله لبنان پیش از این در فهرســت سازمان‌های تروریستی گنجانده شده بود و روشن شده حزب‌الله یک حزب بزرگ و به رسمیت شناخته شده در لبنان است اما ایران در پی انفجاری که در ســفارت اسرائیل در بوئنوس آیرس در سال ۱۹۹۴ میلادی رخ داد، متهم به دخالت در این انفجار شد و تحقیقاتی که ما انجام دادیم دخالت ایران را در این انفجار تأیید نکرد.

اظهارات فرناندز مبنی بــر اینکه ایران و حزب‌الله لبنان در این حادثه دســت نداشته‌اند با بازتاب‌های داخلی منفی برای وی روبه‌رو شد. به رغم این فراز و فرودها حالا دوباره نام محسـن رضایی به خاطر پرونده آمیا بر ســر زبانها افتاده است. وی در سال گذشــته نیز به نیکاراگوئه سفر کرد و در مراسم تحلیف رئیس جمهوری جدید نیکاراگوئه به نمایندگی از دولت سیزدهم حاضر شد که این ســفر نیز با واکنش و انتقاد تند دولت آرژانتین همراه شد.