بی اطلاعی مجلس از اجرای طرح دارویار

کمتر از یک هفته پس از آنکه دولت رئیسی در بیست‌وسوم تیرماه از آغاز اجرای طرح «دارویار» خبر داد، کمیسیون بهداشت مجلس نسبت به این طرح واکنش نشان داده است. مجلس یازدهم در اسفند سال گذشته در شرایطی بعد از اصرارهای مکرر دولت مجوز حذف ارز 4 هزار و 200 تومانی را به دولت داد که قیمت‌ها از سطح شهریور سال 1400 افزایش پیدا نکند. اجرای شتابزده این اختیار توسط دولت در زمینه آرد صنعتی در اردیبهشت‌ماه با انتقادهایی از جانب مجلس روبه‌رو شد چراکه در عمل هم حذف ارز باعث رشد قیمت‌ها شد و هم تاکید مجلس مبنی بر این‌که باید مابه‌التفاوت موضوع از طریق کارت الکترونیکی در جایگاه یارانه محقق شود، رخ نداد و تا به امروز نیز دولت هیچ چشم‌انداز روشنی در ارتباط با موضوع زمان تدوین و ارائه کارت الکترونیکی بیان نکرده و همچنان مورد نقد و نکوهش مجلس و اقتصاددان‌ها در حال واریز جسته و گریخته یارانه‌های نقدی است.

موضوع حذف ارز دارو که زیر سایه نام طرح دارویار از بیست‌وسوم تیر به صورت رسمی اعلام شده است، با واکنش‌های تندتری در قیاس با موارد قبلی حذف شده از لیست اقلام مشمول ارز ترجیحی مواجه شده، چراکه مساله دارو عموما با حساسیت بیشتری نیز پیگیری می‌شده است.

حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت مجلس یازدهم در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی خبردارو گفته است که کمیسیون بهداشت از اجرای این طرح پیش از آغاز آن اطلاعی نداشته و در این زمینه با مجلس هماهنگی نشده است. وی گفته که با وضعیت فعلی سازمان برنامه و بودجه که حتی منابع پیش‌بینی شده در قانون، نظیر یک درصد ارزش افزوده حاصل از هدفمندی یارانه‌ها را با گذشت ۴ ماه از سال پرداخت نکرده است، بعید می‌داند منابع طرح دارویار تامین شود.طبق قانون بودجه‌ی سال 1401، سازمان برنامه و بودجه باید پانزدهم هر ماه، یک درصد ارزش افزوده حاصل از هدفمندی یارانه‌ها را به حساب وزارت بهداشت واریز می‌کرد اما این قانون هنوز اجرا نشده است، پس باید دید در عمل تا چه میزان منابع محقق می‌شود.

رئیس کمیسیون بهداشت همچنین گفته است که قرار بود دولت طوری عمل کند که برای خدمات درمانی و هزینه دارو، پرداختی بابت دارو از جیب مردم نسبت به شهریور ۱۴۰۰ افزایش پیدا نکند. وی در این‌باره تاکید کرد:«در خصوص افزایش هزینه خدمات درمانی که شکی وجود ندارد، چون خود دولت تعرفه‌ها را بالا برد، در مورد دارو هم منابع مالی مورد نیازی که باید سازمان برنامه و بودجه در اختیار بیمه سلامت قرار می‌داد و همچنین منابعی که باید سازمان تامین اجتماعی برای این‌کار اختصاص می‌داد، تحقق پیدا نکرده است».

شهریاری درباره موضوع طرح دارویار نیز تصریح کرده است:«دیگر ارزی به نام ترجیحی در بودجه نداریم و این موضوع هم برای داروی داخلی و هم داروی وارداتی است، بعد از این بحث بر سر مابه‌التفاوت است که دولت باید پرداخت کند».

مسعود پزشکیان وزیر سابق بهداشت نیز هفته گذشته در گفت‌وگویی با پایگاه خبری عصر ایران با انتقاد از شیوه مدیریت دولت در بازار دارو گفته بود:«اینکه دولت می‌گوید برای دارو و مواد اولیه کمبود نداریم، دروغ است چراکه واقعیت چیز دیگری می‌گوید باید از ابتدا درست تصمیم می‌گرفتند».