الناز رکابی صخره‌نورد ایرانی در مقابل چشم‌های حیرت‌زده خارجی‌ها به کشور بازگشت پاداش اعتماد او چیست؟

ناصر نامدار، گروه ورزش_ الناز رکابی این روزها مهم‌ترین و خبرسازترین چهره ورزش ایران است. دختر صخره‌نوردی که در رقابت‌های قهرمانی آسیا چهارم شد. البته چهارم شدن او نه تنها اتفاق جالب و خوبی نبود بلکه از بعد ورزشی برای او یک ناکامی هم محسوب میشد. چراکه الناز سابقه کسب مدال برنز جهانی را دارد. همه چیز از عصر یکشنبه آغاز شد. از مسابقات قهرمانی صخرهنوردی مردان و زنان آسیا در ســئول. مسابقات به دلیل نوع پوشــش زنان، پخش تلویزیونی زنده نداشــت. اما ناگهان فیلمــی عجیب و باورنکردنی در فضای مجازی منتشــر و بلافاصله در ابعاد گســترده همرسانی شد. در این فیلم که مربوط به فینال رقابت‌های صخره‌نوردی زنان آسیا بود یک دختر بــدون حجاب در حال صعود از دیواره بود. در نگاه اول اگر کسی این فیلم را بدون توضیحات می‌دید قطعا باور نمی‌کرد که دختر صعودکننده یک ایرانی است. اما کمی دقت نشان میداد که پرچم ایران روی پیراهن ورزشــی این ورزشکار به شــکلی کاملا واضح قابل مشاهده است. دیگر جای تردیدی باقی نبود. این دختر کســی نبود جز الناز رکابی یکی از 4 شرکت‌کننده زن ایرانی در رقابتهای قهرمانی آسیا. تیم مردان و زنان ایران روز 16 مهر به سئول اعزام شد و مسابقاتش را از فردای همان روز آغاز کرد.

الناز رکابی و راحیل رمضانی دو شرکت‌کننده ایرانی در ماده بلدر ینگ با کســب رتبه‌های ســوم و سیزدهم به مرحله نیمه‌نهایی رسیدند.در نیمه‌نهایی اما این فقط الناز بود که توانست موفق عمل کند و به فینال برسد. او در این مرحله چهارم شد اما راحیل رمضانی در بین 8 نفر برتر قرار نگرفت،از راه‌یابی به فینال بازماند. روز یکشنبه قرار بود مسابقه فینال برگزار شود.

هیـچ چیز غیر عادی‌ای قبل از شروع مسابقه دیده نمی‌شد. اما وقتی نوبت به صعود الناز رسید ناگهان با دختری روبه‌رو شدیم که حجاب عرف ورزشکاران ایرانی را نداشت. جالــب اینکه در چهــره الناز هیچ حس غیرطبیعی‌ای دیده نمی‌شد. او کارش را شروع کرد و با پایان مسابقات مشخص شد که در رده چهارم آسیا قرار گرفته است. واکنش‌ها کم‌کم شروع شد. کسی کاری به نتیجه مسابقه فینال نداشت. همه چیز حول‌وحوش پوشش الناز در فینال می‌چرخید. تا روز گذشته خیلی‌ها با توجه به میمیک صورت الناز در مســابقه فینال اعتقاد داشتند که او کاملا عامدانه این کار را کرده اســت. هر چند که الناز در بازگشت از سـئول و در فرودگاه امام خمینی درباره آن اتفاق گفت:این اتفاق کاملا سهوی رخ داد. در قرنطینه خانم‌ها حضور داشتم و درگیر لوازم فنی‌ام و کار با کفش و وسایلم بودم. به دلیل جو حاکم در مســابقه
فینال و فراخوان غیرمنتظره‌ای که از من در مسابقات شد از حجابی که باید می‌داشتم، غافل شــدم و روی دیواره رفتم و صعود کردم. فارغ از اینکه آیا اصولا در مسابقات آسیایی و جهانی چیزی به اسم قرنطینه خانم‌ها وجود دارد یا نه باید به این مســاله توجه کرد که حرکت الناز یک حرکت کم‌سابقه بود. برخالف شایعات او در فرودگاه تهران هم با برخورد تندی مواجه نشــد. الناز خیلی کوتاه با خبرنــگاران و دوربین‌های تلویزیونی حرف زد سپس با تاکســی از بین هواداران زیادی که به استقبالش رفته بودند، عبور کرد و به خانه‌اش رفت. اما همه می‌دانند ماجرای او به این راحتی تمام نمی‌شود و قطعا با او برخورد خواهد شــد.

