تیم ملی فوتبال ایران در اولین رویارویی خود در جام‌جهانی 2022 قطر به مساف تیم ملی انگلیس می‌رود این تیم پس از آمدن کارلوس کی‌روش به جای دراگان اسکوچیچ وضعیت بهتری پیداکرده است

گروه ورزش: از ساعت ۱۶:۳۰ امروز تیم ملی ایران در اولین بازی‌اش درجام‌جهانی 2022 قطــر، مقابل تیم قدرتمند انگلیس که لقب «سه‌شــیر» را یدک می‌کشد، قرار می‌گیرد. تیم ملی ایران پس از آمدن کارلوس کی‌روش به جای دراگان اسکوچیچ، وضعیت بهتری پیدا کرده است. چه از لحاظ نظم تیمـی و چه از لحاظ اعتماد به نفس. این البته تاثیری است که یک مربی بزرگ و باتجربه روی تیمش می‌گذارد.

تیم‌ملی با کی‌روش 4 بازی دوستانه را درراه جام‌جهانی برگزار کرد.پیروزی بر اروگوئه، تساوی با سنگال، پیروزی مقابل نیکاراگوئه و سرانجام شکست مقابل تونس، نتایجی بود که تیم ملی در این بازیها به دســت آورد. بازی با نیکاراگوئه به دلیل عدم حضور لژیونرهای‌ایران، نتوانست تصویر درستی از آمادگی تیم ایران ارائه کند. بازی مقابل تونس هم پشت درهای بسته برگزار شد و البته با شکست دو بر صفر ایران همراه بود. نتیجه‌ای که تردیدهایی را درباره وضعیت خوب تیم ملی ایجاد کرد.با این وجود هم کی‌روش و هم بازیکنان ازروحیه و اعتماد به نفس بالایی برخوردارند و درمصاحبه‌هایشان نشانی از ترس نیست.

با این وجود نمی‌شود منکر وضعیت روحی ویژه تیم به دلیل اتفاقات ماه‌های اخیر شد. از یک طرف از اتفاقات پیش آمده غمگین هستند از طرف دیگر باید‌احساسات خود را کنترل کنند،اجازه ندهند مسائل بیرون زمین در داخل زمین و روی بازیشان تاثیر بگذارد.کار دشواری است. با این حال تیم سرپاست و تالشی که تاکنون از خود نشان داده، فضایی پر از امید برای پیروزی است. یک پیروزی یا حتی یک مساوی شیرین می‌تواند به تلطیف جامعه نیز کمک کند.

حــدس زدن ترکیب اصلی تیم ملــی از این جهت که کی‌روش اخیرا سرمربی این تیم شده،کار سختی است. از طرفی عادت دارد همه را با ارنج نهایی تیم سورپرایز کند. مثال در جام‌جهانی قبلی کسی منتظر حضور روزبه چشمی در بازی مراکش نبود.حضور سیدمجید حسینی در بازی با اسپانیا و پرتغال برای همه غیرمنتظره بود. احتمالا در این بازی هم شاهد چنین تغییرات ترکیب خواهیم بــود. حضور علیرضا بیرانونــد در دروازه تیم ملی قطعی به نظر می‌رسد. همه رســانه‌های خارجی بیرانوند را کاملامی‌شناسند و از او بــه عنوان یکــی از چهره‌های ویــژه تیم ملی یاد می‌کنند. در حالی که در دوران اسکوچیچ، شجاع خلیل‌زاده و محمدحسین کنعانی‌زادگان زوج اصلی قلب دفاع بودند حالا شانس مرتضی پورعلی‌گنجی و سیدمجید حسینی برای حضور در ترکیب بیشتر شده است. این دو نفر در جام‌جهانی 2018 هم زوج اصلی خط دفاع بودند. در دفاع راست بین رامین رضاییان و صادق محرمی یکی بازی خواهد کرد که شانس دومی بیشتر است. در دفاع چپ هم از بین ابوالفضل جلالی،میلاد محمدی و احسان‌حاج‌صفی یک نفر شانس بازی خواهد داشت.

