بازار هفته گذشته را چگونه پشت سر گذاشتند؟

مهتاب شهریاری، خبرنگار سازندگی_با خبرهای مربوط به آغاز مذاکرات قطر، بازارها می‌رفتند که جانی تازه بگیرند اما نشست بی‌نتیجه دیپلمات‌ها در پایان هفته آب پاکی را روی دست معامله‌گران ریخت. پس احتمالا امروز باید شاهد اتفاقات جدید در بازارها باشیم.
در هفته‌ای که گذشت، بورس تحت تاثیر مذاکرات هسته‌ای فضای امیدوارکننده‌ای پیدا کرد چراکه پس از وقفه‌ای طولانی، از سرگیری مذاکرات می‌توانست خبر خوبی باشد. در این هفته قیمت ارز کاهش قابل توجهی پیدا کرد و متعاقب آن قیمت سکه هم حدود 7 درصد افت کرد که یکی از شدیدترین ریزش‌ها در ماه‌های گذشته بود.


در مجموع، بازارها نخستین هفته آغازین تابستان را نزولی آغاز کردند. همان طور که اشاره شد، بازنده اصلی مبادلات هفته گذشته، سکه‌بازها بودند که با کاهش قیمت شدید سکه مواجه شدند. دلیل ریزش برق سکه، کاهش محسوس ارزش دلار بود و دلیل کاهش ارزش دلار هم از سرگیری مذاکرات پس از 4 ماه وقفه اعلام شد. صنایع برجامی نیز هفته گذشته جانی تازه گرفتند و پیشران افزایش قابل توجه تپیکس در مبادلات هفتگی بورس تهران شدند.
همان طور که اشاره شد، بازار سهام در هفته گذشته نیم‌نگاهی نیز به بازار ارز تهران و البته بازار کامودیتی‌ها داشت و بخش دیگری از صنایع بورسی که وابستگی مستقیمی به نوسان قیمت کالاهای پایه در آن‌ سوی مرزها دارند، در میانه هفته پرتقاضا ظاهر شدند.(اقتصاد نیوز)


پس از برگزاری اجلاس دوره‌ای سران کشورهای موسوم به گروه هفت که یکشنبه پنجم تیر ماه به میزبانی آلمان در جنوب ایالت بایرن برگزار شد، رهبران این هفت غول صنعتی دنیا گفتند که خرید طلا از مسکو را متوقف خواهند کرد. آنها درباره پیشنهاد جدید آمریکا برای کاهش درآمدهای نفتی روسیه نیز بحث کردند.(یورو نیوز)
آمریکا در روزهای اخیر پیشنهاد کرده بود تا برای افزایش تاثیر تحریم‌های ضد روسیه، تحریم علیه بیمه حمل‌ونقل محموله‌های نفتی روسیه برداشته شود به شرط آنکه مشتریان نفت روسیه، سقف قیمت تعیین ‌شده از سوی گروه ۷ را رعایت کنند. این مهم در کنار اختلالات عرضه، محرکی برای رشد بهای نفت شد؛ جایی که تولیدکنندگان اصلی یعنی عربستان سعودی و امارات متحده عربی بعید به نظر می‌رسد قادر به افزایش قابل‌ توجه تولید باشند و همزمان ناآرامی‌های سیاسی در لیبی و اکوادور بر نگرانی‌های عرضه افزوده است. شاخص نفتی برنت در هفته گذشته حدود 5/3 درصد افزایش ارتفاع داد و شاهد رشد 5/3 دلاری هر بشکه نفت وست تگزاس اینترمدییت در مقیاس هفته بودیم. همزمان فلزات پایه نیز نسبت به هفته ماقبل، وضعیت مناسب‌تری داشتند تا در میانه هفته شاهد تحرک تقاضا در سهام وابسته به بازارهای جهانی در بورس تهران باشیم. هر چند این تحرکات نیز نتوانست شاخص کل سهام را در مقیاس هفته سبزپوش کند. با این حال نماگر هم‌وزن که اثرپذیری یکسانی از تمامی نمادها بدون توجه به وزن آنها دارند، هفته را با کاهش 19/0 درصدی به پایان رساند.

دمای دلار و سکه
دلار در هفته‌ای که گذشت تا مرز نزول به کانال 29 هزار تومان پیش ‌رفت. سقوط بهای دلار در بازار ارز تهران به دنبال تعدیل انتظارات تورمی به سبب ازسرگیری مذاکرات هسته‌ای این ‌بار در دوحه قطر رقم خورد و فروش‌های هیجانی در این بازار را افزایش داد. از سوی دیگر تعدیل انتظارات تورمی به سبب ازسرگیری مذاکرات رفع تحریم‌ها بیشتر از همه به زیان سکه‌بازانی منجر شد که در اوج قیمت، این مسکوک ارزشمند را برای سرمایه‌گذاری برگزیده بودند. آن‌گونه که آمارها نشان می‌دهد هر قطعه سکه امامی معاملات هفتگی خود را با افت قابل توجه به پایان رساند.

چشم‌انداز بورس
به عقیده تحلیلگران با اینکه گمانه‌زنی‌ها درباره دور جدید مذاکرات بسیار زیاد است اما تا زمانی که اتفاقی جدی در این زمینه رخ ندهد، بورس نمی‌تواند با آسودگی مسیر خود را مشخص کند و تا زمان تعیین تکلیف وضعیت آینده سیاسی کشور این وضعیت ادامه خواهد داشت.