احمد راستینه سخنگوی کمیسیون فرهنگی،عضو فراکسیون ورزش مجلس شورای اسلامی دیروز در این باره گفت: قهرمانان ورزشی باید به هویت ایرانی اسلامی خود افتخار کنند و فدراسیون مربوطه باید به این قضیه رسیدگی کند. آن ورزشکار در اصل به خودش ضربه می‌زند و این خیلی بد است. هر چند دیروز حمید سجادی، وزیر ورزش و جوانان درباره احتمال حفظ این ورزشکار در تیم ملی گفت: نه‌تنها او بلکه همه عزیزان و اعضای خانواده ورزش چنین‌وضعیتی دارند.اما روشن است که این ماجرا خیلی درحیطه اختیارات وزیر نیست و تصمیم از جای دیگری گرفته خواهد شد.

سابقه نشان داده که نباید زیاد به ماندن الناز رکابی در تیم ملی ایران خوشبین باشیم. شاید تصمیم‌گیران در این باره تصور کنند که با محروم کردن این ورزشــکاران از حضور در تیم ملی آنها را به سختی جریمه می‌کنند اما نکته این است که جهان ورزش از ورزشــکاران با استعداد ایرانی به شدت اســتقبال می‌کند. الناز رکابی در رشته خودش یک نابغه است. او در ســال 2021 در رقابتهای قهرمانی جهان در مســکو در رشته ترکیبی به مقام ســوم و مدال برنز رسید. موفقیتی بسیار بزرگ و بیسابقه که در سایه امکانات ضعیف این رشــته در ایران و البته هزینه‌های سنگین آن به دست آمد. او چند سال پیش در مصاحبه با یکی از خبرگزاری‌های داخلی گفته بود که هزینه‌های تمرین، خرید وسایل و سفرها را از جیب خودش پرداخت می‌کند. در چنین شرایطی حفظ این ورزشکاران که اغلب در رشــته خودشان جزو نوابغ هستند، اهمیت زیادی دارد. چیزی که به نظر می‌رسد به آن توجهی نمی‌شود. پیش از این یک بار دیگر هم پیش آمده بود که دختر ورزشــکار ایرانی با پرچم ایران و بدون حجاب در مســابقات بین‌المللی شــرکت کند.

میترا حجازی‌پور شطرنج‌باز ایرانی سال 1398 در مسابقات سریع و برق‌آسای جهان در مسکو بدون حجاب اسلامی به مصاف حریفانش رفت و فدراسـیون شطرنج ایران خیلی زود او را از تیم ملی اخراج کرد. حجازی‌پور حالا با پرچم فرانسه در مسابقات بین‌المللی شرکت می‌کند. کیمیا علیزاده تکواندوکار سابق تیم ملی ایران هم تغییر تابعیت داد و به هلند رفت. حالا همه نگران آینده الناز در ایران هستند. چه چیزی در انتظار اوست؟ تحریم و اخراج از تیم ملی و در نهایت تغییر تابعیت؟تغییر نگرش در چنین مواردی‌ ضروری به نظر می‌رسد.در غیر این صورت خیلی زود شاهد حضور الناز رکابی در کشوری دیگر خواهیم بود.

در بدترین حالت باید عذرخواهی و توضیحات او را پذیرفت. از یاد نبرده‌ایم که چند سال پیش سالار عقیلی خواننده مطرح ایرانی به لندن رفت، با حضور در استودیوی شبکه من و تو با این شبکه رسانه مصاحبه کرد. اما به ایران برگشت و با عذرخواهی و ابراز بی‌اطلاعی از نگاه حاکمیت به این شــبکه دوباره به فعالیتش ادامه داد. این موضوع زیر ذره‌بین مجامع ورزشی و حتی رسانه‌های خارجی است. دیروز چند روزنامه معروف جهان مثل دیلی تلگراف و فیگارو درباره الناز گزاش منتشر کردند. با در نظر گرفتن این مسائل و با اتفاقاتی که این روزها در ایران رخ داده، بخشیدن الناز و سخت نگرفتن بر او تصمیم منطقی‌تری است.