چهره‌های سیاسی حادثه تروریستی در حرم شاهچراغ را محکوم کردند

سیدمحمد خاتمی: اعتراض نباید به خشونت آلوده شود

حسن روحانی: مردم ایران از خشونت نفرت دارند

محمدجواد ظریف: امیدوارم گفتوگوها را ادامه بدهیم

سـیدمحمد خاتمی، حسن روحانی، محمدجواد ظریف و جمعــی دیگر از چهره‌های سیاسی با انتشــار بیانیه یا در قالب گفت‌وگو به حادثه تلخ و تروریستی حرم شاهچراغ واکنش نشان دادند و در پرهیز از خشونت و نفی آن سخن گفتند.

عصر روز چهارشنبه در یک عملیات تروریستی مسلحانه در حرم شاهچراغ (ع) درشیراز ۱۳ زائر شامل دو کودک و یک زن به شهادت رسیده و قریب 23 زائر هم زخمی شدند.این اتفاق همزمان با نزدیک شدن به موعد‌ اذان مغرب به وقوع پیوست و زمانی که زائران و مجاوران حرم شاهچراغ (ع) برای برپایی نماز جماعت در ایــن حرم آماده می‌شــدند، یک فرد تروریست روی مردم آتش گشود. در گزارش‌های ابتدایی، تعداد عاملان این حمله تروریستی 3 نفر ذکر شد اما سردارحبیبی فرمانده انتظامی استان فارس درگفت‌وگویی با شبکه خبر اعلام کرد عامل ایــن حمله یک نفر بوده که پس از زخمی شدن، بازداشت شده و بازجویی‌ها از او در جریان است. ساعتی بعد، اما اعلام شد که وی به علت شدت جراحت درگذشته است. ساعتی بعد نیز خبر آمد که داعش مسئولیت این حمله را پذیرفته است. این موضوع با محکومیت سراسری روبه‌رو شد و بسیاری از چهره‌ها و سیاستمداران و مقامات آن را محکوم کردند.

دیروز نیز جمعی از شهروندان شهرهای مختلف ایــران بعد از برگزاری نماز جمعه، در یک راهپیمایی حمله به شــاهچراغ را محکــوم کردند. نمازگــزاران در تهران نیز از محل دانشــگاه تهران به ســمت میدان انقلاب حادثه تروریستی شیراز و حمله به زائران شاهچراغ که داعش مسئولیت آن را بر عهده گرفت، محکوم کردند. همچنین مردم شیراز نیز همراه با مسئولان بعد از نماز جمعه در مســیر حرم مطهر حضرت شاهچراغ (ع) راهپیمایی کردند و این اقدام تروریستی در شیراز را محکوم کردند. مردم شهرهای مشــهد،کرمان، اهواز، قزوین، قم و دیگر شهرهای ایران از مصلای قدس به سمت چهارراه شــهدا راهپیمایی کرده و در محکومیت حمله تروریستی به حرم مطهرشاهچراغ(ع) شعارهایی ازجمله مرگ بر وهابی،مرگ بر ضد ولایت فقیه، مرگ بر آل سعود خائن و ننگ بر فتنه‌گر« سر دادند.

 محمد خاتمی: اعتراض نباید به خشونت آلوده شود

خاتمــی ضمن محکــوم کــردن این حرکت پلیــد و دردآفرین در این پیام آورد: حادثه تروریســتی شیراز که به جان باختن عده‌ای از هموطنان عزیز و آســیب دیدن عده‌ای بیشتر منجر شد، نشان داد که خشونت تا چه حد می‌تواند بی‌رحم و مصیبت‌بار باشد. آنچه در جامعه ما جاری است و می‌توان ریشه‌های آن را از دیرباز جست‌وجو کرد و رو به سوی آزادی و زندگی دارد، درخور توجه اســت؛ ولی با کمال تاسف بروز خشونت از هر طرف که باشد دل‌ها را آزرده می‌کند.

بنابر پیام خاتمی، زیستن اولین حق هر انسانی اسـت و به‌زیســتن انسان‌ها باید هدف و رسالت نظام‌ها و حکومت‌ها باشد. مالک ارزیابی یک نظام یک حکومت این اســت که تا چــه حد زمینه به‌زیســتی مردم را فراهم مــی‌آورد. او در ادامــه پیام خود آورد: تقاضای زندگی خــوب، امن و عادلانه از ســوی مردم، تقاضای طبیعی است و اگر ببینند شرایط این زندگی فراهم نیست، حق دارند انتقاد و حتی اعتراض کنند. ولی در همه حال انتقاد و اعتراض باید متوجه نفی خشونت هم باشد و نباید خود به خشونت آلوده شود.

