مراسم چهلم مهسا امینی با آرامش کامل در شهر سقز برگزار شدجمعیتی نزدیک به ده‌ها هزارنفر در آرامستان آیچی محل دفن مهسا امینی حاضر شده بودند

گروه جامعـه: روز سه‌شنبه 3 آبان خانواده مهسا امینی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که روز چهارشنبه و همزمان با چهلمین روز درگذشت مهسا امینی، مراســمی بر مزار او نخواهند داشت. اما گویی این اطلاعیه برای افرادی که چهل روز پرتلاطم پس از مرگ دختر 22 ساله سقزی را پشــت سر گذرانده بودند، کافی نبــود؛ جمعیتی که دیروز راهی قبرستان آیچی شــهر سقز شده بود قابل ملاحظه بود و بسیاری از همان ساعات اولیه روز چهارشنبه و پیش از شــروع ترافیک احتمالی خود را به قبرستان و ســر مزار مهسا امینی رســانده بودند. آن‌هایی هم که دیرتر راه افتاده بودند و گرفتار شلوغی خیابان و ترافیک شده بودند، ترجیح دادند ادامه مسیر را بیخیال ماشین‌سواری شده و پیاده خود را قبرستان برسانند.

اما دیروز چهلمین روز درگذشت مهسا امینی بود. دختر جوان 22 ساله‌ای که از سقز برای تفریح به تهران آمد و به وسیله گشت ارشاد دستگیر شد و همان روز در ساحتمان مرکزی گشت امنیت اخلاقی بی‌هوش و پس از انتقال به بیمارستان جان باخت.

مرگ مهسا امینــی در چهل روز گذشته باعث به وجود آمدن ناآرامی‌ها و اعتراض‌هایی در کشور بــه ویژه در فضای دانش‌آموزی و دانشجویی کشور شد.با این حال و در پــی این ناآرامی‌ها خانواده مهســا امینی که در هفته‌های گذشته رویه میانه‌ای در پیش گرفته‌اند روز سه‌شنبه اطلاعیه‌ای را منتشر کردند که در آن آمده بود: با توجه به شرایط و جهت پیشگیری از هرگونه مسأله ناگــوار، در روز چهلم ژینای عزیزمان مراسمی نخواهیم داشت.خانواده مرحوم مهسا امینی همچنین در این بیانیه از تمام کسانی که در این مدت با تمام توان در کنارشــان بوده‌اند، قدردانی و با تمام کســانی که در این روزها هزینه‌ای متحمل شــده‌اند اعلام تسلیت و همدردی کردند. اما این اطلاعیه باعث نشد تا دیروز، قبرستان آیچی شهر سقز ازمردمی که می‌خواستند خود را به مزار مهسا امینی برسانند، منصرف شوند.بر همین اساس خبرگزاری ایسنا دیروز در گزارشی کوتاه در همین مورد نوشــت: در حال حاضر چهارشنبه 4 آبان جمعی از مردم شهرســتان سقز به مناســب چهلمین روز درگذشت مهسا امینی در آرامستان این شهر جمع شده‌اند. خبرگزاری ایسنا نوشت: جمعیت حاضر در مراسم چهلمین روز درگذشت مهسا امینی بعد از پایان مراسم در آرامستان به سمت شهر سقز و منازل خود حرکت کردند اما طی مسیر بازگشت به واسطه تحرکات برخی از آن‌ها و استقرارشان در خیابان‌های شهر، فضا کمی ملتهب شــد. در حالی که منابع محلی از حضــور جمعیت ده‌ها هزار نفری گزارش داده‌اند، ایسنا گزارش داد:از صبح دیروز همزمان با چهلمین روز درگذشت مهســا امینی مردم سقز و شــهرهای اطراف در جمعیتی که در حالت حداکثـری نزدیک بــه ۱۰هزار نفر برآورد می‌شد به سمت محل دفن وی در آرامستان آیچی حرکت کردند، حضور این جمعیت در مراسم از سوی نیروهای انتظامی حاضر در محل و معابر شهر با مانعی مواجه نشد.

بین جمعیت حاضر در آرامســتان آیچــی و نیروهای انتظامی حاضر در محل در طول برگزاری مراسم چهلم بر سر مزار مهســا امینی درگیری رخ نداد، جمعیت حاضر اغلب شعارهایی با گویش کردی ســر می‌دادند، برخی از جمعیت با آمادگی درگیری به سمت شهر حرکت کردند به نحوی که یکی از حاضران پرچم اقلیم کردســتان را برافراشــته بود. با وجود آنکه از سوی  نیروهــای انتظامــی ممانعتی جهت حضور افراد بر سر مزار مهسا امینی وجــود نداشت و جمعیت بدون درگیری در آرامستان آیچی حاضر شده و بازگشتند اما پلاک‌های برخی خودروهای حاضر در آرامســتان که پس از مراســم به سمت شهر حرکت کردند، گل‌مالی شده بود همچنین در بین جمعیت افرادی مشاهده می‌شد کــه چهره خــود را پوشــانده بودند.در پایان مراسـم آرامستان آیچی و بازگشت جمعیت به شهر سقز، برخی افراد بنا داشتند به مرکز نظامی ارتش حمله کنند که با ممانعت جمعی از مردم حاضر مراسم پراکنده شدند.

