روسای جمهور آمریکا و چین برای اولین بار پس از ریاست جمهوری بایدن با یکدیگر دیدار کردند

جو بایدن و شی جین پینگ، روسای جمهوری آمریکا و چین که برای حضور دراجلاس سران گروه ۲۰ در جزیره بالی اندونزی به این کشور سفر کرده‌اند با یکدیگر ملاقات کردند.این اولین ملاقات روسای جمهور دو کشور پس از ریاست جمهوری بایدن است. این دیدار در غیاب ولادیمیر پوتین یکی از مهمترین متحدان‌چین انجام شد. کرملین هفته پیش اعلام کرده بود، پوتین در اجلاس گروه ۲۰ شــرکت نخواهد کرد.

خبرگزاری آناتولی نیز نوشت: غیبت پوتین می‌تواند از لحظات ناخوشایند برخوردش بارهبران کشورهای غربی جلوگیری کند. با این حال جو بایدن و شی جین پینگ روسای جمهوری آمریکا و چین دیروز ضمن ملاقات با هم از توسعه روابط سخن گفتند.هر دو رهبر به توسعه روابط پیشرو که به پایین‌ترین حد خود در نیم قرن اخیر رسیده است، اشـاره کردند. رئیس جمهور چین به بایدن گفت:من مشتاقانه منتظر همکاری با شماهستم آقای رئیس جمهور تا روابط چین و ایالات متحده را به مســیر سلامت و توسعه پایدار به نفع دو کشور ما و در کل جهان بازگردانیم.

نشست آن‌ها درحالــی برگزار شــد که چین پتانسیل نظامی خود را برای محدود کردن بیشـتر تایوان نشان داد و آمریکا نیز محدودیت‌های تجــاری خــود را با هدف کاهش توانایی چین در تولید پیشــرفته‌ترین تراشــه‌های رایانه‌ای اعمال کرد. پیش از ایـن بایدن، چیـن را به عنوان یک دشمن استراتژیک با قصد تغییر نظم بین‌المللی معرفــی کرده بود و شــی نســبت به جهانی خطرناکتر هشدار داده بود که در آن دشمنان ناشــناس- به‌طور ضمنی، ایالات متحده و متحدانش- قصد دارند حداکثر فشــار را بر چین وارد کنند.

به گزارش سیانان، رهبران دو کشـور مذاکرات دوجانبه خــود را بدون ماســک آغاز کردند. ایـن در حالی بود که سایر مقامات حاضر در اتاق همگی ماسک داشتند. هر دو رهبر سخنان افتتاحیه کوتاهی را بیان کردند و در مقابل رســانه‌ها به تبادل نظر پرداختند و سپس خبرنگاران به سرعت از اتاق برای شروع گفت‌وگوهای پرمخاطب اخراج شدند. بایدن را تیمی از جمله آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه، جنت یلن، وزیر خزانه‌داری و نیکولاس برنز، ســفیر ایالات متحـده در جمهوری خلق چیـن همراهی می‌کردند. همچنین تعدادی از وفاداران شی نیز در این دیدار حضور داشتند. دینگ ژی ژیانگ، رئیس ستاد شی و یکی از وفادارترین مورد اعتمادترین دستیاران که پس از شی، ارشدترین مقام چینی در این نشست بود.

وانگ یی، وزیر امور خارجه چین و همچنین لیفنگ، یکی دیگر از نزدیکان شی است.هردو رئیس جمهور در بهترین وضعیت سیاسی ممکن هستند. بایدن‌توانست در انتخابات میاندوره‌ای، اکثریت سنا در اختیار داشته باشد و از شکست سنگین انتخابات مجلس نمایندگان نجات یابد.

این وضعیت قدرت او را که بســیاری تصور می‌کردند با افول همراه باشد، بهبود بخشید. شی رئیس جمهور چین نیز ماه گذشته پس از بازنشستگی رهبران کلیدی حزب کمونیست و تحکیم بیشتر قدرت خــود در کنگره این حزب، عنــوان قوی‌ترین رهبر چین از زمان مائو تســه‌تونگ را به خــود اختصاص داده است.

