بالغ بر سه دهه بعد از پایان جنگ ایران و عراق مباحثه بین سیاسیون و نظامیان درباره زمان مناسب پایان جنگ کماکان پابرجاست

گروه سیاسی: نقل قول سرلشکر رحیم صفوی درباره اینکــه ای کاش آقایان سیاســی بعد از عملیات‌های والفجر ۸ و کربلای ۵ با فرماندهان هماهنگ می‌شـدند و به جنگ پایــان میدادند بار دیگر مساله تصمیم درباره زمان پایان جنگ رامطرح کرد. موضوعی که در سال‌ها اخیر به یکی‌از استراتژیکترین سوالات درعرصه تحلیل جنگ ایران و عراق تبدیل شــده و چهره‌های مختلف روایت‌های متفاوت و طبعا برداشت‌های مختلفی را در این باره داشــته‌اند. رحیم صفوی که در آیین رونمایـی از کتاب خاکریزهای خط مقدم با حضور جمعی از پیشکســوتان جهاد سازندگی در دوران دفاع مقدس در مرکز اسـناد و تحقیقات دفاع مقدس سخن می‌گفت، بیان کرد که ای کاش آقایان سیاسی بعد از پیروزی‌های عملیات‌های والفجر۸ و کربلای۵فرماندهان هماهنگ می‌شدند و به جنگ پایان می‌دادند که این نظر من است.منظور رحیم صفوی از آقایان سیاسی کیست؟

نظامیان علیه سیاسیون؟

والفجر 8 به استناد مناطق متصرفه و وضعیت سازمان رزم ایــران یکی از نقاط اوج ایران در مقابله نظامی با عراق است. حسین علایی در گفت‌وگو با برنامه خشت خام حسین دهباشی آن نقطه اوج دستاوردهای ایران در جنگ تحمیلی می‌خوانــد. این عملیات که از میانه زمســتان ۱۳۶۴ آغاز شد، در بهار ۶۵ تثبیت شد و حالا رحیم صفوی می‌گوید که این برهه زمان مناسبی برای پایــان جنگ بود. ایــن در حالی اســت که حتی یک سال و اندی بعد در سال 1366 نیز پیشنهاد پذیرش قطعنامه وجود داشــته امــا با موافقت ایران همراه نشــده اســت. در سه دهه بعد از پایان جنــگ اما عموما نظامیان و مسئولان سیاسی آن زمان توپ‌اتمام جنــگ در زمان مناســب را در زمین هم می‌اندازند. علایی به صراحت نوک پیکان انتقاد خود را به ســمت علی‌اکبر ولایتــی، وزیر امور خارجــه گرفته و می‌گوید: بالاخره آقای ولایتی هم که از قبل در وزارت‌خارجه‌نبوده است. زمان شاه درس پزشکی می‌خوانده و بعد انقلاب هم نماینده مجلس شده است و بعد هم یکدفعه به این دلیل که شخص دیگری نبوده که در حوزه سیاست خارجی درس خوانده و کار کرده باشــد و ایشان مورد اعتماد هم بوده به عنوان وزیر امور خارجه انتخاب می‌شود.آقای ولایتی مردبسیار شریفی بودند اما تجربه سیاست خارجی نداشتند که وزیر شـدند. پیروزی ایران در و اتفاقا در همان ایام، حسن روحانی تلاش بسیاری انجام داد تا مقامات عالی کشور را قانع کند که باید جنگ را پایان داد.

واکنش تاریخ‌نگاران جنگ به اظهارات رحیم صفوی

جعفر شیرعلی‌نیا با فاصله کمی بعد از اظهارات رحیم صفوی اما در مطلبی که در کانال تلگرامی خود نوشته مدعی شده این خود ســپاه بود که مانع اتمام جنگ در آن بازه زمانی شده است. شیرعلی‌نیا در این باره نوشته است: روحانی مدیر جلسه‌ای با حضورنمایندگان مجلس با نام مجمع عقلا بود. این جلسه در بهار ۶۵ با پیگیری‌های فرمانده سپاه تعطیل شد. محسـن رضایی بحث‌های مطرح شده در مجمع عقلا را به ضرر جنگ می‌دانســت و در گفت‌وگویی که سال ۶۵ انجام شده، می‌گوید: آمدند به نظر خود، بحث‌های اصولی را طرح کردند.

مثال وضع دشمن چطور است؟ وضع ما چطوره؟ خب امــام به محض اینکه این جلسه را فهمیده بود،دستور داده بود... بگویید این جلسات را منحل کنند و این حرف‌ها را نزنند و بگویید این جلسه تعطیل بشــود. شـیرعلی‌نیا در ادامه مطلب خود نیز مستند دیگری از جلسه هاشمی‌رفسـنجانی و فرماندهان سپاه در روز ۱۸ دی را بــرای اثبات ادعای خود مطرح کرده:هاشمی در جلسه از محدودیت‌های کشور برای ادامه جنگ گفت. ابراهیم محمدزاده،مسئول دفترسیاسی سپاه به‌‌هاشمی گفت: امام گفته‌اند این جنگ ممکن است 20 سال هم طول بکشد.سپاه هم واقعا می‌خواهد 20سال بجنگد... ولو اینکه نهایت این 20 جنگ هم کربلا باشــد.

هاشمی از او می‌پرسد:شما فکرمی‌کنید امام‌می‌خواهند ما همینطوری بجنگیم؟ محمدزاده می‌گوید:ما اینطوری فهمیدیــم. یک ماه‌ونیم پیش فرماندهان سپاه رفتند پیش ایشان و امام فرمودند: شما انشــالله می‌روید کربلا.

من هم می‌آیم آن جا نماز می‌خوانیم.