رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی مجبور به کناره‌گیری شد سازندگی کارنامه او در این وزارتخانه را بررسی کرده است

مهتاب شهریاری، خبرنگار سازندگی_ سیاست در ایران عرصه بی‌رحمی است و تفاوتی نمی‌کند رستم باشی یا اسفندیار؛ در نهایت مثل سهراب از پا در می‌آیی و از زمین بازی بیرونت می‌کنند.مطابق این سنت‌بی‌رحمانه ســرانجام به وزیری که متصدی راه‌ها و بزرگراه‌های کشور بــود، راه خروج از دولت را نشان دادند و رستم قاسمی با همه حواشی‌هایی که برایش به وجود آورده بودند،از زمین بازی بیرون رفت تاشاید دیگرعکس‌های خانوادگی‌اش از مالزی به بیرون نشت پیدا نکند و مشاورانش بازداشت نشوند. رستم قاسمی از آن دسته نظامیانی است که به خاطر علاقه به حضور درمدیریت اقتصاد،سودای نظامی‌گری را زد و لباس شخصی بر تن کرد.

زمان دولت نهم و دهم همزمان با توسعه فعالیت‌های اقتصادی موسساتی از قبیــل انصار و مهــر اقتصاد و قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا برخی از چهره‌های سطوح عالی قــرارگاه خاتم‌الانبیا، در دولت حضور پیدا کردند. مشهورترین نمونه، آمدن رستم قاسمی از قرارگاه‌ سازندگی خاتم‌الانبیا به کابینه دوم احمدی‌نژاد در سـال 1390 بود.حضور قاسمی یکسال پس از واگذاری پروژه برخی فازهای پارس جنوبی به قرارگاه صورت می‌گرفت و این همزمانی به گسترش ارتباط میان دولت و سـپاه تعبیر شد.رستم‌ قاسمی در اوج تحریم‌ها به وزارت نفت رفتو این درحالی بود که تحریم‌های زیادی علیه‌صنعت نفت ایران اعمال شده بود.در چنین شرایطی، دولت به برخی چهره‌های بخش خصوصی اجازه می‌دادتحریم‌ها را دور بزنندو نفت ایران را در بازارهای جهانی به‌فروش برسانند.درهمان دوران بود که حاشیه‌های فروش نفت ایران شکل گرفت و ماجراهای فساد افرادی همچون بابک زنجانی که بعدها بازداشت شد به وجود آمد. در زمان وزارت رستم قاســمی در وزارت نفت، ماجرای گم شدن دکل نفتی مشــهور نیز اتفاق افتاد.

در ســال ۱۳۹۱ این دکل متعلق به صندوق بازنشستگی ناجا بوده که به صورت اجاره به شرط تملیک خریداری شده بود.این ماجرا دردولت روحانی علنی و تایید شد. در همان زمان روزنامه قانون در این باره نوشت:

خبر گم‌شدن دکل نفتی که ابتدا به یک طنز تلخ برای تسویه حساب سیاسی شباهت داشت با تایید بیژن نامدار زنگنه،وزیر نفت دولت روحانی رنگ و بوی جدی به خود گرفت.با ســروصدای بسیار پرونده‌ای در این زمینه تشکیل شد و متهمان یکی پس از دیگری احضار شدند و تحقیقات آغاز شد.هرچند همان زمان هم‌‌زنگنه فردی را مسئول بررسی ماجرا می‌کند که با برخی متهمان این پرونده شریک است. روایت‌های مختلفی از گم شدن دکل وجود دارداز آنجا که پرونده مربوط به دولت احمدی‌نژاد است،بیش از آنکه برای‌‌ بازگرداندن پول‌ها تلاش شود متهمان و مطلعان از پرونده انگشت اتهام را به سمت یکدیگر نشانه رفته‌اند در این گیرودار آنچه امیدی به یافتنش نیست ۸۷ میلیــون دلار پول قرارداد خرید دکل نفتی است،زیرا یکی متهمان اصلی که دلال این قرارداد بوده گفته می‌شود کل پول نزد او بوده،خارج از ایران است و امکان ردگیری‌ حساب‌های مالی او وجود ندارد. (اعتماد)

حضور رستم قاسمی در دولت به قدری برایش مهم بود که به خبرنگاران تاکید می‌کرد که سردار خطابش‌نکنند. خودش می‌گفت در همه دولت‌ها در اشکال مختلف حضور داشته کار حرفه‌ای کرده است.علاقه به سیاست باعث شــد در انتخابات ریاست‌جمهوری ســال 1400 ثبت‌نام کند،اما چند ماه پیش از اعلام حضور، حسـابی به خودش زحمـت داد و وزن کم کرد.این تغییرات تنها به رژیم سـخت غذایی منتهی نشد و مقایسه عکس‌ها نشان میداد رستم قاسمی روی ظاهر خود نیز کار کرده و قصد دارد در هیبتی جدید در انتخابات شرکت کند. 

