قوه قضائیه برخی از چهره‌های سیاسی، ورزشی و هنری را به علت مطالب تحریک‌آمیز احضار کرد. هنگامه قاضیانی نیز دیروز بازداشت شد.

گروه‌ جامعه:برخی از چهره‌های سیاسی،هنری و ورزشی از جمله محمود صادقی،پروانه سلحشوری، یحیی گل‌ محمدی، الناز شاکردوست، میترا حجار، ســیما تیرانداز و باران کوثری دلیل آنچه از سوی مسئولان قوه‌قضائیه انتشارمطالب تحریک‌آمیز درجهت حمایت ازاعتراضات و درگیری‌های خیابانی در شبکه‌های اجتماعی مطرح شده، به دادسرا احضار شده‌اند. در هفته‌های گذشته زنان دیگری از اهالی سینما با برداشتن حجاب، فیلم یا عکس‌هایی از خود منتشر کردند که از آن جمله‌می‌توان به افسانه بایگان، الهام پاوه‌نژاد، کتانه افشاری، ترانه علیدوســتی، هنگامه قاضیانی، کتایون ریاحی، کتایون امیرابراهیمی، سحر زکریا،رخشان بنی‌اعتماد، پگاه آهنگرانی،فاطمه معتمدآریا و شقایق دهقان اشاره کرد.

با این حال، زنانی که از سـوی قوه قضائیه به دادســرا احضار شده‌اند نه برای برداشـتن حجاب خود، بلکه به دلیل اظهارات و مطالبی که در فضای مجازی منتشــر کرده‌اند باید پاسخگو باشند. علاوه‌بر هنرمندان، یحیی گل‌محمدی، مربی تیم فوتبال پرسپولیس و همچنیــن پروانه سلحشوری و محمود صادقی به‌عنوان فعالان ورزشی و سیاسی هم به دادسرا احضار شده‌اند.

اما، ماجرای یحیی گل محمدی به انتشـار یک استوری در صفحه اینستاگرام و انتقاد از تیم ملی فوتبال کشور مربوط می‌شود. او پیامی در انتقاد از دیدار اعضای تیم ملی فوتبال ایران باابراهیم رییسی،رئیس‌جمهور منتشر کــرده بود. این موضوع ابتدا واکنش کمیته انضباطی باشگاه پرسپولیس را به همراه داشت و گل‌محمدی به این کمیته فراخوانده شد،در خبری که خبرگزاری تسنیم آن را تایید کرده 20 درصد قرارداد این مربی کسر شد.

بر همین اساس، باشگاه پرسپولیس در بیانیه‌ای اعلام کرد؛ هرگونه اقدامی که باعث تضعیف تیم ملی شود را محکوم می‌کند.دربیانیه باشگاه پرسپولیس آمده است: در روزهایی که تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران در مهم‌ترین رویداد ورزشی جهــان حضوری پرقدرت و پرامید دارد،برهمه کسانی که دل در گروی سربلندی نام ایران دارند ضروری است که جز درجهت تقویت روحیه تیم‌وبازیکنان سرافراز سرزمینمان سخنی بر زبان‌ نیاورند باشگاه مردمی پرسپولیس با میلیون‌ها هوادار نیز،خود را در این مســیر همراه و همگام تیم ملی فوتبال ایران می‌داند،چنانچه همگان می‌دانند بخش بزرگی بازیکنان تیم ملی ایران ریشه باشگاهی‌شان به این باشگاه محبوب ایرانی‌ها بازمیگردد.پس درمسیر تقویت‌روحیه و حمایت تمام‌قد از فرزندان سرافراز ایران اسلامی همه دوشادوش یکدیگر فارغ از هر رنگ و سلیقه، چشم به موفقیت تیم ملی ایران دوخته‌ایم تا با بازی‌های درخشان خود دل میلیون‌ها ایرانی شاد و مسرور کند. بی‌تردید هرگونه اقدامی که باعث‌تضعیف تیم‌ملی شود از ســوی این باشگاه مردمی محکوم و تقبیح می‌گردد و دعوت ما تا پای جان بـرای ایران است.دراین میان، کار گل‌محمدی با یک جریمه نقدی و احضاریه دادگاه تاکنون ختم به خیر شده، اما فوتبالیست دیگری که در این دوره خبرساز شد و حالا در بازداشت به سر می.برد و منتظر حکم دادگاه مانده، پرویــز برومند، دروازه‌بان ســابق تیم فوتبال استقلالاست که به‌طور مستقیم در اعتراضات خیابانی حضور داشت.

