وزیر ارتباطات از یک سال گذشته تاکنون شعارهایی می‌دهد که هیچ کدام تاکنون عملی نشده است

گروه جامعه: اظهارات عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری صدای محمدباقر قالیبـاف را هم درآورد و دیگر نتوانســت خاموش بماند.

اما دیروز زارع پور بعد از بازگشت از سفر کره‌جنوبی به مجلس رفت تا در جلسه علنی به سوالات نمایندگان پاسخ دهد. او در مجلس از پیوســتن ۱۷ میلیون کاربر به پیام‌رسان داخلی روبیکا فقط در یک روز خبر داد که البته مورد کنایه رئیس مجلس قرارگرفت و واکنش‌های فراوانی هم در شبکه‌های اجتماعی داشت. او گفت: در یک روزشاهد پیوستن ۱۷ میلیون کاربر به پلتفرم‌داخلی بوده‌ایم و در یک برنامه داخلی، کاربرها ماهانه بیش از ۳۵ میلیون نفر از آن استفاده کردند و ترافیک اینترنت داخلی درمقابل شبکه‌های خارجی ۶۰به ۴۰شده است و این برای اولین بار است که ترافیک تولید داخل بیش از دو برابر شده که نشان می‌دهد مردم اقبال و اعتماد کرده‌اند. این سخنان وزیر ارتباطات که برای پاسخ به سوال مجتبی رضاخواه، نماینده تهران، ری، شمیرانات، اسلام‌شهر و پردیس و احمد امیرآبادی‌فراهانی، نماینده قم و تعدادی دیگر از نمایندگان در مجلس حاضر شده بود، بی‌جواب نماند و محمدباقر قالیباف،رئیس مجلس گفت: مهم‌ترین خواســته مردم، مجلس و دولت این است که یک پلتفرم در حوزه شبکه‌های اجتماعی‌داشته باشیم که پرسـرعت، ارزان‌قیمت و باکیفیت باشد.قطعا انتقال از یک پلتفرم خارجی به داخلی با کار دســتوری امکان‌پذیر نیست؛ بلکه باید انگیزه‌ای را برای انتقال کاربران کسب‌‌کارها به پلتفرم‌های داخلی فراهم کنیم. اگر پلتفرم داخلی با سرعت و امنیت باشد، قطعا همه ترجیح می‌دهند که از پلتفرم داخلی استفاده کنند. اما به نظر میرسد که اینترنت و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از همان روزهای اول انتخاب عیسـی زارع‌پور به عنوان وزیر این وزارتخانه نشان از نقطه‌ای کور و پاشنه آشیل دولت سیزدهم داشت.

در بیش از یک سال گذشته وضعیت اینترنت در کشور مورد انتقادهای گسترده قرار گرفته است؛ از اختلالات تا کندی‌ها همه باعث شدند تا نارضایتی مردم از اینترنت و وزارت ارتباطات افزایش یابد.

از 50 روز گذشته و آغاز اعتراض‌های خیابانی که واتس‌ آپ و اینستاگرام و بسیاری پلتفرم‌ها و حتی بعضی بازی‌های آنلاین فیلترشدند عیسی زارع‌پور به عنوان‌ ناکارآمدترین وزیر کابینه ابراهیم رئیسی،رئیس‌جمهور شناخته می‌شود. وزیری که بارها مصاحبه‌ای گوناگون تلاش کرده از اتهام فیلترکننده شبکه‌های اجتماعی شانه خالی کند و گناه را گردن نهادهای امنیتی بیندازد. ازسوی دیگر او بارهاست که ادعاهایی درباره فیبر نوری و گســترش آن مطرح می‌کند که دیروز هم آن‌ها را در مجلس تکرار کرد. براساس فیلم منتشـر شده از دفاع عیسی زارع‌پور در صحن علنی مجلس می‌گوید: برنامه گسترش شبکه اینترنت خانگی طریق فیبر نوری است که همانطور که در پرسش دوستان بود در حال حاضر جایگاه‌های پایین در دنیا هستیم که این عقب ماندن یک سری دلایل ده ساله دارد، الان نمیخواهم در این باره چیزی بگویم.ولی در حال حاضر ۲ میلیون انشعاب خانگی فیبر نوری داریم که ما در همین مدت کوتاه آن را محقق کرده‌ایم و انشالله در پایان سال به ۴ میلیون خواهد رسید. در پایان سال ۱۴۰۲ انشالله ۷ میلیون انشعاب و در پایان سال ۱۴۰۳ هم ۸ میلیون انشعاب جدید محقق میشود تا به عدد ۲۰ میلیون انشعاب وعده داده شده برسیم.

فارغ از اینکه مجموع اعداد گفته شده توسط آقای وزیر ۱۹ میلیون می‌شــود،اما چندی قبل معاون مخابرات در این باره گفته بود: آقای وزیر یا نمی‌داند ۲۰ میلیون چیست یا نمی‌داند که فیبر نوری چیست؟«

گفته‌هایی که حســابی خبرســاز شد، اما ساعاتی بعد مخابــرات در بیانیه‌ای اعلام کرد این گفته‌ها ناقص و از دل یک گفت‌وگوی خودمانی منتشر شدند. چند روز بعد هم سازمان رگلاتوری بیانیه‌ای اعلام کرد مخابرات بدترین همکاری را در توسعه شبکه فیبرنوری در میان اپراتورها داشته است.

با این وجود عیســی زارع‌پور که با یک هفته تاخیر به دلیل ســفر به کره‌جنوبی به مجلس رفته بود بار دیگر تاکید کرد سیاست او توسعه شبکه اینترنت خانگی بر پایه فیبر نوری است و می‌خواهد با اختصاص ۸ درصد از درآمد رگلاتورها به این پروژه، این عدد ۲۰ میلیون را محقق کند.بخش جنجالی حرف‌های وزیر که به سرعت در شبکه‌های اجتماعی وایرال و سوژه شده،جایی است که می‌گوید: می‌خواهیم از این طریق طعم شیرین دسترسی به اینترنت پرسرعت چند صد مگ بر ثانیه را به ملت بچشــانیم. این طرح افزایش سرعت شبکه البته بخشی از پروژه توسعه شبکه اطلاعات ملی است. درحوادث اخیر شبکه اینترنت ملی سرعت بالایی‌ داشت،امابخش عمده پهنای باندمصرفی مردم‌براساس آمار پهنای باند بین‌الملل اســت که با محدودیت‌های اعمال شــده کاهــش یافته‌انــد و عملا دسترسی را غیرممکن کرده‌اند.