شورای صنفی دانشکده داروسازی کرمانشاه واکنش نشان داد

برگزاری جشن فارغ‌التحصیلی دانشجویان داروسازی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه که یک ماه پیش انجام شد منجر به اخراج هفت تن از اساتید این دانشگاه شد. رقص مختلط کردی در پایان این مراسم خصوصی علت این اخراج‌ها عنوان شده است.

۱۱ خرداد امسال جشنی در تالار پذیرایی در کرمانشاه به مناسبت فارغ‌التحصیلی دانشجویان دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه برگزار شد. گفته می‌شود در پایان این مراسم و پس از اینکه اساتید محل را ترک کرده بودند، دانشجویان به همراه خانواده‌هایشان به طور دسته‌جمعی به رقص کردی پرداخته‌اند. این اقدام یک ماه بعد با انتشار فیلم‌هایی خصوصی از این رقص دسته‌جمعی جنجال‌برانگیز و منجر به اخراج هفت نفر از اساتید دانشکده داروسازی شد.

دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه اطلاعیه‌ای صادر و برگزاری این مراسم را «بدون برنامه‌ریزی یا موافقت معاونت آموزشی» عنوان کرد. با این حال شورای صنفی دانشجویی اطلاعیه دانشگاه را رد کرد. این شورا در کانال تلگرامی خود ضمن توضیح مفصل چگونگی برگزاری این جشن، درباره ادعای عدم اطلاع معاونت آموزشی نوشته است: «از مسئولین دانشگاه انتظار می‌رود در گفتار خود صادق باشند... شخص معاونت آموزشی و معاونت فرهنگی دانشجویی در جریان صدور مجوز و برگزاری مراسم بوده‌اند.» 

دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در ادامه بیانیه خود «این رویداد تلخ» را محکوم کرده و نوشته است: «همه تدابیر لازم جهت جلوگیری از تکرار چنین حوادث ناخوشایندی را در دستور کار قرار داده است.»
در پاسخ به این بخش از بیانیه دانشگاه، شورای صنفی دانشکده داروسازی نوشته است: «شگفتا! نخبگان و آینده‌سازان این کشور سال‌ها تلاش کرده‌اند، به مطالعه و پژوهش پرداخته‌اند که شما جشن فارغ‌التحصیلی‌شان را «رویداد تلخ» بنامید؟ شما منصب دانشگاهی را نه برای خدمت به دانشجو، بلکه برای رسیدن به مناصب بالاتر می‌خواهید.»  شورای صنفی دانشجویان داروسازی، معاونت آموزشی دانشگاه علوم پزشکی با نام «وزیری» را مورد خطاب قرار داده و نوشته است: «شما در این جایگاه به جای حمایت از دانشجو و اساتید برای جای شدن در دل افرادی خارج دانشگاه دست به اقدامی زدید که حیثیت دانشگاه و دانشجو و اساتید و حتی خود شما را لکه‌دار کرده است. خود شما در جریان مراسم بودید و آگاه بودید که اساتید در آخر مراسم حضور نداشتند اما بی‌رحمانه و با بی‌تدبیری خود در یک شب هفت نفر از مدیران دانشکده داروسازی را عزل کردید.» شورای صنفی دانشکده داروسازی همچنین نوشته که شخص معاونت آموزشی به دلیل «گرفتن پست‌های بالاتر» دست به چنین اقدامی زده و نوشته است: «جشن در تاریخ ۱۱ خرداد برگزار شد اما شما در تاریخ ۱۵ تیر دست به چنین خودنمایی‌ای زده‌اید؟ آیا این موضوع با سفر احتمالی رئیس‌جمهور به کرمانشاه و تایید نشدن حکم سرپرست دانشگاه مرتبط نیست؟»
شورای صنفی در ادامه اخراج یک‌شبه هفت تن از اساتید را «اقدامی شتاب‌زده و بدون تفکر» دانسته که «تمام دانشکده داروسازی را نسبت به آینده خود در این کشور ناامید کرده است.» این شورا در ادامه نوشته است: «ایشان در یک شب با برکناری اساتیدی همچون دکتر علی‌آبادی، دکتر بهرامی، دکتر شهلایی و... چنان ضربه هولناکی به پیکره دانشکده داروسازی زده است که تا مدت‌ها آثار زیان‌بار خود را خواهد داشت.»
در پایان شورای صنفی دانشجویان داروسازی خواهان «دلجویی و عذرخواهی رسمی» از دانشجویان ورودی سال ۱۳۹۵ و خانواده‌هایشان و اساتید دانشگاه شده است.