ترکیبی که کیروش انتخاب کرد بیشتر از همه خود بازیکنان را سورپرایز کرد

از ساعاتی قبل از شروع بازی ایران و انگلیس، اخبـاری درباره ترکیب و سیستم غافل‌گیرکننده تیم ملی ایران در حال انتشار بود. گفته می‌شد کارلوس کی‌روش تصمیم گرفته تیمش را با 5 مدافع شامل 3 مدافع مرکزی و دو دفاع کناری به زمین بفرسـتد. به این شــکل که روزبه چشمی به جای بازی در خط هافبک به دفاع منتقل شود و درکنار مرتضی پوعلی‌گنجی و سیدمجیدحسینی بازی کند. صادق محرمی و میلاد محمدی هم مدافعان راست و چپ بودند. تغییر غیرمنتظره دیگر که در این پیشبینی دیده می‌شد حضور علی کریمی به جای‌سعید عزت‌اللهی بود. گفته می‌شد او در کنار احمد نوراللهی و احسان حاجصفی 3 هافبک تیم ملی هستند. در خط حمله هم خروج ناگزیر وحید امیری شاه حضور زوجی تازه خواهیم بود.مهدی طارمی و علیرضاجهانبخش اما یک ترکیب احتمالی دیگر هم در رسانه‌ها دیده می‌شد. ترکیبی با سیستم 3-3-4 و تقریبا قابل پیشبینی.

در نهایت ساعت 15:15 دقیقه بود که ترکیب اصلی ایران اعلام و مشخص شد پیشبینی اول درست بوده. یعنی ایران با سیستم 2-3-5 مقابل انگلیس قرار گرفت. انگلیس هم با سیستم 3-3-4 ترکیب جوردن پیکفورد، کیران تریپیر، هری مگوایر، جان استونز، لوک شاو، دکالن رایس، جود بلینگام، میسون مونت، بوکایوساکا، رحیم استرلینگ و هری کین وارد زمین شد.

اما در پایان بازی همه انتقادها به سمت سرمربی ایران ترکیبـی که برای این بازی انتخاب کرده بود رفت. البته شاید مصدومیت غیرمتنظره بیرانوند هم در شکست سنگینی که تیم ملی متحمل شد بی‌تاثیر نبود. اما مرور گل‌های انگلیس نشان می‌دهد مشکل از دروازه‌بان ایران نبود و شاید اگر بیرانوند بود یکـی دو گل کمتــر می‌خوردیم.

انتخاب سیســتم 5 دفاعه بــرای این بازی اشتباه به نظر می‌رسید.تیم‌ملی تا حالا با این سیستم بازی نکرده بود. بازی با 5 مدافع کار بسیار ســختی اســت و نیاز به تمریــن و هماهنگی زیاد دارد. چیزی که تیم ملی تحت هدایت کی‌روش از آن بی‌بهره بود. بعد از سـوت پایان بازی می‌شد حق را کاملا به کسانی داد که توقع داشتند تیم ملی با همان سیســتم همیشگی 4 دفاعه بازی کنــد. اما بازی با 5 دفاع میانه زمین را کاملا به انگلیسی‌ها داد. 3 گلی که انگلیــس در نیمه اول زد از روی سانتر از کناره‌ها بود.مشخص نیست چرابازیکنان تیم ملی اینقدر روی تاکتیک قدیمی،همیشگی‌انگلیسی‌ ضعیف و پراشتباه عمل کردند. جالب این کــه در نیمه دوم اوضاع برعکس شد. دفاع تیم ملی روی‌ارسال‌های هوایی بهتر عمل کرد اما 3 گلی که در نیمه دوم‌خوردیم از روی حملات عمقــی انگلیس بود.

مشــخص بود که انگلیسی‌ها متوجه شده بودند باید تغییر تاکتیک بدهند. اما سازمان دفاعی تیم ملی روی این تاکتیک انگلیس هــم ضعیف عمل کرد. تیم ایران تخت هدایت کی‌روش را همیشه با ســاختار دفاعی قوی‌اش می‌شناختیم. اما کی روش چند سالی از تیم ملی دور بود و همین باعث شد ساختار دفاعی و کم‌ اشتباه تیم ملی به هــم بخورد. حالا باید دید کی‌روش برای بازی بعدی چه تصمیمی می‌گیرد و تیمش را با چه سیســتم و ترکیبی به زمین می‌فرستد‌.