مجمع تشخیص مصلحت نظام مصوبه جنجالی مجلس برای بستن دست دیوان عدالت اداری را رد کرد

بعد از کشمکش‌های فراوان و واکنش‌های متعدد درباره مصوبه مجلس در خصوص «عدم صلاحیت دیوان عدالت در رسیدگی به مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی» هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام این مصوبه مجلس را تایید نکرد.

مرکز رسانه و روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام خبر داده است که هیات عالی نظارت در جلسه هفتگی خود به ریاست آیت‌الله آملی‌لاریجانی و با حضور دبیر مجمع و اعضای هیئت عالی نظارت و معاون دیوان عالی عدالت اداری، مصوبه اخیر مجلس در خصوص «طرح قانونی مصوبه مجلس در خصوص اصلاح قانون تشکیلات و آیین‌نامه دادرسی دیوان عدالت اداری» را از حیث انطباق با سیاست‌های کلی بررسی و پس از بحث و بررسی پیرامون مغایرت‌های مطرح شده، با اکثریت آراء اطلاق مصوبه مجلس را در دو بند مذکور با سیاست‌های کلی نظام مغایر دانستند که این موارد توسط رئیس هیئت عالی نظارت به شورای نگهبان ابلاغ خواهد شد.

بیست‌ونهم خردادماه مجلس یازدهم در جریان بررسی طرح «اصلاح قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری» خواستار منع دیوان عدالت اداری از رسیدگی به شکایات علیه مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی و فضای مجازی شدند.

بدین ترتیب علاوه بر مجلس خبرگان رهبری و شورای عالی امنیت ملی که تاکنون امکان شکایت از مصوبات آن‌ها از طریق دیوان عالی وجود نداشت، با اصلاح ماده 12 قانون دیوان عدالت اداری امکان شکایت از مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی هم از شهروندان گرفته می‌شد.

هم نمایندگان مجلس و هم حقوقدان‌های زیادی نسبت به این مصوبه ایراد وارد کرده و تاکید کردند که این مصوبه در راستای محدود کردن امکان شکایت مردم از دو موضوع اخیر است؛ مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره حذف کنکور و احتمالا مصوبه پیش روی شورای عالی فضای مجازی درباره محدودیت در فضای مجازی.

جلال رشیدی‌کوچی نماینده مردم مرودشت در مجلس همان زمان با اشاره به مصوبه مجلس مبنی بر مستثنی شدن مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی از فرآیند بررسی شکایت‌ها در دیوان عدالت اداری، گفته بود اینکه ما مصوبات این دو شورا را از بررسی دیوان عدالت خارج کنیم مصوبه جالبی نبود ما نباید استثنایی خارج از مسائل امنیتی قائل شویم. وی همچنین گفته بود که «دیوان عدالت نهادی است که مردم می‌توانند شکایات‌شان را آنجا ببرند و‌ درست نیست دست مردم را ببندیم، مجلس می‌توانست به این مسئله ورود نکند تا این حرف و حدیث‌ها نیز پشتش اتفاق نیفتد».

حالا اما هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام برخلاف رویه‌ای که از نحوه تصمیم‌گیری آن در ذهن است با این مصوبه مخالفت کرده است. اگرچه شورای نگهبان هنوز در این خصوص وارد عمل نشده و نظری نداده اما به نظر می‌رسد با سنگ‌بنایی که هیات عالی نظارت در مجمع تشخیص گذاشت، می‌توان امید به اصلاح این مصوبه به نفع مردم را داشت.