از دیگر ســو پروانه سلحشوری نیز درباره احضار خود بــه قوه قضائیه به ایلنا گفت: شب گذشــته(شنبه 28 آبان) از طریــق توییتر از خبر احضارم مطلع شدم و در ابلاغیه‌ای که برای من آمده است علت احضار را دفاع از اتهام انتسابی عنوان کرده‌اند. این نماینده پیشین مجلس شورای اسلای تاکید کرد:من غیر توییت کردن کار دیگری انجام نداده‌ام.چندروزی بود درفضای توییتر علیه من نوشتند که باید بازداشت شوم و برخورد قاطع با من صورت گیرد و در همین فضا احکامی هــم برای مــن صادر کردند. وی ادامه داد: طبق ابلاغیه ۵ روز مهلت دارم که به دادســتانی تهران مراجعه کنم و این بــار هم مانند دفعه پیش حدود ســاعت ۱۰ شب از طریق فضای مجازی از احضارم مطلع شدم و بعد به خودم ابلاغیه دادند.این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی افزود: آدرسی که ابلاغیه به آن فرستاده شده است، مجلس شورای اسلامی اســت این در حالی که من ۳ سال است که نماینده مجلس نیستم. امروز هم به من زنگ زدند چهارشــنبه ســاعت ۱۰ صبــح باید به دادسرای امنیت بروم. من مدتهاست به دلیل آسم شدید در تهران زندگی نمی‌کنم و به روستا رفته‌ام؛امروز صبح هم به صـورت کتبی ابلاغیه را در روستا به دست من رساندند. همچنین محمود صادقی، دیگر نماینده مجلس دهم هم درباره احضارش از سوی قوه قضائیه گفت: هنوز احضاریــه‌ای دریافت نکردم.

حال اگــر جایی فرســتادند نمیدانم، شــخصا چیزی به دســت من نرسیده است. سعی کردم وارد سامانه ثنا« شوم که نشد. معمولا پیامک می‌زدند که پیامکی هم دریافت نکردم و چیزی شخصا به من ابلاغ نشده است.

اما در خبر رسانه قوه قضائیه دلیل احضار این افراد قید شده است: درپی برخی اظهارنظرهای بدون اسـتناد در مورد وقایع اخیر،همچنین انتشار مطالب تحریک‌آمیز در جهت حمایت از اعتراضات و درگیری‌های خیابانی، از سوی برخی چهره‌های سیاسی و همچنین تعدادی از سلبریتی‌ها، این افراد امروز جهت پاسخگویی به مقام قضایی به دادستانی تهــران احضار شــدند. همچنین از تعدادی افراد، در مورد صحت ادعاهـای تحریک‌آمیز مطگرح شده در مــورد درگیری‌هــا مســتندات و ادله خواسته شده با گذشت چند روزتاکنون هیچ مستند و دلیلی ارائه نشده است نتیجه این افراد جهت‌توضیح در خصوص مطالبی که‌منتشر کرده‌اند،به دادسرا احضار شــده‌اند. این گــزارش حاکی است؛ عباسی، رئیس اندیشکده یقین که اتهاماتی به فوتبالیست‌ها واردکرده بود نیز برای پاسخگویی به مقام قضایی، به دادستانی احضار شــده است.