علی دایی درخواست فیفا برای حضور در جام‌جهانی قطر را رد کردچگونه می‌توان از ظرفیت‌های او برای مهار بحران استفاده کرد؟

ناصر نامدار، گروه ورزش_ علی دایی با رد دعــوت فیفا برای حضور در جام‌جهانی قطر، بار دیگر به صدر خبرها برگشــت. آقای دایی در مطلبی که در اینستاگرام خود نوشت، با یادآوری دعوت فیفا از او و خانواده‌اش برای حضور در قطر نوشت: این دعوت را رد کرد تا کنار مردم در ایران بماند.

دیروز خبر آمد جــواد نکونام نیز به قطر نمی‌رود. علی دایی بودن کار سختی است. ســرمایه اجتماعی بودن و این سرمایه را حفظ کردن و در عین حال در ایران ماندن و تن ندادن به خواســته‌های عجیب‌وغریب ویرانی‌طلبان کار سختی اســت. در کنار مردم بودن کار سـختی است. اساسا قهرمان بودن کار سختی اســت. اما علی دایــی نشــان داده که قهرمان ایران اســت. دولت می‌توانست کارهای بهتر و تاثیرگذارتری انجام بدهد اما فرصت‌های زیادی از دســت رفت.

صحبت کردن با علی دایی به عنوان یک چهره موجه و شماخته شده که مورد اقبال عموم جامعه است احتمالا می‌توانست ازبروز بسیاری اتفاقات ناخوشایندجلوگیری کند. با حفظ دیدگاه‌هایی که علی دایی دارد، مسئولان می‌توانستند در وقایع اخیر از او مشورت بگیرند و با او به گفت‌وگو بنشینند از او به نشانه یکی از همین مردم، یکی ازهمین کسانی که میان مردم عزت و آبرویی دارد،راهنمایی بگیرند.دوشنبه شب وقتی او طی پستی در اینستاگرام خبر داد که دعوت فیفا برای حضور در قطر به همراه خانوادهاش را رد کرده و در این شرایط ترجیح می‌دهد کنار مردم ایران بماند،موجی درحمایت از او به راه افتاد.

دایی سال‌ها عنوان بهترین گلزن ملی تاریخ فوتبال را یدک می‌کشید و فقط بازیکنی مثل کریستیانو رونالدو بود که توانست این رکورد تاریخی را از دایی بگیرد. او چهره‌ای ویژه دردنیای فوتبال است.علی‌دایی شناسنامه فوتبال ایران است. علی دایی دارای تحصیلات عالیه است. با دانش روز آشناست. اهل سخن است. اهل مدارا و رواداری است. اهل جنجال و هیاهو نیســت. ساکت است. در برخی از ســخنان و مصاحبه‌هایی که داشته، نشان داده دغدغه‌های اجتماعی دارد. مردم و مشکلات آن‌ها، برای وی مساله اســت. این مرد 52 ساله در کشورهای مختلفی کار و زندگی کرده و تجربه و پختگی قابــل توجهی دارد.

علی دایی نمونه یک وطن‌پرست واقعی است. سـال‌ها در جمهوری اسلامی، پرچم ایران را با افتخار بلند کرده و باعث سربلندی ایرانیان در سرتاسر دنیا شده است. نیاز مادی ندارد اما دستگیر نیازمندان بسیاری بوده. دولت می‌تواند وباید ضمن دعوت از او با وی گفت‌وگو کند.چه‌بهتر افرادی چون علی دایی که‌عرق وطن‌پرستی دارند، صدای مردم باشند تا کسانی که هزاران کیلومتر دورتر از وطن هستند و معلوم نیست چه نیاتی دارند. به این ترتیب شاید مردم حس کنند صدایشان شنیده می‌شود شاهد بازگشت آرامش از دست رفته به جامعه باشیم.دراین شرایط که تیم ملی نیز دیروز وارد قطرشد، بهتر است از فوتبال به عنوان یک فرصت برای آرامش کشور استفاده کنیم. امید که تیم ملی ما با پیروزی‌های بزرگ شادی‌آفرین باشند تا این شادی‌ها، غم‌های به وجود آمده را از بین ببرند.

از دیگر سو تیم ملی در شرایطی وارد قطر شد که لیست بازیکن‌ها همانی بود که از قبل نیزمی‌شدحدس زد. امید نورافکن، محمدرضا اخباری، ســامان فلاح و میلاد ســرلک 4 بازیکنی بودند کــه در 2 جلســه آخر تمریــن تیم ملی غیبت داشــتند و همین باعث شد، نام خط‌خورده‌ها زودتر مشــخص شــود. کاروان تیم ملی عصر دیروز عازم قطر شد. علیرضا بیرانوند، سیدحسین حسینی، امیر عابدزاده، پیام نیازمند، صادق محرمی، رامین رضاییان،شجاع خلیل‌زاده،محمدحسین کنعانی‌زادگان،سیدمجید حسینی،مرتضی پورعلی‌گنجی، احسان حاج‌صفی، میلاد محمدی، ابوالفضــل جلالی، روزبه چشمی، سعید عزت‌اللهی، احمد نوراللهی، علی کریمی، وحید امیری، مهدی ترابی، علیرضا جهانبخش، علی قلی‌زاده،سامان قدوس،سردار آزمون،مهدی طارمی کریم انصاری‌فرد بازیکنانی بودند که با تصمیم کی‌روش مســافر قطر شــدند. شـاید این تیم به لحاظ داشتن ستاره‌های بزرگ، قابل مقایسه با تیم‌های ملی در ادوار قبلی جام‌جهانی نباشد امانظر می‌رسد پتانسیل‌بیشتری برای صعود به دور دوم دارد. حضور فوق‌ستارهای مثل مهدی طارمی که شانه‌به‌شانه سوپراستارهای بـزرگ در اروپا می‌درخشــد، امیدهای ایران را برای صعود بیشــتر کرده است.

