در بازار‌های جهانی چه می‌گذرد؟

مهتاب شهریاری، خبرنگار سازندگی_این احتمال می‌رود که کمیته باز فدرال رزرو که در روز اول و دوم ماه نوامبر برگزار می‌شود به سیاست‌های تهاجمی خوددر افزایش نرخ بهره ادامه دهد به این ترتیب پیشبینی‌ها حاکی از آن است که شاخص دلار تا قبل انتشار دقیق افزایش نرخ بهره به روند نزولی خود ادامه دهد این موضوع صعود بازارهای طلا و بازارهای ریسکی را نیز به دنبال داشــته است. پیشبینی می‌شود شاخص دلار بلافاصله بعد از افزایش نرخ بهره بار دیگر تقویت خواهد شــد و بار دیگر بــازار رمزارزها و طلا را قربانی خود خواهد کند.

 افزایش قیمت نفت

در همیــن زمینــه قیمت نفــت روز سه‌شــنبه بیش از یــک درصد افزایش یافــت. زیرا کاهش شــاخص دلار، نگرانی‌های زیادی که از کند شدن تقاضای چین به عنوان دومین مصرف‌کننده بزرگ نفت جهان است برای تصمیمات سخت محدودیت کرونایی این کشور خنثی کرد. به عبارتی دلار ضعیف‌تر، نفت دلاری را برای خریداران دارای ارزهای دیگر ارزانتر می‌کند و تقاضا را برای این طلای سیاه افزایش می‌دهد.

اقتصاد نیوز به این ترتیب هر بشــکه نفت خام برنت روز گذشته در قیمت 94 دلار و 12 سنت و نفت وست تگزاس اینترمدییت نیز در قیمت 87 دلار و 78 ســنت معامله شد. کارشناسان این حوزه معتقدند کاهش عرضه نفت،توقف احتمالی آزادسازی ذخایر استراتژیک نفت SPR و رشد مجدد تقاضا برای این سیال سیاه میتواند نفت را دوباره به سطوح باالی 100 دلار در هر بشکه برساند.

 افزایش قیمت طلا

همچنین دیروز بهای طلا در بازار جهانی پس از آنکه به پایین‌ترین سطح از یک هفته اخیر رسـید، روز سه‌شنبه برخالف انتظارات بیش از 20 دلار رشدقیمت داشت.به طوری که هر اونس طلا روز گذشته درقیمت 1664دلار معامله شد. این در حالی است که در آستانه نشســت فدرال رزرو در روز چهارشــنبه انتظار می‌رفت احتیــاط در بازار همچنان باقی بماند و بهای طلا نیز در پی آن تمایلات کاهشی داشته باشد. اما چشم‌انداز فدرال رزرو در سیاست‌های پولی در میان برخی انتظارات مبنی بر اینکه بانک مرکزی سیاست‌های سختگیرانه خود را ملایم تر خواهد کرد بر روند بازار تاثیر گذاشــت.

با این حال، نرخ بهره ایالات متحده در بالاترین سطح از زمان بحران مالی ســال 2008 قرار دارد. از این رو انتظار می‌رود که طی ماه‌های آینده شاخص دلار و طلا تغییرات چشم‌گیری داشته باشند. طلا که در رزوهای اخیر روند پرنوســانی را پســت سر گذاشــته بود، در نهایت روز گذشــته و همزمان با کاهش شــاخص ارز آمریکایی با رشد 1/3 درصدی روبه‌رو شد.

بر این اســاس قیمت این فلز درخشان روز گذشته از 1630 دلار به 1651 دلار در اواسط روز رسید. همچنین بازارهای ریسـکی نیز که در مسیر صعودی قرار داشتند به روند سـابق خود ادامه دادند. به دنبال این موضوع باید گفت که بیت‌کوین و اتریوم با رشد 0/8 درصدی و 1/4 درصدی روبه‌رو شدند. این امر سبب شد تا بیت کوین همچنان کانال 20 هزار دلارری به معاملات خود ادامه دهد و اتریوم نیز که در روزهای اخیر حمایت 1600 دلاری را از دســت داده بود با رشد خود قیمت 1594 دلار را در بازار به ثبت برساند.

علاوه بر بازارهای مذکور، اوراق خزانه‌داری آمریکا نیز به افت شاخص دلار واکنش نشان داد و به زیر 4 درصد رسید اما همچنان بالا ماند. در میان این بحبوحه باید به جلســه بانــک مرکزی آمریکا که در روز اول و دوم ماه نوامبر برگزار می‌شود، اشــاره کرد. بر این اســاس برخی ازتحلیلگران معتقدند که افت شاخص دلار ناشی از عملکرد احتمالی فدرال رزرو در افزایش نرخ بهره در روزهای مذکور است. پیشبینی می‌شود که این نهاد نرخ بهره سیاستی را تا0/75واحد درصد در ماه نوامبر و 0/50 واحد درصد دیگر در ماه دسامبر افزایش دهد و پس از آن با یک افزایش 0/25 واحد درصدی تا سه ماه آینده برای مدتی به سیاست‌های تهاجمی خود پایان دهد.