به خاطر سرعت بالاب انگلیسی‌ها در حمله شاید میلاد مدافع چپ باشد.در خط هافبک هم حضور سعید عزت اللهی قطعی است. او بازیکن محبوب کی‌روش اسـت. یکی از بین احمد نوراللهی، روزبه چشمی و احسان حاج‌صفی کنارعزت‌اللهی قرار می‌گیرند.در بازی‌تدارکاتی با تونس چشمی در ترکیب اصلی حضور داشت و نوراللهی درنیمه دوم به زمین رفت.درخط حمله، حضور یا عدم حضور سردار آزمون نکته مهمی است.اگر آزمون در ترکیب نباشد، مهدی طارمی در نوک خط حمله می‌ایستد. پشت سر او از بین سامان قدوس، کریم انصاری‌فرد و احسان حاج‌صفی یکی بازی خواهد کرد. وینگرهای تیم‌ملی هم احتمال زیاد علیرضا جهانبخش و وحید امیری خواهند بود.بازی انگلیس، بازی‌ ویژه‌ای اســت. از لحاظ فنی به خاطر اینکه اولین بازی دو تیم در تورنمنت است، اهمیت زیادی دارد اما واقعیت غیرقابل انکار این اســت که این مســابقه فراتر از یک مسابقه فوتبال اسـت. این مسابقه اولین تقابل دو تیم در تاریخ هم اســت. برای اولین بار در تاریخ، یوزهای ایرانی مقابل سه‌شیر قرار می‌گیرند و این هم بر اهمیت و حساسیت بازی اضافه می‌کند.

درباره پیشبینی نتیجه این مسـابقه باید گفت که یکی از سخت‌ترین کارهای دنیاست. هیچ پیش‌زمینه ذهنی از تقابل دو تیم وجود ندارد. حتی ترکیب دو تیم را هم نمی‌شـود حدس زد. قطعا شناخت ایرانی‌ها از انگلیس بیشتر از شناخت انگلیسی‌ها از ایران است، اما نکته مهم تفاوت سطح فوتبال دو تیم است. تقریبا همه بازیکنان انگلیس در لیگ برتر این کشور بازی می‌کنند که به اذعان خیلی‌ها بهترین و با کیفیت‌ترین لیگ دنیاست.آخرین بازی‌ها انگلیس درلیگ ملت‌ها مقابل تیم‌های بزرگی مثل آلمان، ایتالیا و مجارستان بود که البته نتایج خوبی برای انگلیس نداشت. با این وجود نمی‌شود منکر کیفیت بالای بازیکنان این تیم شد. به خصوص در فاز هجومی که بازیکنانی مثل هری کین، رحیم استرلینگ،فیل فودن،جود بلینگام و جک‌گریلیش بازی می‌کنند. با این حال بچه‌های باهوش کی‌روش می‌دانند که انگلیس در دفاع وضعیت خوبی ندارد. حضور مدافعانی مثل هری مگوایر و لوک شاو در دفاع انگلیس این امیدواری را ایجاد کرده که مهره‌هایی مثل مهدی طارمی،سردار آزمون و علیرضاجهانبخش‌ بتوانند دروازه حریف را باز کنند.

در سوی مقابل هم خط دفاع و دروازه ایران روز بسیار سختی در مقابل مهاجمان انگلیس دارند. پیشبینی برد ایران شاید خیلی خوشبینانه باشد اما هیچ حرفی از پیش نمی‌توان زد و ممکن است یوزهای جوان ایرانی یک برگ معجزه‌وار رو کنند.

اما تساوی با انگلیس میتواند نتیجه بسیار قابل قبولی برای ایران داشــته باشد. به هر حال بازی اول در هر تورنمنتی شرایط ویژه‌ای دارد. نتیجه‌ای که در این بازی به دست می‌آید، تاثیر زیادی روی روند تیم‌ها در ادامه تورنمنت خواهد داشت. ایران اگر بتواند در این بازی به نتیجه مطلوبی برسد،شانس زیادی برای تجربه کردن اولین صعود به مرحله حذفی خواهد داشت. امید که چنین شود.