تراژدی مرگ کیان پیرفلک با واکنش گسترده‌ی ایرانیان روبه‌رو شد و این پرسش را مطرح کرد که چه کسانی و با چه اهدافی بر خشونت می‌دمند و عملیات مسلحانه را سازماندهی می‌کنند

گروه جامعه: «به نام خداوند رنگینکمان...» این جمله از پنج‌شنبه تا امروز هزاران بار از سوی افراد مختلف به یاد کیان پیرفلک بیان شده است.کودک 10 ساله‌ای که در یک حادثه تروریستی مورد اصابت گلوله قرار گرفت و جان باخت. اعتراضات در چهارشنبه‌شب،روز پنج‌شنبه رنگ خون و ترور به خود گرفت. خوزستان که تقریبا در روزهای قبل آرام‌تر از استان‌های دیگر بود، ناگهان با یک حرکت مشکوک تروریسـتی و به رگبار بستن مردم در شهر ایذه، خونین شد. رخدادهای روزهای گذشته به جان باختن هفت نفر در ایذه،سه نفر در مشهد، سه نفر در اصفهان و یک سرگرد نیروی انتظامی در سنندج منجر شد.

برخی از شهرهای دیگر شاهد ناآرامی‌هایی بود. در این میان جان باختن کیان پیرفلک،کودک 10ساله‌ی‌ایذه‌ای که فیلم دانش‌آموزی او،عکس‌هایش یک به یک‌منتشر و بازنشر می‌شدند، داغ بیشـتری بر دل گذاشت. بنابر خبرهای منتشر شده،او همراه پدر و مادرش درخودروی خود بودند از سوی افراد ناشناسی مورد حمله مسلحانه قرار می‌گیرند و برخی از تیرهای شلیک شده به سمت مردم، به جان و بدن کیان اصابت می کند. تا آرزوهای او پرپر شـوند و چشم بر این جهان ببندد.در این میان پدرش نیز مورد اصابت چندگلوله‌قرارگرفته،دربیمارستان بستری است. با این حال، این پرسش باقی اســت که در ایذه چه گذشت و چرا ناگهان عده‌ای برای آنکه بر خشونت موجود بیفزایند، دست به عملیات مسلحانه و تروریستی زدند. بی‌شک از لوله‌ی هیچ تفنگی آرامش بیرون نمی‌آید جز آنکه بر خشونت موجود بیفزاید.

خبرگزاری فارس به نقل از منبع آگاه امنیتی دراین مورد نوشت:تعدادی افراد ناشناس به سمت مردم وماموران نیروی انتظامی در شهر ایذه تیراندازی کردند.چندتن از مردم و ماموران نیروی انتظامی این حادثه به شهادت رسیدند و تعدادی دیگر هم مجروح شــدند. مهاجمان با اسلحه کلاشینکف‌ به سمت مردم رگبار بستند.

در این حادثه هفت نفر جان خود را از دست دادند و هشت تن هم زخمی شــدند که براســاس گفته‌های معاون امنیتی استانداری خوزستان دو نفر از اعضای بسیج و سه تن هم از نیروهای انتظامی میان زخمی‌ها و جانباختگان هستند.این میان روز پنجشنبه علیرضا نجفی،مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی جندی‌ شاپور اهواز درباره اسامی جانباختگان گفت:

رضا شریعتی ۲۵ ساله، کیان پیرفلک 10 ساله، اشرف نیکبخت ۴۵ ساله، آبتین رحمانی ۱۳ ساله، علی مولایی و ۲ نفر با هویت نامعلوم هستند.

اما پس از گذشت یک روز از حادثه ایذه، رئیس کل دادگستری خوزستان از دستگیری عوامل آن خبر داد و گفـت: ۳ نفــر از عوامل اصلی حوادث و اغتشاشــات شهرستان ایذه دستگیر شدند.اما محسن رضایی‌معاون رئیس‌جمهور بعدا خبر داد تعداد بازداشت شدگان به 11نفر رسیده است. آنچنان که خبرگزاری فارس نوشته مادر کیان مدعی شده است نیروی انتظامی به ماشین آن‌ها شلیک کرده‌اند اما معاون سیاسی اجتماعی‌ استاندار خوزستان گفت:نیروهای نظامی و انتظامی در وقوع حادثه ایذه هیچگونه نقشی نداشتند.در حادثه تروریستی ایذه دو گروه موتوری با سلاح جنگی به سمت مردم تیراندازی کردند. او در توضیح سخن خود به ایرنا گفت: یکی از دلایلی که تعداد شهدای مدافــع امنیت زیاد است، استفاده نکردن آن‌ها از گلوله جنگی اســت. نیروهای نظامی و انتظامی تنها از روش‌های ضدشورش بــرای پراکنده کردن اغتشاشگران استفاده می‌کنند. حادثه‌ای که در ایذه اتفاق افتاده توسط یک تیم تروریستی انجام شد و این تیم از فضای ملتهب اغتشاشی که توسط تعداد معدودی ایجاد شده بود، استفاده کردند و مستقیم به سمت مردم از جمله پسر بچه‌ای که در ماشین بود، تیراندازی کرده و آن‌ها را به شهادت رساندند. صادق خلیلیان استاندار خوزستان با بیان اینکه سردمداران این حادثه تروریسـتی در خارج از کشور هستند، گفت: عوامل داخلی قطعا تا نفر آخر شناسایی، دستگیر و بــه مردم معرفی خواهند شـد و زوایای پنهان را اطلاع‌رسانی خواهیم کرد. اما به جز ایذه در شهرهای دیگر هم هفته گذشته ناآرامی‌هایی شکل گرفت و افرادی جان خود را از دست دادند. در مشهد سه بسیجی شهید شدند.

