امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران گفت: ایران قبل از جنگ اوکراین تعداد اندکی پهپاد در اختیار روسیه قرار داد

گروه جهان: امیرعبداللهیان روز گذشته در خصوص موضوع پهپادهای ایرانی گفته است هیاهوی برخی از کشورهای غربی درباره اینکه ایران برای کمک به جنگ اوکراین موشک و پهپاد دراختیار روسیه قرارداده،بخش موشکش کاملا غلط است،بخش پهپادش درست است و ما مقدار محدودی پهپاد، ماه‌ها قبل از جنگ اوکراین در اختیار روسیه قرار دادیم.

وزیر امور خارجه همچنین روابط ایران و روســیه را بر مبنای همسایگی و منافع متقابل خوانده و گفته است که ما مقدار محدودی پهپاد ماه‌ها قبل از جنگ اوکراین در اختیار روسیه قرار داده‌ایم و با وزیر خارجه اوکراین توافق کردیم چنانچه هرگونه مستندی در اختیار دارند که روسیه از پهپاد ایرانی در اوکراین استفاده کرده، آن را در اختیار ما قرار بدهد. وی همچنین روایت کرده که چنین قراری دو هفته پیش در یک کشور اروپایی با حضور هیات دفاعی و سیاسی ایران نهایی شده، اما در دقیقه ۹۰ طرف اوکراینی حضور پیدا نکرده است.

امیرعبداللهیان البته علت عدم حضور اوکراین در جلسه را درخواست آمریکا و کشورهای اروپایی خوانده است. او علت این امر را فشار آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی به خصوص آلمان دانست: آن‌ها به طرف اوکراینی گفته بودند ما می‌خواهیم ایران را به خاطر موضوع پهپادها تحریم کنیم و حالا شما می‌خواهید در یک نشست مشترک با ایرانی‌ها حضور پیدا کنید و با آن‌ها قهوه بخورید؟

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی گفت که پس از این ماجرا با وزیر خارجه اوکراین به صورت تلفنی گفت‌وگو کرده است: بار دیگر در گفت‌وگوی تلفنی تاکید کردیم اگر طرف اوکراینی مستنداتی مبنی‌بر استفاده از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین توسط روســیه دارد به ما ارائه کند و در این زمینه توافق کردیم که آن‌ها مستنداتشان را در اختیار ما بگذارند،قرار است چنانچه طرف اوکراینی برعهدش پایبند بماند،طی روزهای‌ آینده بتوانیم موضوع را بررسی کنیم و مستندات آن‌ها مورد توجه ماست.

امیرعبداللهیان بار دیگر این موضع را تکرار کرد که: اگر برای ما ثابت شود روسیه از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین استفاده کرده است، ما نسبت به این مساله بی‌تفاوت نخواهیم بود.

او گفت موضع جمهوری اسلامی توقف جنگ، بازگشت طرفین به مذاکره و بازگشـت آوارگان به خانه‌هایشـان است و مدعی شد که تهران در این مسیر کوشش‌های زیادی کرده و تلاش‌هایش برای توقف جنگ اوکراین ادامه خواهد داد.روز قبل از اظهارات‌ امیرعبداللهیان اما آنتونی بلینکن وزیر امور خارجـه ایالات‌متحده آمریکا، اعلام کـرد به دلیل حمایت نظامی جمهوری اسلامی از روسیه درجنگ اوکراین، واشینگتن تحریم‌های بیشتری را علیه تهران اعمال خواهد کرد. اینکه چرا ایران بعد از چند هفته تاکید موکد درباره عدم ارائه پهپاد به روسیه، حالا به یکباره تغییر موضعی در نحوه مواجهه با این موضوع داشته یک طرف داستان است و طرف دیگر واکنشی که غرب به این موضوع نشان می‌دهد.

ولادیمیر زلنســکی، رئیس‌جمهوری اوکرایــن دو هفته پیش مدعی شــده بود که براساس اطلاعاتی که این کشور در اختیار دارد، روسـیه حدود ۲ هزار پهپاد از نوع شاهد۱۳۶ به ایران سفارش داده است.با توجه به فشار کشورهای غربی درباره لزوم تحقیقات در اینباره،روسیه هفته‌های گذشته از سازمان ملل خواست در اینباره تحقیق نکند؛ زیرا به گفته مسکو، این امر ناقض منشور سازمان ملل متحد است. ســفیر ایران در سازمان ملل نیز تحقیق در اینباره را غیرقانونی خوانده بود.

کشــورهای غربی ازجمله گروه ۷ تاکنـون تحریم‌های مشخصی علیه ایران به دلیل کمک‌های تسلیحاتی به روسیه اعلام نکرده‌اند. اما وزرای خارجه این کشورها در بیانیه پایانی نشست اخیر خـود از جمهوری اسلامی به دلیل ادامــه فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده در خاورمیانه و کشورهای پیرامون مانند انتقال تسلیحات پیشرفته از جمله پهپادها به حکومت‌ها و گروه‌های شبه‌نظامی به شدت انتقاد کرده بودند.