البته رشته این آرزوها پاره شــد و در نهایت او به نفع دیگر چهره‌های اصولگرا کنار کشید.پس از آنکه ابراهیم رئیسی به ریاست‌جمهوری رسید، او را به عنوان نامزد وزارت راه‌وشهرســازی به مجلس معرفی کرد، اما رستم قاسمی دراصل علاقه داشت وزیر نفت باشد.این تمایل در سخنرانی‌اش در جریان بررسی صلاحیتش به عنوان وزیر راه نیز مشخص بود تا جایی که درنطق خود برای دفاع برنامه پیشنهادی‌اش برای وزارت راه،وزارتخانه‌اش را اشتباه گرفت‌گفت: 10 دستور نوشته‌ام که‌درنخستین روز از حضورم در وزارت نفت آن‌ها را در دستور کار قرار می‌دهم.

حواشی رستم قاسمی

حضور رستم قاسمی در وزارت راه‌وشهرسازی از همان روزهای اول بدون حاشیه نبود. او علاقه داشت سکان وزارت نفت را در دست گیرد تا متصدی راه‌های کشور شــود؛ مدتی بعد حواشی انتخاب و انتصاب معاونان وزارت راه برایش حاشیه‌های زیادی ایجــاد کرد؛ بــه گونه‌ای که تهدید به برکناری شد. مخالفت با برخی توصیه‌ها دستورهای ابراهیم رئیسی نیز برایش هزینه داشـت، اما ضربه اصلی را زمانی خورد که یکی از مشاورانش را به اتهام فساد اقتصادی دستگیر کردند. در ابتدا خبر خانه‌نشینیاش به خاطر بیماری منتشر و عکس‌هایی از او در حالی که بر تخت بیمارستان خوابیده منتشر شد، بعد فهمیدیم ماجرای بیماری بهانه بوده و به خاطر اختلاف‌نظرهای زیاد تهدید به استعفا کرده است. برخی ریشه اختلاف‌نظرها را بی‌انگیزگی رستم قاسمی در عدم تحقق وعده ساخت مسکن اعلام کردند که یکی از مهمترین وعده‌های مهم انتخاباتی ابراهیم رئیسی بود. در نهایت با نقدهای تندی که به فرودگاه امام داشــت ناچار به خروج از دولت شد. او گفته بود: وقتی وارد فرودگاه امام خمینی می‌شوم انگار وارد روستا شده‌ام.فازنخست(ترمینال یک) این فرودگاه در اوایل دهه 80 به بهره‌برداری رسید.

بزرگ‌ترین‌حاشیه‌های دوران رستم

چندی پیش یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی دلیل بستری شدن رستم قاسمی،وزیر راه‌وشهرسازی در بیمارستان را فرار از پاسخگویی درباره بازداشت مشاور ویژه‌اش به اتهام دریافت رشوه اعلام کرد و تلویحا پسر قاســمی را نیز به همکاری با مشاور بازداشت شده او متهم کرد. اردشــیر مطهری، نماینده گرمسار، همچنین نوشت مشاور ویژه وزیر در یک زمین‌خواری در پردیس بومهن نقش داشته است.مطهری توییت‌هایی نوشت که رستم قاسمی از زمان بازداشــت مشاور و بازرس ویژه‌اش، به جای اینکه پاسخگوی ابهامات باشــد روی تخت افتاده است.

به گفته نماینده مجلس، ماموران قاسم مکارم‌شیرازی، مشاور عالی و بازرس ویژه رستم قاسمی دقیقا سرقراری که برای دریافت رشوه به صورت یورو ترتیب داده بود، دســتگیر کرده‌اند. در همین حال، مدتــی بعد محمد حسینی،معاون پارلمانی دولت ابراهیم رئیسی‌بازداشت مشاور وزیر راه‌وشهرسازی را تایید کرد. او اما، گفته بود حاضر نشدن وزیر راه‌وشهرســازی بر سر کار خودربطی به بازداشــت این فرد ندارد و رستم قاسمی به علت مشکل جسمی موقتا در دفتر حاضر نشده‌است. 

