چرا دلار با افزایش قیمت مواجهه نشد؟

مهتاب شهریاری، خبرنگار سازندگی

بازار سهام در جریان معامالت هفته گذشته با افت هفتگی ۰/۵ درصدی در سطح یک میلیون و ۴۱۳ هزار واحد معاملات خود را به پایان رسـاند و با خروج پول سهامداران خرد همراه شــد. علاوه‌بر این، به ســبب تردیدی که میان سرمایه‌گذاران شـکل گرفته و براساس تحلیل بسیاری از کارشناسان بورسی می‌توان به این نکته اشاره کرد که بازار شرطی می‌تواند مسیر صعودی خود راپیش ببرد و اعتمادهای از دست رفته را آرام‌آرام
جلب کند که رویدادهایی نظیر شـوک ارزی، دخالت‌ها و سیاست‌های خلق‌الســاعه از جانب دولت صورت نگیرد و از طرفی بازار با ریسک‌ها و شوک‌های سیاسی نیز همراه نشود.

در حالی که اگر بازار به هر نحوی میزبان اتفافات‌مذکور باشد،احتمالا فاز جدیدی از رکود و بی‌اعتمادی را دربازار شــاهدخواهیم بود.بر این اساس، بازار سهام در حالی چهارمین هفته از آبان‌ماه را آغــاز کرد که نماگر اصلی تالار شیشه‌ای در روز شنبه با افزایــش ۱۱ هزار و ۷۳۹ واحدی تا سطح یک میلیون و ۴۲۶ هزار واحدپیشروی کرد. نماگر هموزن بورس تهران نیز در این روز افزایشی چهار هزار و ۳۳۹ واحدی به ثبت رساند و در سطح ۴۰۱ هزار و ۹۰۷ واحد قرار گرفت. این در حالی است که روند خروج پول از بازار سرمایه با کاهش چشمگیری همراه شد تنها حدود ۱۷ میلیارد تومان سرمایه حقیقی در روز یاد شده از بازار ســهام خارج شد که رقم مزبور، کمترین مقدار خروج سرمایه از ۲۲ شهریور ۱۴۰۱ است. علاوه بر این، مجموع ارزش معاملات خرد سهام در روز شنبه در مقایسه با روز معاملاتی قبلی با کاهش ۱۵/۶ درصدی، رقــم دو هزار و ۷۷۲ میلیارد تومان را به ثبت رســاند. مدتی اســت که ارزش معامالت نیز سیگنال مثبتی را به بازار مخابره می‌کند و از سطوح ضعیف‌چند ماه اخیر فاصله گرفته است.

وضعیت دلار
در جریان دادوسـتدهای دلار طی هفته اخیــر بازدهی
اسکناس یادشده معادل ۰/۰۶ درصد افزایش به ثبت رسانده و کار خود را در محدوده قیمتی ۳۴ هزار و ۸۶۰ تومان خاتمه داد.به‌طوری که دلار نیمایی هفته گذشته با ۸۲۰ تومان افزایش درقیمت ۳۵ هزار و ۶۸۰ تومان نرخ‌گذاری شد. 

براین اساس، ارز یاد شده توانست عملکرد منفی‌معادل ۰/۴۷ درصد در کارنامه هفتگـی خود به ثبت برســاند. با این حال، کارشناســان این حوزه اعتقاد دارند که در حال حاضر به‌طور متوالی شاهد تورم بی‌سابقه هستیم، این امر فشارها را برای افزایش نرخ ارز بالا می‌برد. از طرفی در دو سال اخیر، قیمت ارز از هر کالا، خدمت
این موارد می‌توانند نوید و دارایی کمتر افزایش یافته که مجموعا آن را دهند که ارزش ذاتی دلار در محدوده بالاتری قرار دارد. در حالی که نشست شورای حکام که نگرانی ازصدور قطعنامه علیه ایران طی آن وجود دارد، دیروز آغاز شد، به نظر می‌رسد ابراز امیدواری گروسی مدیرکل آژانس به برگزاری نشست فنی با ایران عواملی بود که موجب عقب‌نشینی خریداران شد.چنانکه تصور می‌شود ممکن است سایه ریسک صدور قطعنامه طی مذاکرات جاری میان ایران و آژانس برداشته شود.

نشست شـورای حکام آژانس تا ۲۷ آبان ادامه خواهد داشت.در همین حال، وزیر امور خارجه نیز خبر داد که آخرین تبادل پیام تهران با واشنگتن کمتر از ۷۲ ساعت اخیر انجام شده است و افزود: آمریکا برای مذاکرات عجله دارد. در صورت پیشرفت در حل اختلافات ایران و آژانس و با توجه به مشخص شدن نتیجه انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا، احتمال ازسرگیری مذاکرات وجود دارد.

جهش سکه طلا

بازار طلا سکه مانند نرخ دلار در بازار آزاد،هفته گذشته را صعودی سپری کرد.به‌طوری که سکه امامی در کانال ۱۶ میلیون تومان باقی ماند و بازدهی هفتگی مثبت ۲/۲۸ درصدی را به ثبت رســاند. رشــد نرخ دلار آزاد از عوامل اصلی افزایش قیمت مسکوک یاد شده است. به این ترتیب، فاصله ارزش ذاتی و بازاری این سکه کاهش یافت،حباب سکه در سطح یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قرار گرفت. همین امر ریسک سرمایه‌گذاری را در این بازار در ســطوح بالایی نگه داشــته اســت. عده‌ای از تحلیلگران معتقدند که توجه به شرایط دیگر بازارهای مالی بهای سکه تمایل چندانی برای بازگشت
به سطوح پایین‌تر ندارد.بنابراین، سطوح نزدیک به ۱۶ میلیون تومان می‌تواند به عنوان کف حمایتی برای این فلز گران‌بهای داخلی به حساب آید.