انتقاد نماینده نزدیک به قالیباف از برخورد با زنان

با نزدیک شدن به 21 تیر و هم‌زمان صادر شدن بخش‌نامه‌ها و ابلاغ مصوبه‌ها درباره نظارت بر مسئله حجاب، محور صحبت‌های پشت تریبون‌های نماز جمعه و سخنرانی‌های عید قربان بوده است. حاج علی‌اکبری امام جمعه موقت تهران در خطبه‌های نماز عید قربان با بیان اینکه اجرای قانون حجاب که در دولت سیزدهم نیز مورد توجه است، مطالبه ماست، از بانوان محجبه خواست که در اجتماعات گوناگون با پرچم فاطمی حجاب حضور پیدا کنند.

آیت‌الله قربانعلی دری نجف‌آبادی امام جمعه اراک نیز در خطبه‌های نماز جمعه اراک اظهار کرده که «یکی از حوزه‌هایی که دشمنان به شدت دنبال نابودی آن هستند، حجاب و عفاف است که باید مراقبت کرد به این حوزه آسیبی نرسد.»
پرحاشیه‌ترین اظهارات مربوط به سیداحمد خاتمی، خطیب جمعه تهران بوده که گفت: «تا می‌گوییم حجاب می‌گویند به ۴تا تار مو گیر ندهید به اختلاس و فساد گیر دهید، ما به اندازه به آن‌ها گیر داده‌ایم و قوه قضائیه هم کارش را می‌کند. دزدی، اختلاس و بی‌حجابی گناه است و اتفاقا بسیاری از بی‌حجاب‌ها زن و بچه همان دزدها هستند.»
علاوه بر این، کانال تلگرامی اصلاحات پرس تصویر نامه قرارگاه حجاب و عفاف وزارت کشور به وزارت ارتباطات را منتشر کرده که در قسمتی از آن محسن خاکی، مشاور وزیر کشور و رئیس این قرارگاه، خواستار تسریع در اجرای «سیستم فیلترینگ هوشمند برای جلوگیری از افزایش بی‌بند و باری در جامعه» شده است. این نامه که خطاب به یکی از مقام‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نوشته شده خاطرنشان کرده که وزارت ارتباطات و فناوری موظف است برای دستگاه‌ها و نهادهایی که در توسعه عفاف و حجاب فعالیت فرهنگی می‌کنند تسهیلات و خدمات ارزان ارائه کند.
این نامه افزود وزارت ارتباطات و فناوری برای جلوگیری از «افزایش بی‌بند و باری در جامعه» ایجاد سیستم فیلترینگ هوشمند را تسریع کرده و از فعالیت موسسه‌های اینترنتی که دسترسی به سایت‌های غیرمجاز را فراهم می‌کنند جلوگیری کند و همچنین تاکید کرده است که وزارتخانه‌ها و نهادهایی که در جهت گسترش فرهنگ عفاف کار می‌کنند، باید امکانات فنی لازم را دریافت کنند.
در کنار این تاکیدات برای اجرای هر چه جدی‌تر مصوبه حجاب و عفاف و برنامه‌ریزی‌های دولتی برای ارائه خدمات به دستگاه‌هایی که در این زمینه فعال هستند، نامه یک نماینده تهران در اعتراض به برخی از برخوردها در این زمینه نیز بازتاب زیادی داشته است.

محسن پیرهادی نماینده تهران در نامه‌ای به فرمانده کل نیروی انتظامی در مورد سبک برخورد برخی ماموران گشت ارشاد با زنان نوشته است که «تحقیر و هل‌دادن نه در شأن زنان ایران‌اسلامی است و نه شایسته عنوان نیروی انتظامی» و نیروی انتظامی باید مأمن مردم ورای ملیت و مذهب‌شان باشد.

پیرهادی در بخش دیگری از این نامه نوشته است:«اگر شهروندان آرامش مطلوب که در ذات نیروی انتظامی تجلی یافته را نیابند به کجا باید پناه ببرند و از که باید مدد بگیرند؟ بعضا سبک مواجهه ماموران گشت ارشاد با زنان کم‌حجاب در سطح شهر شایسته عنوان نیروی انتظامی که بنا بر هویت ذاتی‌اش قرار است حافظ و مأمن شهروندان ورای دین و ملیت‌شان باشد، نیست. متاسفانه آن‌طور که در مواردی محل گلایه برخی خانواده‌ها و شماری از زنان قرار گرفته است. برخوردهای مختلف و سلیقه‌ای با پوشش زنان از سوی برخی ضابطان، هدایت آنها به ون‌های گشت ارشاد، استفاده از ادبیات نامناسب، تحقیر و برخورد نامناسب برخی از ماموران زن در محل بازداشتگاه و بعضا برخورد با زنان بازداشت شده از قبیل هُل دادن از جمله موارد یاد شده است.»