دو روز پیش از آن خبر بستری شدن رستم قاسمی و جراحی دیسک کمر او منتشر شده بود. قاسم مکارم شیرازی که نامــزد انتخابات مجلس از شیراز هم بود، در ویدئویی گفته بود دهه شصتی‌ها نسل سوم انقلاب هستند و ورودشان به عرصه مدیریت، کشور را نجات می‌دهد. نماینده گرمسار در مجلس اما، در توییت‌های خود به صورت تلویحی گزارش‌های منتشر شده درباره فعالیت اقتصادی پسر رستم قاسمی و همچنین نقش داشتن نزدیکان وزیر راه‌وشهرسازی در یک شبکه زمین خواری در پردیس بومهن را نیز مطرح کرد. رابطه رستم قاسمی با قاسم مکارم‌شیرازی،حداقل به چند ماه پیش از ایام انتخابات ریاست‌جمهوری 1400 بازمی‌گردد؛ در زمان کاندیداتوری رستم قاسمی در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، مسئولیت‌های ستاد انتخاباتی وزیر راه‌وشهرسازی کنونی عهده قاسم مکارم‌ شیرازی بود؛ هرچند رستم قاسمی نهایت برای‌ کاندیداتوری ریاست‌جمهوری رد صلاحیت شد بعد در قامت وزیر به دولت سیزدهم آمد.

رستم قاسمی ابتدا قصد داشت قاسم مکارم‌شیرازی را به سمت مسئول دفتر و مدیرکلی حوزه ریاست‌منصوب کند، این موضوع عملی نشد و در نهایت قاسم مکارم به‌عنوان بازرس ویژه و مشاور عالی وزارت راه معرفی شد. قاسم مکارم‌شیرازی دوسال پیش، از حوزه انتخابی شیراز، برای نمایندگی مجلس کاندیدا شد،

اما در نهایت با کسب ۷۶۵۰ رای، نتوانست به مجلس راه یابد.یکی دیگر از حواشی دوران حضور رستم‌قاسمی در وزارت راه‌وشهرسازی،انتشار عکس‌های‌خصوصی‌اش بود. تصاویری از او و خانمی در شبکه‌های اجتماعی منتشرشد که نشان می‌داد قاسمی دریک کشور خارجی به همراه یک خانم بدون حجاب است. برخی مدعی شدند که این تصویر مربوط به زمان وزارت او در دولت محمود احمدی‌نژاد است.این منابع مدعی شده‌اند که این عکس‌ها در سال 2011 گرفته شــده است و او در حال قدم زدن در محوطه پشــتی برج پتروناس کوالا لامپور اسـت. انتشار این تصاویر با واکنش‌های زیادی مواجه شد.بسیاری با انتقاد از دولت رئیسی نوشــتند چگونه ممکن است رستم قاسمی به عنوان وزیــر یک دولت انقلابی در خارج از کشور با خانمی بدون حجاب عکس بگیرد. برخی از او انتقاد کردند که چگونه دولت نسبت مساله حجاب اینقدر حساسیت نشان می‌دهد، ولی در خــارج از کشور مسئولان ارشد این حساسیترا فراموش می‌کننـد. دو روز پس از افشای این عکس‌ها، علی جعفری،مشاور،رئیس دفتر رستم قاسمی درواکنش به این عکس‌ها در صفحه توییتری خود نوشت: صرف‌نظر  اصالت عکس‌ها،انتشار عکس‌های‌خصوصی یک زن و شــوهر با کدام مکتب اخالقی سازگار است؟ برای اغراض سیاسی، شرافت و انسانیت را لجن‌مال نکنیم.

اکنون رستم قاسمی، وزیر راه‌وشهرسازی ایران از مقــام خود اســتعفا داده و ابراهیم رئیسی نیز اســتعفای او را پذیرفته اســت. براســاس گزارش‌ها آقای رئیسی شهریار افندی.پ‌زاده، معاون حمل‌ونقل این وزارتخانه را حفظ سمت به‌عنوان سرپرست وزارت راه‌وشهرسازی منصوب کرده است.آقای قاسمی دیگر سمتی در وزارت راه‌وشهرسازی ندارد، سوال این است یک سال و اندی حضور او در این وزارتخانه چه دستاوردهایی به دنبال داشته است؟