مخصوصا در شرایطی که بدخواهان ایران و ایرانی در بیرون مرزهای کشــور بــا حربه‌های غیرانسانی مانند تحریم یا تشویق خشونت برای بهره‌گیری از خون پاک جوانان کشور امیدهای واهی در سر دارند. وی تاکید کرد: ضمن عرض تسلیت ابراز همدردی با همه کسانی که عزیزان خود را در حادثه تروریستی شیراز و پیش از آن از تهران تا زاهدان،مازندران و کردستان و جای‌جای میهن از دست داده‌اند، تاکید میکنم که خشونت را با خشونت نمی‌توان پاسخ داد هرچند باید با خشونت‌گران مقابله کرد. برای بهبود اوضاع و فراهم آمدن فضای زندگی امن و سالم و برخوردار برای همه، به خصوص حکومت‌ها باید موازین حکمرانی خوب را رعایت کنند و ضمن شنیدن صدای انتقاد و اعتراض حتی اگر ناحق باشد زمینه رابرای فراهم آوردن رضایت مادی و معنوی مردم فراهم آورند. من نیز به نوبه خود در آشکار و نهان راه‌هایی که به این امر مبارک منتهی می‌شود، امنیت را پایدار و آزادی و توسعه،پیشرفت را تامین میکند درحد فهم و توان اندک خود نمایانده‌ام. امید است که گوشها شنوا و دلها پذیرا شود.

 حسن روحانی: مردم ایران از خشونت نفرت دارند

حســن روحانی، رئیس‌جمهور پیشین نیز با انتشــار اطلاعیه‌ای تاکید کرد: هدف تروریست‌ها، تنها جنایت و ارعاب نیست، بلکه یکپارچگی و اتحاد مردم را هم نشانه می‌گیرند و سعی در دودستگی و شکاف در ملت دارند؛ نباید گذاشت که گام بعدی به هدف خود برسند روحانی در پیام خود با اشــاره به این که تروریســم از ابتدای انقلاب تا امروز در ادوار اشکال مختلف هزاران نفر از ایرانیان را شهید کرده و این بار خردسال و ســال‌خورده و زن و مرد نمازگزار در حریم امن عبادترا هدف گرفته اســت، آورد: هدف از این قبیل اقدامات غیرانسانی، تهدید امنیت و آرامش مردم است؛ امنیتی که حافظ جان و ناموس همه مردم ایران، از شیعه و سنی و همه اقوام ایران است. هر نوع خدشه به این اصل مهم و حیاتی می‌تواند زیان‌های جبران‌ناپذیـری بــرای تمامیت ارضی و استقلال ایران به بار آورد. به گفته روحانی امنیت ملی، اما صرفا با توسل به ابزار نظامی و انتظامی حاصل نمی‌شود؛ همه اقشار و آحاد ملت در تامین و تضمین امنیت مسئول و موثرند؛امنیتی که باید ضامن حفظ حیات، تامین معیشت و تضمین آزادی‌ها و حقوق اساسی مردم هم باشــد. روحانی معتقد است که این جنایت نباید سبب شکاف در ملت ایران و تشدید اختلافات دشمن خواسته شود، چون تک‌تک مردم ایران از هر نوع خشونت نفرت دارند و ما می‌توانیم با گفت‌وگو درون ایران اسلامی مشکلات خود را حل کنیم. افراطی‌گری نتیجه‌ای جز خشونت به بار نمی‌آورد و تشدید خشونت، انسجام امنیت ملی را به خطر می‌افکند.

 ظریف: امیدوارم گفتوگو را ادامه دهیم

محمدجواد ظریف، وزیــر خارجه پیشین کشورمان در صفحه اینستاگرام خود نوشت:امروز خانواده‌های بسیاری سوگوار قربانیان بی‌گناه خشونت بزدلانه تروریستی در بارگاه شاهچراغ شیراز و جان باختگان خشونت‌های هفتههای اخیــر از تهران تا زاهدان و از مشــهد تا کردســتان‌اند. به راســتی ایران ما سوگوار است و نیز همه کسانی که دل در گرو این آب و خاک و این مردم دارند در سوگ گل‌های پرپر شده و فراتر از آن در سوگ فرهنگ بردباری، رواداری و مهربانــی که رســم دیرین این دیار و آئین‌مان بوده اســت نگران فراگیری خشونت و نفرت،فراموشی گفت‌وگو و شفقت، همراه آتش‌افروزی بدخواهان این مردم و سرزمین‌اند. ضمن عرض تســلیت، امیــدوارم در روزهـای آینــده گفت‌وگو را ادامه دهیم.