11 دستگاه حاکمیتی به دلیل تعلل در تشکیل شورای امر به معروف از گشت ارشاد وزیران تذکر گرفتند.

خبرگزاری فارس روز گذشته خبر داده است که سید محمدصالح هاشمی‌گلپایگانی دبیر ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر کشور طی نامه‌ای در راستای تحقق گشت ارشاد مسئولین به رؤسای ۱۱ دستگاه حاکمیتی که ترک‌فعل کرده و در برداشتن اولین قدم در تشکیل شورای امر به معروف و نهی از منکر کوتاهی کرده‌اند، تذکر داد.
دبیر ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر در این نامه مهلتی جهت تحقق این مهم اعلام کرده و گفته است که تشکیل شوراهای امر به معروف و نهی از منکر در هر دستگاهی گامی به منظور تحقق اصل هشتم قانون اساسی جهت کاربردی کردن امر به معروف و نهی از منکر خصوصاً در حوزه مردم به مسئولین است.


فارس در ادامه این مطلب نوشته است که «در میان همه دستگاه‌های دولتی و نهادهای حاکمیتی فقط رؤسای ۱۱ دستگاه باوجود ابلاعیه‌های لازم در این خصوص اهمال کرده و راه ارتباطی امر به معروف و نهی از منکر بین مسئولین و مردم را برقرار نکرده‌اند.»
خبرگزاری فارس همچنین بر اساس محتوای این نامه «وزارت گردشگری و صنایع دستی، سازمان صداوسیما و دانشگاه آزاد اسلامی» را در راس این دستگاه‌ها اعلام کرده و گفته است این دستگاه‌ها در حالی در راس کوتاهی‌ها قرار گرفتند که بیشتر از بقیه به تقویت و نهادینه شدن امر به معروف و نهی از منکر نیاز دارند و متأسفانه بی‌توجهی و اهمال مدیران این دستگاه‌ها به فریضه امر به معروف و نهی از منکر باعث خسران فرهنگی در جامعه می‌شود».
بیست‌وسوم خردادماه سال جاری سیدعلی خان‌محمدی، سخنگوی ستاد امر به معروف و نهی از منکر گفته بود که «استفاده از ظرفیت‌های مردمی برای مبارزه با مفاسد» از مهمترین برنامه‌های ستاد است که با تلاش‌های صورت‌گرفته، طرح «گشت ارشاد مدیران»، با هدف مقابله با ترک فعل‌های مسئولان یا فساد در دستگاه‌های اجرایی از مدت‌ها پیش شروع شده و با گزارش‌های متعدد دریافت شده از مردم و بررسی‌های صورت گرفته، گزارش‌های مستند به دستگاه‌های قضایی و مراکز مرتبط ارسال شده است.


گشت ارشاد مدیران واژه‌ای بود که نخستین بار توسط سیدابراهیم رئیسی در ایام انتخابات ریاست‌جمهوری 1400 به کار برده شد، زمانی که رئیسی در دومین مناظره انتخاباتی خود گفت که «الناس علی دین ملوکهم؛ ما برای مدیران گشت ارشاد خواهیم گذاشت، اگر دولتمردان خوب عمل کنند مردم خوب عمل خواهند کرد» هواداران وی با هشتک‌سازی از گشت ارشاد مدیران آن را ادامه رویه ضدفساد رئیسی در قوه قضائیه خواندند و گفتند که قرار است این رویه از دستگاه قضا به قوه مجریه منتقل شود. در آن زمان چهره‌هایی مثل سیدیاسر جبرائیلی نوشتند که گشت ارشاد مدیران یعنی پایان راحت‌طلبی‌ها، سوءاستفاده‌ها و حقوق‌های نجومی.
حالا اما از نخستین گزارش‌های گشت ارشاد مدیران، موضوع عدم تشکیل شورای امر به معروف و نهی از منکر در برخی دستگاه‌های حاکمیتی بوده و در این رابطه به آن‌ها تذکر داده شده است.