سفر ناگهانی باقری‌کنی به مسکو با اظهارنظرهای سیاسی منفی مواجه شد

در فاصله کوتاهی بعد از پایان مذاکرات دوحه، وزارت خارجه روسیه با انتشار گزارشی اعلام کرد که علی باقری‌کنی، مذاکره‌کننده ارشد ایران به مسکو رفته است و گفت‌وگوهایی درباره آنچه در دوحه رخ داده، انجام شده است.
در تصویر منتشر شده از این دیدار، اولیانوف مذاکره‌کننده ارشد روسیه در مذاکرات وین نیز در این دیدار حضور دارد. این خبر که در حقیقت توسط حساب کاربری رسمی متعلق به نمایندگی روسیه در وین اعلام شد با واکنش‌های مختلف داخلی همراه بود و کانال‌های خبری و رسانه‌های داخلی نیز از آن به عنوان سفر از پیش اعلام نشده باقری‌کنی یاد کردند.

علی مطهری، نایب رئیس دوم مجلس دهم نیز درباره این مسائل انتقاد کرده و نوشته است:«سیاست شرق‌گرایی در ایران به آنجا رسیده که قبل‌ از مذاکره دوحه وزیر خارجه روسیه به ایران می‌آید، یعنی این مذاکره‌ی بدون حضور ما با اجازه‌ ماست».

او در ادامه با اشاره به سفر ناگهانی علی‌باقری‌کنی، سرپرست تیم مذاکره‌کننده ایران به مسکو نوشت: «بعد از مذاکره دوحه هم بلافاصله هیات مذاکره‌کننده‌ ایرانی برای دادن گزارش و دریافت رهنمود به مسکو می‌رود بدون آنکه به مردم گزارشی داده باشد.»

مطهری همچنین گفته است که: «بدیهی است که روسیه مایل نیست که برجام احیا و ایران وارد بازار نفت و گاز شود چون با هدف او در تجاوز به اوکراین سازگار نیست. متأسفانه مسئولان ما منافع ملی را با منافع روسیه پیوند زده‌اند.»
عبدالله رمضان‌زاده نیز در توئیتی نوشته است که «زندگی ما هشتادوچند میلیون رعیت در گروی مذاکره فردی از طرف ماست که افکار اکثریت ما را نمایندگی نمی‌کند!»

آذر منصوری، دبیرکل حزب اتحاد ملت در توئیتی نوشت: «اگر به این باور رسیده‌اید که تأخیر در احیای برجام باعث تداوم و افزایش خسارات و فشار فزاینده بر اقتصاد کشور و معیشت و رنج روزافزون مردم و به ضرر منافع ملی ایران است و این توافق باید زودتر احیا شود، استفاده از دیپلمات‌های توانمند، مجرب و باورمند در برجام هم یک ضرورت است.»

روزنامه کیهان نیز روز گذشته در مطلبی با تجمیع این نظرات از آن‌ها انتقاد کرده و نوشته است:«مذاکرات دوروزه دوحه به دلیل کارشکنی آمریکایی‌ها بی‌نتیجه مانده و میان طیف‌های مختلف داخل و خارج، بحث و بررسی‌های متفاوتی را به دنبال داشته است». کیهان اما در گزارش خود هیچ اشاره‌ای به سفر باقری به مسکو بلافاصله بعد از مذاکرات قطر نکرده است.

احمد علم‌الهدی در خطبه‌های نماز جمعه اخیر نیز گفته بود که «یک حکومت وابسته آمریکایی در حاشیه خلیج فارس به‌عنوان یک دلال مجانی آمد وسط به‌عنوان میانجی‌گری، محل مذاکرات را از وین منتقل کردند به قطر، با این وسیله کاری کنند که ما از مذاکرات عقب‌نشینی کنیم اما تیم قهرمان مقتدر ایرانی در مذاکرات که در رأس‌شان یک جوان متدین نمازشب خوان و معتقد و اهل تهجد قرار دارد، مقتدرانه مقابل آمریکا ایستادند و به‌هیچ‌وجه در مقابل آمریکا عقب‌نشینی نکردند.»

وحید جلال زاده رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یازدهم نیز در گفت‌وگویی با خبرآنلاین تاکید کرده است که «در بحث تضمین‌ها نیز آمریکایی‌ها، پذیرفته بودند یک بازه زمانی برای تضمین انتفاع اقتصادی در توافق قید شود اما در جلسات آخر مذاکرات وین (اسفندماه) دراین مورد هم تغییر موضع دادند. این بدعهدی‌ها سبب شد که ابتدا آقای رابرت مالی و سپس آقای باقری وین را ترک کنند.»