یا بیانیه وزارت کشور این اختیار را به همه می‌دهد که در برخورد با بی‌حجابی، خودسرانه عمل کنند؟

گروه جامعه: لبنیاتی در استان خراسان رضوی به یکی از معروف ترین مغازه های خرد کشور تبدیل شده است آن هم نه نه به دلیل کیفیت اجناس آن؛ از روز جمعه که مردی وارد لبنیاتی هاجرپور شد و سطلی ماست را برداشت و روی سر مادر و دختری که روسری به سر نداشتند خالی کرد تقریباً لبنیاتی هاجرپور نه فقط برای آنها که علاقه‌مند به ماست و لبنیات هستند بلکه برای کارشناسان و فعالان مسائل سیاسی و اجتماعی هم معروف شد. با این حا دیروز خبرهایی از پلمب شدن مغازه لبنیات فروشی در رسانه‌ها منتشر شد.

اما روز جمعه ۱۱ فروردین تصاویری از دوربین مدار بسته مغازه ای در فضای مجازی منتشر شد و کاربران شبکه های اجتماعی را به واکنش واداشت؛ دو زن بدون به سر داشتن روسری وارد مغازه ای که چند مشتری دیگر هم دارد، میشوند چند ثانیه بعد مردی عصبانی وارد مغازه ای که بعداً معلوم میشود لبنیات فروشی است، میشود و بعد از مشاجره ای کوتاه با دو زن سطل ماستی را از یخچال مغازه بیرون می آورد و با خشونت روی سر دو زن خالی میکند. پس از این اتفاق صاحب مغازه به سمت مرد مهاجم حمله میکند و او را از مغازه بیرون میراند و ویدئو همین جا به پایان میرسد در این میان صبح شنبه ۱۲ فروردین ماه هم، فیلم دیگری از لبنیات فروشی هاجرپور در شبکه های اجتماعی منتشر شد که خبر از پلمب شدن مغازه میدهد با این حال روز شنبه ۱۲ فروردین روابط عمومی دادستانی شهرستان طرقبه از صدور حکم جلب فردی که به شکل نامتعارف نهی از منکر کرده بود همچنین ۲ خانم به اتهام تظاهر به کشف حجاب خبر داد. طبق گزارش روابط عمومی دادستانی طرقبه؛ پس از تظاهر به کشف حجاب توسط دو خانم در ملأعام و برخورد غیر متعارف یک فرد با این دو خانم دستورات قضایی لازم در این زمینه صادر و این افراد جلب شدند این گزارش می افزاید: ضمن دستور برای تحقیق در مورد چگونگی شکل گیری اصل ماجرا با دستور ،قضایی حکم جلب آن فرد به اتهام توهین عملی و اخلال در نظم همچنین ۲ نفر خانم به اتهام ارتکاب فعل حرام به لحاظ تظاهر به کشف حجاب صادر شد. همچنین به صاحب واحد صنفی که این اتفاق در آن رقم خورده بود نیز جهت رعایت اصول شرعی و قانونی وفق مقررات، تذکرات لازم داده شده است.»

در این میان سایت رکنا گفت و گویی با صاحب مغازه انجام داده که او به موضوع پلمب مغازه اشاره کرده است. در این گفت وگو که روز شنبه منتشر شده، آمده است: «شب گذشته ساعت ۱۱ شب با حکم قضایی برای پلمب مغازه آمدند و مرا برای مراجعه به پاسگاه خواستند و حتی فیلم‌های دوربین مدار بسته را برای روشن شدن ابعاد ماجرا بردند و قرار شد تا دوشنبه نیز برای ارائه توضیحات به دادگاه مراجعه کنیم ظهر امروز نیز در نهایت به ما اعلام شد که مغازه از پلمب باید خارج شود و هم اکنون ما در مغازه مشغول به فعالیت هستیم . اما ماجرای حجاب در ماه‌های گذشته به یکی از اصلی ترین چالش‌های دولت تبدیل شده است تا آنجا که در یکی دو ماه گذشته همچنین در همین روزهای اخیر تعداد اخباری که به موضوع پلمب مغازه‌ها، فروشگاه‌ها و مراکزی که افراد بی حجاب در آنها حضور یافته اند، افزایش یافته است. دیروز ۶ کافه در بابلسر یک مجموعه گردشگری در کاشان و سه کافه در آبادان پلمب شدند و البته این پایان ماجرا نیست زیرا در روزهای گذشته وزارت کشور بیانیه ای منتشر کرده و به افرادی که اقدام به کشف حجاب می‌کنند هشدار داده است. بر همین اساس، وزارت کشور روز ۱۰ فروردین و یک روز پیش از انتشار ویدئوی ماست پاشی در طرقبه اعلام کرد: از همه مراجع دینی فرهنگی و اجتماعی تقاضا دارد با حضور مسئولانه خود در میدان تبیین این موضوع حساس را بر خود فرض دانسته و باب گفت وگوی مثبت در امر حجاب را برای همه طیف‌های نیازمند به بهره‌های فکری و ذهنی بیش از پیش بازنمایند.

اما در بیانیه وزارت کشور بخشی مهم وجود دارد که به نظر میرسد همین قسمت میتواند محل مناقشات فراوان همچنین برخوردهای خودسرانه مانند پدیده ماست پاشی .باشد در انتهای این بیانیه آمده است در پایان ضمن تاکید بر غیر قابل تردید بودن حجاب از منظر نظامات سیاسی فرهنگی و اجتماعی کشور خاطرنشان می‌شود که با توجه به پایبندی اکثریت قاطع بانوان و دختران ایرانی به این امر با تاکید مجدد بر لزوم رعایت حجاب در همه اماکن و معابر عمومی و ضمن اعلام حمایت از همه آمران به معروف و ناهیان از منکر در سراسر کشور، دستگاه محترم قضایی، ضابطان و سایر نهادهای ذی‌ربط نسبت به مواجهه با معدود هنجارشکنان اقدام خواهند کرد و اجازه تعدی به حریم و هویت مقدس زن مسلمان ایرانی را نخواهند داد. در این بخش از همه آمران و ناهیان از منکر خواسته شده که به مواجهه با هنجارشکنان بپردازند.

اما پس از این اتفاقات سید عباس صالحی، وزیر پیشین فرهنگ و ارشاد اسلامی در توییتی با اشاره به همین موضوع نوشت دعوت عام به تذکر در برابر بدحجابی با این خطر همراه است که منازعات جنجالی و حتی ساختگی را دامن بزند و با ضبط و پخش آن خوراک تبلیغی رسانه های خارجی را انبوه تر سازد تا امنیت ملی را مختل و حکم شرعی حجاب را مخدوش نشان دهند آیا تشویق کنندگان به این خطر امنیتی و دینی توجه دارند؟

با این حال روز شنبه ۱۲ فروردین ابراهیم رئیسی رئیس دولت سیزدهم برخلاف بیانیه وزارت کشور لحنی آرام تر را در پیش گرفت،در سخنانی گفت: «مراکز فرهنگی و مدارس، جوانان و نوجوانان را در زمینه مسائل اعتقادی حجاب و عفاف قانع کنند».