مقامات ارشد کاخ سفید گفتند این دیدار پس از یک ماه »دیپلماسی آرام« و برنامه‌ریزی فشــرده صورت گرفته است. هر دو رهبــر موضوعات بســیاری برای گفت‌وگو،مذاکره موضوع روسیه علیه اوکراین،همه‌گیری کووید-19 و تغییرات آب‌وهوایی از جمله موضوعات دو قدرت بزرگ فعلی اسـت کــه می‌توانند به جای ایجاد تنش‌های عمیق‌تر بــرای رفع آن‌ها با یکدیگر همکاری کننــد. اما انتظارات از ایـن دیدار تا چه اندازه است؟ ایالات متحده و چین در یک رقابت بزرگ هستند این موضوع درحال تشدید شدن است. تقریبا هر دو کشور در هر موضوع مهمی مانند اســتقلال تایوان، جنگ در اوکراین، زیاده‌خواهی‌های کره شــمالی، انتقال فناوری و حتی تصویـری از نظم جهانی با یکدیگر اختلاف نظر دارند. شــاید تنها نقطه مشترک واقعی دو طرف برای حضور در این دیدار، امید محدود آنها به آنچه ممکن است از آن حاصل شود، باشد. یکی از مقامات ارشــد کاخ ســفید روز پنجشــنبه گفته بود: بایدن به دنبال حداقل توافقات است. به گفته این مقام آمریکایی، هــدف اصلــی این نشســت، دستیابی به توافق‌ها یا دســتاوردها نیست. حتی رهبران دو کشـور پس از این دیدار نیزهیچ بیانیه مشترکی منتشرنخواهند کرد. هدف اصلی این نشست کسب درک بهتر اولویت‌های یکدیگر وکاهش باورهای غلط است.پکن نیز پیام‌های مشــابهی را ارسـال کرده بود. سخنگوی وزارت خارجه چین گفته بــود، چیــن امیدوار اسـت که دو کشـور بتوانند اختلافات را به درستی مدیریت و همکاری‌های دوجانبه ســودمند را ترویج کنند تا از ســوءتفاهم و محاسبات نادرست جلوگیری شود.

با این حال این دیدار دیروز انجام شد.شی جین پینگ، رئیس جمهوری چیــن در این دیدار با تاکیـد بر اینکه جهان نظاره‌گر روابط پکن و واشنگتن و رفتار آن‌ها در قبال یکدیگر اســت، گفــت: باید با تمام کشورها به گونه‌ای همکاری کنیم تاامید به صلح و ثبات را افزایش دهیم و بر بحران‌ها غلبه کنیم. من مشــتاقانه منتظر همکاری با رییس جمهوری امریکا هستم تا روابط را به مسیر درست برگردانم و به دو کشور و جهان خدمت کنم.ما باید با همه کشورها کار کنیم تا امید به برقراری صلح ایجاد ثبات، غلبه بر بحران‌ها وجود داشته باشد.

شی گفت بدون شک جلسه دو جانبه ما توجه‌جهانیان را بــه خود جلب میکند. وی همچنین ابراز امیدواری کرد از هر گونه درگیری میان واشنگتن و پکن جلوگیری شود. به گفته او روابط پکن و واشنگتن برای ما مهم است و ما باید مسیر درست را ترسیم کنیم. در شـرایط فعلی روابط میان دو طرف درشرایط نامناسبی قرار دارد و این مساله به نفع ما نیست. شــی همچنین برای برقراری گفت‌وگـوی صادقانه و عمیق با آمریکا با هدف افزایش روابط میان دو کشــور اعلام آمادگی کرد.

بایدن نیز در این ملاقات گفت: بشریت با چالش‌های بی‌ســابقه‌ای روبه‌رو است و جهان در تقابل قرار گرفته است. جهان انتظار دارد که چین و آمریکا نقش مهمی در حل و فصل تغییرات اقلیمی و مشکلات مربوط بــه امنیت غذایی ایفــا کنند. بایدن خاطرنشــان کرد: ما فرصت‌های زیادی درپیش رو داریم،میتوانیم اختلافات خود را با چین حل و فصل کنیم.