رفتار سیاسی و اجتماعی ترانه علیدوستی این پرسش را به میان آورده که سرانجام حرف‌های او و فیلم‌های در انتظار اکرانش چه خواهد شد؟

روزنامــه کیهــان در حمله‌ای بــه ترانه علیدوستی او را بازیگری خواند که سال‌هاست یـک نقش تکراری را بازی می‌کند و اخیرا نیز پیش پا افتاده‌ترین نقش را ایفا کرده اســت. اشــاره کیهان به کشف حجاب این بازیگر سینماست. ترانه علیدوستی در صفحه مجازی خود تصویری از خود را با شعار زن، زندگی، آزادی به زبان کردی منتشرکرد.این تصویر با واکنش‌های‌بسیاری روبه‌رو شد. حتی برخی ماجرای قدیمی سریال شهرزاد و پول‌های مشکوک آن را نیز به میان کشیدند. کیهان نیز در این خصوص نوشت:همین رفتارهای ریاکارانه و متناقض است که باعث شده برخی از شبه سلبریتی‌ها به جای الگو به ضدالگو تبدیل شوند... نمایش اعتراض گونه ترانه-که گویی هنوز 15 سال دارد- تفاوتی با سکوت او درمقابل اختلاس تولیدکنندگان سریال‌شهرزاد ندارد؛آن موقع سکوت‌کرد چون داخل برای وی منفعت مالی به همراه داشت و حالا تظاهر به اعتراض می‌کند چون این بار درخارج از کشور جشنواره‌های ضدایرانی برای او منفعت خواهد داشت.

ترانه علیدوسـتی، پیش از این اعلام کرده بود که قصد خروج از ایران را نــدارد و همچنان می‌خواهد در ایران بمانــد. با این حال اکنون این پرسش مطرح است که سرنوشـت فیلم‌هایی که او بازی کرده است چه خواهد شد؟ دو فیلم در انتظار اکران داشت: برادران لیلاساخته سعید روستایی و تفریق ساخته مانی حقیقی. وزارت فرهنگ و ارشــاد اسلامی پیش از این با اکران یکی از این دو فیلم موافقت کرده بود اما بعدا خبر رســید که مشــکلات فیلم ســعید روستایی نیز درحال حل شدن است. اما اکنون به نظر می‌رسد نه تنها این دو فیلم بلکه احتمالامجموعه فیلم‌هایی که علیدوستی پیش از این بازی کرده است در وضعیت قرمز قرار می‌گیرند.

شدت واکنش‌هایی که به رفتار سیاسی ترانه‌علیدوستی انجام شده ممکن است نه فقط آینده سینمایی او را بلکه فیلم‌هایی که قبلا نیز بازی کرده است در هاله‌ای از ابهام قرار دهد.برخی این پرسش را مطرح کردند که آیا ممکن است به پلتفرم‌ها دستوری داده شود که‌تمام آثاری که وی آنها را بازی کرده است، جمع شوند؟

پیش از این چنین نمونه‌ای فقط برای گلشیفته‌فراهانی رخ داده بود. وقتی به ناچار از ایران رفت و در سینمای جهان مشــغول به کار شد، آرام آرام فیلم‌های او نیز از دسترس خارج شــدند. با این حال پس از اعتراضات و اتفاقات اخیر، تعداد سـینماگرانی که مواضعی خلاف مواضع رســمی جمهوری اسلامی گرفتند، این پرسش نیز مطرح شد که آرشیو تلویزیون و سینمای ایران چه به ســرعت در حالی خالی شدن است.

مثلا بعد از کشف حجاب کتایون ریاحی و سـخنان تند او چه بر سر سریال یوسف پیامبر می‌آید؟ آیا تلویزیون دیگر آن را درمناسبت‌های مختلف پخش نخواهد کرد؟ بعد ازمواضع فریبرز عرب‌نیا آیا سیمای جمهوری‌اسلامی سریال مختار را بایکوت می‌کند؟یا فیلم‌ها و سریال‌های دیگر هنرپیشه‌ها و سینماگرانی که انتقاد و اعتراضی دارند، چه بر سر فیلم‌هایی قبلی و بعدی آنها می‌آورد؟

چندی پیش وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرده بود نباید سرنوشت یک فیلم که حاصل کار یک‌‌‌ مجموعه اســت را به سرنوشــت یک نفر گره زد. این ســخن درستی بود. این ســخنان بعد از حواشی نوید محمدزاده در جشنواره کن بیان شد. هنگامی که در مقابل دوربین‌ها همسر خود را بوسید سرعت‌ حواشی مختلف علیه او راه افتاد. بعدتر از آن خبرها غیررسمی درباره نوید محمدزاده منتشر شد.از ممنوع‌التصویری تا ممنوع‌الخروجی. او خود نیز به سکوت رفت و حتی در 50 روز گذشــته نیز چیزی منتشــر نکرد تا شــایعات پیرامون او بیشتر شود اما بالاخره خبر رسید در یک ســریال که به زودی پخش آن آغاز خواهد شد، بازی کرده و نشانه‌ها بیانگر این اســت که او با پرهیز از حاشیه و سیاست توانسته اســت خود را از گزندهای احتمالی مصون نگه دارد. همان زمان که این اتفاقات برای نوید رخ داد، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه جلسه دولت به خبرنگارانی که ممنوع‌الکاری نوید محمدزاده و سرنوشت دو فیلمی که این بازیگر در آنها نقش ایفا کرده بود، می‌پرسیدند، گفت: تلاش ما این بوده کــه محرومیت‌های احتمالی بازیگران به اکران و نمایش یک فیلم ضربه و لطمه‌ای نزند. از این رو به همکاران ســینمایی هم این توصیه را کرده و خواهم کرد. چون نمایش فیلم متعلق به تهیه کننده و مجموعه عوامل فیلم تا ســینمادارها می‌شود بنابراین نگاه کلی ما این است که محرومیت‌های احتمالی هنرمندان به اصل مجموعه ساخته شده ضربه نزند. به موضوع لطمه نخوردن مجموعه‌های نمایشی در صورت محرومیت احتمالی هنرمندان مقید هستم و در این زمینه به دوسـتان سـینمایی نیز تذکــر داده‌ام. اگر دستورالعمل سینمایی همچنان بر این قرار باشد، باید امیدوار بود سینما و تلویزیون ایران از فعالیت‌های سیاسی بازیگران و کارگردانان لطمه‌ای نخواهد خورد. ضمن آنکه باید توجه داشت سینماگران سرمایه سینما هستند اگر قرار بر حذف و ممنوع‌الکاری آن‌ها باشد چه سرمایه‌ای برای این هنر و صنعت باقی می‌ماند. با این حال بایــد منتظر ماند و دید در روزهای آینده مدیران ارشاد و سینمایی چه واکنشی نشان خواهند داد.