تعداد محدودی از حاضران در چهلم مهسا امینی نیز در ابتدای شهر سقز با نیروهای انتظامی درگیری داشتند که پس از آن پراکنده شده و به حاشیه شهر رفتند. بعدازظهــر دیــروز عمــده افراد حاضر در مراسم چهلم مهسا امینی بــه خانه‌های خــود بازگشتند اما برخی همچنان در ســطح شهر سقز حضور داشــته به نحوی که این شهر در بعدازظهر مراسم چهلم، فضایی ملتهـب اما بدون درگیــری را تجربه کرد. به دنبال التهابات و درگیری‌های پراکنده به وجود آمده بعد از مراسم چهلم، جهــت ملاحظــات امنیتی اینترنت شهر سقز قطع شد.تصاویری هم که خبرگزاری ایسنا از تجمع مردم در آرامستان آیچی منتشر کرده نشان از جمعیت انبوهی است که خود را به مناسبت چهلمین روز درگذشت مهسا امینی به این محل رسانده‌اند.

اما خبرگزاری فارس هم دیروز در گزارشی نسبت به بعضی حاشیه‌ها در مورد چهلمین روز درگذشت مهسا واکنش نشان داد و نوشت:  جمعی از مردم ســقز از ساعت ۹ صبح در چهلمین روز درگذشــت مهسا امینی در آرامستان آیچی سقز جمع شده‌اند. وضعیت شــهر ســقز کاملا آرام اســت، اجتماع کنندگان شعارهایی از قبیــل ژن، ژیان، آزادی ســر می‌دهند. جمعیت حاضر در آرامستان حدود دو هزار نفــر تخمین زده می‌شود.

از چنــد روز قبــل فراخوان‌های متعددی برای حضور مردم اســتان کردستان در مراسم چهلم مهسا امینی منتشــر شده بود اما خانواده امینی اعلام کرد مراسمی برای چهلمین روز فوت مهسا نخواهند داشت.خبرگزاری فــارس در ادامــه نوشــت: شــایعه‌پراکنی باعث شد از ساعت 21 عدهای با خودرو در جلو هتل کورد سقز شــروع به بوق زدن‌های ممتد و ایجاد ترافیک کنند که بــا دخالت پلیس متفرق شــدند.

حضورعلی دایــی در هتل کورد،ربوده‌شدن علی دایی و حامد لک از هتل کورد، بســتن ورودی‌های منتهی به شــهر سقز و حامد بهداد و ترانه علیدوستی نتوانستند وارد سقز شــوند از دیگر دروغ‌هایی بود که دیشــب در فضــای مجازی و شبکه‌های اجتماعیدست‌به‌دست می‌شد. شــبکه‌های مجازی وابسته به گروهک‌هــای تجزیه‌طلب قصد تحریک مردم کردستان برای حضور در سقز را داشتند. این در حالی است که بر اساس اعلام استاندار کردستان هیچ هنرمند یا ورزشکاری به سقز سفر نکرده بود. استاندار کردستان بامداد دیروز گفته بود: علی دایی در تهران و در خانه‌اش حضور دارد و هیچ چهره‌ای به ســقز نیامده است.

همچنین در گزارشی که خبرگزاری تسنیم منتشر کرده، آمده است: با وجود اینکه مردم صبح چهارشنبه بدون کوچکتریــن درگیری، تنش و سر دادن شــعاری بر سر مزار این مرحومه حضور می‌یافتند، اما هر چه به ظهر نزدیکتر شدیم، شعارهای ساختارشکنانه از سوی برخی افراد که بین جمعیت اصلی حضور داشتند سر داده میشد و تلاش داشتند فضا را به سمت تنش پیش ببرند. محمد دایی برادر علی دایی در گفتوگو با تسنیم، ادعای ایران اینترنشــنال مبنی بر حضور علی دایی در کردستان را تکذیب کرد و گفت آقای دایی امروز تهران هستند. پیگیری‌های تسنیم همچنین مشخص کردوریا غفوری نیز بــه کردستان نرفته و امروز در خوزستان حضور دارد. با وجود تلاش برخی رسانه‌های معاندبرای التهاب‌آفرینی در شــهر ســقز و فضاسازی ســنگین رسانه‌ای، اما با هوشــیاری مردم تاکنون مشــکل خاصی در این شــهر به وجود نیامده اســت؛ هرچند آنها تلاش دارند چهلمین روز فوت این مرحومه را بهانه‌ای برای ایجاد التهاب مجدد قرار دهند.

طبق بررسی‌های صورت گرفته از سوی خبرنگار، یکی دیگر از ادعاهای خلاف واقع مبنی بر بسته بودن‌ راه‌های ورودی و خروجی شهر ســقز صحت نداشت و اکنون تردد به این شــهر در جریان است و مشــکلی در این زمینــه هم گزارش نشده است.