برهمین اساس رحمانی،معاون دادستان استان‌خراسان رضوی با حضور در میان مــردم تجمع کننده در محل درگیری پنجشــنبه شب 26 آبان اعلام کرد: عامل این جنایت در همین مکان در ملاعام اعدام خواهد شد.

براســاس خبـری کـه خبرگزاری برنا منتشر کرده؛ عصر پنجشنبه در محدوده چهارراه حر عاملی مشهد تعدادی آشوبگر با تهدید و ارعاب قصد تعطیلی کسبه این‌محل را داشــتند که پس از حضور نیروی انتظامی و عوامل حافظ امنیت، اغتشاشگران متفرق شدند اما تعدادی از این عناصر با چاقو به پنج بسیجی که دورتر از محل درگیری عوامل انتظامی ایستاده بودند به صورت ناگهانی حمله کرده و ۳ نفر را شـهید و ۲ نفر از آن‌ها را زخمی کردند.

محسن داوری،فرماندار مشهد درباره این حادثه گفتـه بود: با توجه به صدور فراخوان ضــد انقلاب مبنی بر اعتصاب بازارها و عدم اجابت این فراخوان از سوی کسبه مشهد، تعدادی از اراذل و اوباش اقدام به وادار کردن بخشـی از کسبه برای بسـتن مغازه‌ها نمودند که با مقابله اهالی این کســبه مواجه شدند و اغتشاش کردند. وی ادامه داد:نیروهای حافظ امنیت و انتظامی به موقع به این ماجرا ورود و ایــن افــراد را از صحنه بیرون کردند. پس از آن منطقه آرام شد.

همچنین درخبری که خبرگزاری ایسنا منتشر کرده است در پی حمله تروریسـتی دو راکب موتور سوار به سمت مدافعان امنیت در اصفهان، دو نفر به شهادت رسیدند و ۲ نفر دیگر نیز مجروح شـدند که ساعاتی پس از این حمله یک نفــر از مجروحان هم جان باخت.بنا براعلام روابط عمومی سپاه صاحب‌الزمان(عج) استان اصفهان، شامگاه چهارشـنبه ۲۵ آبان ماه بر اثر حمله دو راکب موتورسوار به نیروهای حافظ امنیت محله خانه اصفهان دو نیروی امنیتی به شهادت رسیدند و دو نفر دیگر مجروح شدند. گفته می‌شود محسن حمیدی و محمدحسین کریمی از شهدای این حمله تروریستی هستند. مجروحــان حادثه نیز به بیمارستان منتقل شده‌اند.

همچنین روح‌الله حکیمی فرد مدیر روابط عمومی سپاه صاحبالزمان(عج) اســتان اصفهان با بیان جزئیاتی از حادثه تروریستی در فلکه نگهبانی خانه اصفهان اظهار کــرد: شامگاه چهارشــنبه مورخ ۲۵ آبــان ماه در پی فراخوان گســترده ضدانقلاب بــرای ایجاد آشــوب و اغتشاش نیروهای حافظ امنیت به منظور برقراری نظم و امنیت در فلکه نگهبانی خانه اصفهــان حضور پیدا می‌کنند.پس از آن عوامل تروریستی بین اغتشاشگران با رگبار به سمت نیروهای مدافــع امنیــت تیراندازی می‌کنند که ۲ نفر از نیروهای بسیجی به نام محسن حمیدی و محمدحسین کریمی به شهادت رسیده و ۲ نفر دیگر نیز مجروح هستند.

همچنین رئیس کل دادگستری استان اصفهان از صدور دستور ویژه قضایی برای شناسایی و دستگیری سریع عاملان شهادت نیروهای مدافع امنیت در اصفهان خبر داد. حجت‌الاسلام اسدالله جعفری اظهار کرد: 

در جریـان ناآرامی‌های اخیر تعدادی از نیروهای حافظ امنیت برای کنترل اوضاع به یکی از محله‌های اصفهان اعزام شدند که ۲ راکب موتورسوار مسلح باسوءاستفاده از فضای اغتشاشات اقدام به تیراندازی کردند و با به شهادت رساندن ۲ نیروی حافظ امنیت و مجروح کردن هشــت نفــر دیگر متواری شـدند. براســاس آخرین گزارش‌هـا، یکی از مصدومان این حادثه تروریستی که در بیمارستان بستری بودبه دلیل شـدت جراحت و با وجود اقدامات درمانی به‌فیض شهادت نائل آمد تعداد شهیدان این حادثه به سه نفر رسید. همچنبن دیروز خبرگـزاری فارس نوشت:در جریان ناآرامی‌های سنندج سرگرد حسن یوسفی،نیروهای انتظامی استان‌کردستان به دست اشرار به شهادت رسید.مهدی رمضانی، معاون سیاســی و امنیتی استاندار کردستان گفت:در جریان ناآرامی‌های امروز سنندج، سرگرد حسن یوسفی از نیروهای انتظامی اســتان کردستان به دست اشرار به شــهادت رسید. شهید یوسفی با ضربات متعدد چاقو و قمه به شهادت رسیده است.