حزب لبیرال‌دموکرات ژاپن پیروز قاطع انتخابات پارلمانی شد

چند روز بعد از ترور شینزو آبه، نخست‌وزیر پیشین و مستعفی ژاپن، حزبش متعهد شد که با پیروزی در کارزار پارلمانی زمینه را برای تحقق اهداف ناتمام آبه؛ اهدافی چون تقویت ارتش و بازنگری قانون اساسی صلح‌طلبانه ژاپن فراهم خواهد کرد تا بدین طریق این کشور بتواند فعالیت‌های نظامی‌اش در عرصه جهانی را تقویت کند.
با پایان رای‌گیری و اعلام نتایج نهایی مشخص شد که حزب لیبرال‌دموکرات؛ حزب آبه و متحدش یعنی حزب کومیتو توانسته‌اند از میان 125 کرسی، بیش از 70 کرسی را از آن خود کرده و پیروز انتخابات شوند، رخدادی که قابل پیش‌بینی بود، با این همه ناظران می‌گویند ترور آبه موجب شده تا حزبش درگیر آینده‌ای نامعلوم شود؛ به‌خصوص اصلاح قانون اساسی این کشور که می‌تواند بار دیگر زمینه‌ساز نبردی دشوار در عرصه داخلی گردد، فومیو کیشیدا، نخست‌وزیر همزمان با استقبال از پیروزی حزب لبیرال‌دموکرات اذعان کرد که حزبش در آستانه عصر تازه‌ای قرار دارد بدون آن‌که سیاستمدار برجسته‌ای در میدان نقش فعالانه‌ای ایفا کند؛ او گفته، از آنجایی که ما یک رهبر بزرگ را از دست داده‌ایم، ممکن است از بسیاری جهات تحت تاثیر قرار بگیریم، این حقیقتی غیرقابل انکار است، از همین رو حزب ما باید متحد شود چراکه با مسائل دشواری روبه‌رو هستیم، کارشناسان می‌گویند، آبه پادشاه و رئیس حزب لیبرال دموکرات بود، طبیعتا چنین چهره‌ای جانشین مشخصی ندارد و غیبتش می‌تواند منجر به جنگ قدرت در میان اعضای حزب شود.

با این همه کویچی ماکاوا، استاد سیاست بین‌الملل بر این باور است که غیبت آبه و سیطره‌اش بر قدرت حزب می‌تواند فرصت بیشتری در اختیار کیشیدا قرار دهد تا به ابتکار عمل‌های تازه متوسل شود، به‌خصوص آن‌که نخست‌وزیر کنونی به واسطه درک خواسته‌های مردم از محبوبیت نسبتا خوبی برخوردار است، این حمایت می‌تواند موضع معتدل نخست‌وزیر را برجسته‌تر کرده و رویکرد محافظه‌کارانه برجای مانده آز آبه را کم‌رنگ‌تر کند. با این همه این تحلیلگر هم اذعان دارد که اعمال تغییرات برجسته برای کیشیدا بسیار دشوار خواهد بود و زمان‌بر، چرا که بسیاری از سیاست‌های دیپلماتیک و امنیتی کنونی ژاپن، سیاست‌هایی چون اتحاد قدرتمند این بازیگر با آمریکا جهت مقابله با ظهور چین توسط آبه تدوین شده و بدون تغیر باقی مانده است. کیشیدا گفته که پرداختن به مقوله همه‌گیری، حمله روسیه به اوکراین و افزایش قیمت‌ها در اولویت برنامه‌هایش قرار دارد، او همچنین وعده داده که برای تقویت امنیت ملی ژاپن و اصلاح قانون اساسی این کشور به‌خصوص در عرصه نظامی، تلاش‌های سلفش را ادامه خواهد داد.پیش از این‌ها، آبه هم‌صدا با گروهی از محافظه‌‌کاران قانون اساسی ژاپن که بعد از جنگ جهانی دوم به این کشور تحمیل شده بود را تحقیرآمیز قلمداد می‌کردند و مدت‌ها در تلاش بودند تا نقش بین‌المللی ارتش را برجسته کنند، با این همه مخالفت ژاپنی‌ها در کنار گزاره‌هایی چون همه‌گیری و بهای بالای مواد غذایی و سوخت، نیل به این خواسته را دشوارتر کرد.

فعلا کیشیدا گفته که به واسطه اراده‌ای که برای ما به میراث گذاشته شده باید رها کردن دست‌نخورده‌ها را پایان داد و با این انفعال مقابله کرد. اما تحقق این وعده‌ها به باور گروهی از کارشناسان به واسطه مخالفت‌های حزب میانه‌روی کومیتو که بخشی از ائتلاف حکومتی حاکم است، دور از انتظار است. همچنین پیش از ترور آبه پیروزی حزب لیبرال‌دموکرات حاکم دور از انتظار نبود، هرچند گروهی از ناظران می‌گویند در فضای دراماتیک حاکم، میزان مشارکت در انتخابات مجلس اعلای ژاپن 52 درصد برآورد شد که در قیاس با گذشته اندک بود. امروز کنتا ایزومی، رهبر حزب اپوزیسیون که چندین کرسی‌اش را از دست داده، شکست را پذیرفته و گفته روشن است که رای‌دهندگان نمی‌خواهند اداره دولت را از حزب لیبرال‌دموکرات گرفته و به ما بسپارند.