بازیکنانی مثل بیرانوند، پورعلیگنجی، ســیدمجید حســینی، حاج‌صفــی، رضاییان، عزت‌اللهی، امیــری، آزمون و انصاری‌فــرد که تجربه حضــور در جام‌جهانی قبلی را هم دارند،نگرانی‌ها را درباره بار تجربی تیم کمتر کرده است. البتــه تیم ملــی ایــران در ماه‌های اخیر روزهای پرحاشیه‌ای را پشت سر گذاشته است. ضمن اینکه؛ تدارکات تیم هم طبق معمول تعریفی نداشــته است. اتفاقات اخیر در کشور و اعتراضات مردمی روی فوتبال و تیم ملی هم تاثیر گذاشته.همین مساله انرژی و وقت زیادی از مربیان و مدیران فدراســیون گرفت. ضمن اینکه؛ باعث شــد برخی از اهالی فوتبال توجه کمتری به حضور ایــران در جام‌جهانی بکنند.

کاملا مشخص است که جامعه ایران در حال‌وهوای جام‌جهانی نیســت امــا با این همه تیم ملی هنوز در کانون توجهات اســت. این را می‌شود از حجم اخبار و شایعاتی که پیرامون لیست نهایی ایجــاد شد، فهمید. تیم ملی آخرین بــازی تدارکاتی‌اش قبل از جام‌جهانی را در دوحــه و مقابــل تیـم ملی تونس برگزار می‌کند. این بازی بدون حضور تماشاگران و خبرنگاران و پشت درهای بســته برگزار خواهد شد. چراکه فاصله زیادی تــا اولین بــازی در جام‌جهانی مقابل انگلیس نداریم و طبیعی اســت که کیروش نخواهد دســتش را برای حریفــان به‌ویــژه تیم ملــی انگلیس و سرمربی‌اش، گرت ساوثگیت رو کند.

تیم ملی در قطر با 3 تیم انگلیس، ولز و آمریکا روبه‌رو خواهد شد.تقابل با انگلیس و آمریکا حساسیت زیادی برای ایرانیــان دارد. به‌ویژه برای دولت‌مردان ایران. به حدی که گفته می‌شــود تغییر در کادر فنی تیم ملی و آمدن کیروش به جـای دراگان اســکوچیچ هم به این دلیل بوده که تیم ملی سطح بالاتری پیدا کند و بتواند رقابتی نزدیک با انگلیس و آمریکا داشــته باشد.

نگاه‌های متفاوتی به این تیم وجود دارد. برخی مربیان و کارشناسان خارجی مثل برانکو ایوانکوویچ و ساموئل اتوئو معتقدند تیم ملی ایران از گروهش صعود می‌کند اما از طرفی کم نیستند کسانی که اعتقاد دارند ایران در گروهش چهارم خواهد شد. حدس زدن ترکیـب اصلی ایران هم دراین مسابقات کار سختی است اما با توجه به تمرینات اخیر تیم ملی به نظر میرسد ترکیب علیرضا بیرانوند، مرتضی پورعلی‌گنجی، محمدحسین کنعانی‌ زادگان، صادق محرمی، احسان حاج‌صفی، سعید عزت اللهی، احمد نوراللهی، علیرضا جهانبخش، وحید امیری، مهدی طارمی و ســردار آزمون ترکیب مدنظر سرمربی باشد. اگر سردار به دلیل مصدومیــت طوالنی‌مدتی که داشــته، نتواند در ترکیب اصلی حاضر باشد، احتمالا انصاری‌فرد جای او را خواهد گرفت. در این روزهای سخت، حضور تیم ملی در قطر و نتایجی که این تیم می‌گیرد،تاثیر مهمی روی روح،روان مردم ایران خواهد داشــت.این تیم در یکی از دشوارترین و حساس‌ترین مقاطع تاریــخ ایران عازم جام‌جهانی شده است. شاید عده زیادی از مردم دل‌ودماغی برای دنبال کردن بازی‌های تیم ملی در قطر را نداشــته باشــند اما در لحظاتی که سوت آغاز 3 مسابقه ایران در جام جهانی به صدا دربیاید، چشم‌وگوش همه ایرانیها به دنبال این تیم خواهد بود.