آیا مجلس وزیر علوم را به علت تقلب در کنکوربازخواست می‌کند
و آیا رئیس‌ سازمان سنجش از سمت خود استعفا خواهد داد؟

معصومه رضایی، گروه اجتماعی_«تقلب به معنای افشای سؤالات یعنی اینکه داوطلبان قبل از آزمون به سؤالات دسترسی داشته باشند، امکان ندارد. تا اینجا می‌توان قسم خورد که تا حالا این اتفاق نیفتاده است و تا جلسه آزمون هیچ‌کس سؤالات را ندیده است.» این را دیروز رئیس سازمان سنجش در واکنش به انتقادها نسبت به تقلب در آزمون سراسری امسال گفته است آن هم در شرایطی که انتشار سوالات گروه ریاضی دقایقی پس از آغاز کنکور امسال و درز سوالات گروه تجربی ساعاتی پیش از برگزاری آزمون در شبکه اجتماعی تلگرام واکنش‌های بسیاری را به همراه داشت. انتقادها تا آنجا پیش رفت که حتی روزنامه اصولگرای رسالت خواستار استعفای رئیس سازمان سنجش شد و روزنامه اصولگرای فرهیختگان هم در گزارشی به نکات تکان‌دهنده‌ای درباره تقلب در کنکور امسال اشاره کرد. البته کارزاری مجازی هم از شنبه 11 تیر برای برکناری عبدالرسول پورعباس، رئیس سازمان سنجش به راه افتاده که در متن آن به افشای گسترده سوالات کنکور در رشته‌های ریاضی و تجربی و همچنین انتشار کلید این دو آزمون اشاره شده است.


در این میان فقط ماجرای تقلب در کنکور امسال مطرح نیست، آزمون سراسری 1401 با یک اشتباه دیگر هم روبه‌رو است؛ سازمان سنجش رشته‌ کنکور هزاران نفر را اشتباه ثبت کرد و پس از این اتفاق داوطلبان را مجبور کرد آزمون همان رشته اشتباه را بدهند. برای مثال کسی که مدت‌ها برای کنکور انسانی درس خوانده، در روز کنکور مجبور شد آزمون ریاضی بدهد.

اما کنکور سراسری چالشی است که هر سال بر سر بودن و نبودن آن بحث‌های فراوانی میان مسئولان آموزشی رد و بدل می‌شود و حتی هر سال پای مجلس هم درباره چگونگی برگزاری بزرگترین امتحان ورودی کشور به این موضوع باز می‌شود.

در این میان چند سالی است که از یک سو ماجرای مافیای کنکور و موسسات آموزشی که با تبلیغات گسترده با دریافت هزینه‌های هنگفت از داواطلبان کنکور سودهای نجومی به جیب می‌زنند خبرساز شده و از سوی دیگر تقلب، فروش سوالات و درز پیدا کردن پرسشنامه به همراه کلید سوالات امسال نقطه عطفی در تاریخ برگزاری کنکور سراسری بود.

سوالات گروه علوم تجربی امسال چند ساعت پیش از برگزاری آزمون سراسری به همراه کلید سوالات در تلگرام منتشر شدند. با این حال بحث تقلب موضوع تازه‌ای نیست و از سال 1388به طور جدی مطرح بوده است. با این حال ماجرای تقلب و درز سوالات کنکور به نظر می‌رسد دیگر نه به وسیله داوطلبان سر جلسه بلکه توسط عوامل برگزاری کنکور پیش از آزمون و یا دقایق اندکی پس از شروع آزمون سراسری اتفاق می‌افتد.


در این میان باز هم پای مجلس به ماجرای تقلب در کنکور باز شد. دیروز نیز بعضی نمایندگان مجلس به این موضوع پرداختند. اردشیر مطهری عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، گفته بود که شائبه‌هایی در خصوص کنکور سال گذشته و سال جاری به گوش نمایندگان رسیده و سازمان سنجش باید فورا به ابهامات پاسخ دهد.


شیوا قاسمی‌پور دیگر عضو کمیسیون آموزش مجلس نیز به خبرآنلاین گفته است: «ما بیشتر از دانش‌آموزان نگران هستیم، آن‌ها فعلاً نگران منافع خودشان هستند اما من منافع کشور را در نظر می‌گیرم چراکه اعتماد به سازمان سنجش برای من مهم است، من دنبال منافع شخص نیستم بلکه دنبال منافع کل جامعه هستم.»
او درباره پیگیری‌های مجلس از حواشی مطرح شده درباره کنکور امسال بیان می‌کند: «پیگیر مسائل پیش آمده هستم، تمام تخلفاتی که این روزها درباره کنکور گفته می‌شود را مدنظر دارم و دنبال مستندات آن هستم. من امروز پیگیری کردم و مکتوب نامه‌ای برای دکتر پورعباس نوشتم تا ایشان به کمیسیون آموزش مجلس درباره حواشی کنکور اخیر گزارش کاملی بدهد، رونوشت همین نامه را برای وزیر علوم و رئیس کمیسیون آموزش مجلس هم فرستادم.»
با این حال دیروز پورعباس، رئیس سازمان سنجش با تایید درز پیدا کردن سوالات آزمون سراسری گفت: «تقلب در هر آزمونی ممکن است رخ دهد، اما تقلب به معنای افشای سؤالات یعنی اینکه داوطلبان قبل از آزمون به سؤالات دسترسی داشته باشند، در کشور امکان ندارد.»


اما او در عین حال گفت: «در حال حاضر تقلب این است که داوطلب عکس سؤالات را بیرون می‌فرستد و تقلب آنجا اتفاق می‌افتد که سؤالات حل شوند و به وسیله کیت‌های الکترونیک پاسخ‌ها به داوطلب برسند که البته در آزمون‌های چهارشنبه و پنجشنبه اتفاق چندانی رخ نداد و فقط یک عکس مخابره شد. آزمون جمعه (گروه علوم تجربی) حساسیت ویژه‌ای داشت و انتظار داشتیم که عکس از جلسه آزمون بیرون بیاید. ابزار عکس گرفتن و ارسال آن خیلی پیچیده است و هنوز ابزاری نداریم که بتوانیم آن را کشف کنیم.»


پورعباس همچنین گفت:«۱۲ شبکه بزرگ تخلف کنکور را شناسایی کردیم و تیم‌های حفاظت و امنیت توانستند آنها را بگیرند. یک مورد از این شبکه‌ها توانست بعد از آزمون عکس را بفرستد بیرون و سؤالات را پخش کرد. البته ما انتظار داشتیم و تدبیری اندیشیدیم که پاسخنامه در زمان کمتری در دست داوطلب باشد که این شبکه‌ها نتوانند پاسخ‌ها را ارسال کنند. این ابزارهای تقلب الکترونیکی گاه به اندازه یک نخود یا اندازه پاک‌کن است.»
با این حال، اکنون باید منتظر ماند و دید که آیا مجلس وزیر علوم را به علت آنچه در سازمان سنجش و کنکور امسال رخ داده است به مجلس احضار می‌کند و آیا پس از این اتفاقات، کسی استعفا خواهد داد یا همچنان عده‌ای آن را ندیده می‌گیرند.