آیا بازار به رشد خود ادامه می‌دهد؟

مهتاب شهریاری، خبرنگار سازندگی_ بورس دیروز هم توانست به مسیر صعودی خود ادامه دهد اما این‌روند مثبت را می‌توان تنهــا در برخی صنایع خلاصه کرد و کلیت بازار روندی بسیار متعادل را پشت سر گذاشت. شــاخص کل بورس در انتهای معاملات امـروز بازدهی مثبــت ۰/۳۲ درصدی را به ثبت رســاند و شــاخص هم‌وزن همچون روز یکشنبه با ثبت عملکردی بهتــر با افزایش ۰.۴۲ درصدی همراه شــد. ورود پولی که طی معاملات روزگذشته اتفاق افتاده بود،متوقف شد شاهد خروج ۲۱۳میلیاردتومانی سرمایه کدهای‌ حقیقی‌بودیم. ارزش معاملات همچنان در کانال ۳ هزار میلیاردتومانی نوسان کرد و در عدد ۳۷۱۲ میلیارد تومانی ایستاد.

استعفای مجید عشقی از سمت ریاست سازمان بورس و سکانداری محمد رضوانی‌فر به عنوان چهاردهمین رئیس این سازمان یکی از مهمترین خبرهای بدنه بازار سرمایه بود. سمت معاملات اما عرضه خودرو در بورس کالا و افزایش تقاضا برای این گروه را میتوان یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین اتفاقات بورس طی روزهای گذشته دانست. روند منفی بازارهای جهانی به دلیل نگرانی از رکود همه‌گیر در اقتصاد جهانی، احتیاط به دلیل چشم‌انداز بودجه ۱۴۰۲ آینده متغیرهای‌ اقتصادی نیز از دیگر عوامل روندســاز بورس تهران در این روزها هستند.(فردای اقتصاد)

خودرویی‌ها در صدر توجهات

تداوم عرضه خودرو در بورس کالا و افزایش سرعت آن طی چند وقت اخیر یکــی از اتفاقات مثبت در اقتصاد کشور محسوب می‌شود که می‌تواند نشانه‌هایی از حذف قیمت‌گذاری دستوری دراین صنعت باشد. دیروز بورس کالا برای اولین بار در تاریخ خود، میزبان عرضه هزار دستگاه خودرو پژو ۲۰۷ شرکت خودروسازی ایران خودرو بود که جزو تولیدات پرتیراژ این شرکت حساب می‌آید.

فروش خودرو در بــورس کاال با قیمتهــای نزدیک به قیمت بازار آزاد به جای روش‌هایی همچون قرعه‌کشی که قیمت‌هایی پایینــی دارد، اتفاق بسیار مثبتی برای خودروسازان محسوب می‌شود که می‌تواند جابه‌جایی ســرمایه از جیب دلالان به جیب خودروساز بینجامد و بخش قابل توجهی از ضرر و زیان سال‌های گذشته را برای آنها جبران کند و مسیر مثبتی پیش روی این صنعت بگــذارد. این اتفاق یکی از مهم‌ترین مطالبات بورسی‌ها،سهامداران گروه خودرویی طی‌سالیان گذشته بوده که اکنون به حقیقت پیوسته است.

البته این موضوع تنها مشکل این صنعت نبوده‌ همچنان‌ مشکلاتی در حاکمیت شــرکتی و مدیریتی آن‌ها وجود دارد که امید است در آینده‌ای نزدیک مرتفع شوند. بنابراین دور از ذهن نیست که تقاضای خوبی برای سهام این شرکت‌ها در بورس تهران شکل بگیرد.

از بحث خودرو که بگذریم طی دو روز گذشــته دیگر صنایع معاملات بسیار کم‌رمق و متعادلی را دنبال کرده‌اند و اغلــب با کاهش قیمت نیز همراه بوده‌اند. این موضوع را در گروه‌های بزرگ می‌توان به چشمانداز رکودی بازارهای جهانی نسبت داد. در سمتی اما برخی صنایع کوچک توانستند، معاملات بهتری را نسبت به دیگران رقم بزنند.

برای مثال گروه نیروگاهی پس از انتشــار خبر افزایش ۷۷ درصدی نرخ برق با افزایش تقاضا مواجــه بود و یا گروه غذایی با چشــم‌انداز گزارشهای ماهانه اغلب معامالت مثبتی راتجربه کردند.به طور کلی اما می‌توان گفت که غالب بورس تهران طی روز دوشــنبه، روندی متعادل در پیش گرفته بود و مرور سمت عرضه‌ها نیز در کلیت بازار با افزایش همراه بودند که می‌تواند این تعادل و افزایش فروشندگان را در بازار فردا نیز افزایش دهد.گزارش‌های تکنیکالی فردای اقتصادنشان‌می‌دهد، شاخص کل بورس در نمودار تکنیکالی خود مسیر پرمانعی را در ادامــه صعود خواهد داشــت و طبق تحلیل، احتمال یک دوره اســتراحت زمانی برای آن دور از انتظار نیست. پس از صعود پرشتاب بورس تهران و ثبت یک بازدهی ۱۵ درصدی برای نماگر اصلی بازار، بعید به نظر نمی‌رســد که بازار سهام برای مدت کوتاهی استراحت نیاز داشته باشد و دوباره به مسیر صعودی خود بازگردد.