مقامات ایرانی خبر دادند فیلترینگ پلتفرم‌های خارجی ماندگار خواهد

معصومه رضایی، گروه اجتماعی_ سردار جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل گفت: تشخیص اولیه شورای امنیت کشور بر این است که این دو پلتفرم اینستاگرام و واتس‌آپ مُخل امنیت مردم هستند.بیش از یک ماه است که شبکه‌های اجتماعی اینستاگرام و واتس‌آپ فیلتر شده‌اند، آن هم به دلایل امنیتی زیرا بارها وزیر ارتباطــات در این مدت گفتــه که رفع فیلتر ایــن دو پلتفرم باید در مراجع امنیتی انجام شود.اما این مراجع که یکی از آن‌ها شورای امنیت ملی است، تشــخیص داده که این دو شبکه اجتماعی باید فیلتر بمانند. آن هم در شرایطی که در پی ایجاد محدودیت‌های بیشتر برای اینترنت بین‌المللی شبکه‌های اجتماعی اینستاگرام و واتس‌آپ،پایگاه خبری اکسیوس اعلام کرده استفاده از فیلترشــکن در ایران با رشــد ۳۰۰۰ درصدی روبه‌رو شده است.

براســاس این آمار فیلترینگ باعث نشــده تا کاربران بیخیال اســتفاده از پلتفرم‌های محبوبشان شــوند و تنها نتیجه این بستن‌ها، افزایش استفاده از فیلترشکن بوده است و در این میان یک نکته خودنمایی می‌کند؛ کاربران شــبکه‌های اجتماعی در کشور استاد دور زدن فیلترینــگ با فیلترشــکن‌ها و وی‌پی‌ان‌های رنگارنگ هستند و ترجیح می‌دهند به هر قیمتی محتوای مورد علاقه خــود را از پلتفرم‌های خارجی به دســت آورند. فیسبوک، تلگرام، توییتر، یوتیوب،وایبر و هزاران سایت و برنامه فیلتر دیگـر از جامعه استفاده کننده از اینترنت در ایران، کاربرانی ســاخته که به راحتی حاضر به بالا بردن پرچم سفید در مقابل فیلتر شدن نیستند.

اما حساب اینستاگرام و واتس‌آپ برای کاربـران ایرانی از باقی پلتفرم‌ها جدا بود و حکم خیلی چیزها را این دو شبکه اجتماعی برای عده‌ای داشت؛ کار، زندگی و تفریح. بنابراین در یک ماهه گذشـته حتی آنها که بعد از فیلتر شدن تلگرام بیخیال این پلتفرم شده و آن را از روی گوشی تلفن همراه خود پاک کرده بودند با فیلتر شــدن اینســتاگرام و واتس‌آپ دوام نیاوردند و از زیر سنگ هم شده فیلترشکن و وی‌پی‌ان نصب کردند تا همچنان به حیات خود در این دو پلتفرم ادامه دهند. از همین رو بود که به یک‌باره استفاده از فیلترشکن در کشور افزایش سه هزار درصدی یافت.اما در همین هفته‌های گذشته که مردم سرگرم مبادله دانلود فیلترشکن و خرید وی‌پی‌ان بودند، مسئولان مختلف وضعیت پیش روی دو پلتفرم اینستاگرام و واتــس‌آپ راپیشبینی می‌کردند؛عده‌ای میگفتندفیلتر باقی می‌ماند و عده‌ای دیگر می‌گفتند اعتراضها تمام شود این‌ها هم رفع فیلتر میشوند. آنها سرگرم همین حرف‌ها بودند که استفاده از فیلترشکن رکورد زد. حالا از نماینده مجلس تا بعضی روحانیون حوزه علمیه قم، همگی مخالف رفع فیلتر شده‌اند آن هم در روزهایی که مردم با بیشترین آمار در حال استفاده از فیلنرشکن‌ها هستند.

بــر همین اساس بهــروز محبی،نماینده مجلس دیروز بــه رویداد 24 گفته: به شما صریحا می‌گویم که قطعا حاکمیت، واتس‌آپ و اینستاگرام را رفع فیلتر نخواهد کرد چون پلتفرم‌های آنها، تحت نظارت دشمنان کشور است و نمی‌توانیم افراد متخلف را تعقیب کنیم. حال بایدشبکه‌های اجتماعی داخلی را تقویت کنیم.

انشاءالله مردم به روبیکا اقبال نشان خواهند داد چون امنیت کشــور مطرح است. روبیکا از مرز ۱۵ میلیــون نصب‌کننده هم عبور کرده و از طرفی، پلتفرم‌های ایتا و سروش را هم داریم. با این وجود، بستر گفت‌وگو در شــبکه‌های اجتماعی برای همگان مهیاست. از سوی دیگر هم ســردار جلال، رئیس سازمان پدافند غیرعامل درباره دلایل فیلتر ماندن اینستاگرام و واتس‌آپ گفته: ایــن دو پلتفرم در حوادث اخیر، نوعی هماهنگی با دشمن درخارج از کشور و منافقین و رژیم صهیونیستی داشتند و این اثبات شده است. بنابراین شورای امنیت کشور تصمیم گرفت تا زمانی که احساس کند، امنیت کشــور تضمینی ندارد این پلتفرم‌ها را متوقف میکند. ازسوی دیگر شورای عالی فضـای مجازی مبتنی بر تامین نیازمندی‌های مردم برای توسعه تقویت زیرساخت‌های داخلی، اقداماتی در دســت انجام دارد تا بــه اقتصاد مردم و مشاغلی که در آنجاست، کمک کرده باشــد. شاهد یک مهاجرت نرمی در شــبکه‌های داخلی هستیم که توسط مردم به صورت ارادی انجام می‌شــود. تلاش زیادی شده که مشاغل مستقر در این حوزه‌ها، جانمایی شود و ابزارهای کمکی برایش پیشبینی شود تا مشاغل مردم آسیب نبیند. رفع فیلتر باید در شورای امنیت کشور جمع‌بندی شود. یکی از شروط این است که این دو پلتفرم باید در داخل ایران نماینده داشته باشند و مقررات و قوانین کشور را انجام دهند تشخیص اولیه شورای امنیت کشور بر این است که ایــن دو پلتفرم مُخل امنیت مردم هستند.

سردار جلالی در شرایطی از ایجاد نمایندگی دو پلتفرم آمریکایی اینستاگرام و واتس‌آپ گفته که به دلیل تحریم‌های گسترده حتی تولیدات چینی هم در کشور نمایندگی ندارند.با این حال و در پی مخالفت‌ها با رفع فیلتــر دو پلتفرم محبــوب، دیروز شــورای هماهنگی گروه‌های فرهنگی حوزه علمیــه قم با ارســال نامه‌ای به سیدابراهیم رئیســی در جایگاه رئیس شورای عالی فضای مجازی خواسته اسـت تا تلگرام، اینستاگرام و واتس‌آپ برای همیشه مسدود شوند.در متن این نامه سرگشــاده آمده که اینستاگرام، تلگرام و واتس‌آپ در تهییج و ساماندهی اعتراضات مشـارکت داشته است.

اماگرچه مسئولان بسیاری درپی فیلتر دائمی‌شبکه‌های اجتماعی اینستاگرام و واتس‌آپ هستند با این حال در جلسه شورای عالی فضای مجازی که 20 مهربرگزار شد، گفته شده،دولت تلاش می‌کنداز تصمیم‌گیری عجولانه درباره پلتفرم‌های خارجی شبکه‌های اجتماعی بخشی از کسب و کار مردم بر بســتر آنها شکل گرفته، دوری کند.