کمیسیون شوراها مصوبه‌ای برای محدود کردن ثبت‌نام کاندیداهای انتخابات مجلس با سه دوره نمایندگی دارد. نیت این مصوبه چیست؟

گروه سیاسی: در هفته جاری علی حدادی، سخنگوی کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس از بررسی مواد ارجاعی از طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس در نشست این کمیسیون و موافقت اعضای کمیسیون با ممنوعیت ثبت‌نام داوطلبانی که تجربه سه دوره نمایندگی را در کارنامه خود دارند، خبر داد. حدادی همچنین تاکید کرده در صورتی که معاونت قوانین اشکالی به مصوبات کمیسیون وارد نکند، موارد ارجاعی در سامانه ثبت و در صحن علنی مجلس مورد بررسی نهایی قرار خواهد گرفت.

البته تا تبدیل این مساله به قانون راه درازی در پیش است، طرح باید در صحن مجلس رأی‌گیری شود و در صورت توفیق در کسب رأی اکثریت نمایندگان از فیلتر شورای نگهبان نیز عبور کند تا بتوان از آن به عنوان رویه‌ای جدید در ثبت‌نام‌های انتخاباتی نام برد. این مصوبه البته در مجلس قبل نیز وجود داشت اما از مرز شورای نگهبان عبور نکرد. در مجلس دهم شورای نگهبان مصوبه را خلاف قانون اساسی خواند و بسیاری آن را مخل آزادی‌های عمومی افراد برای شرکت در انتخابات و ناقض حق آزادی مردم خواندند. با این وجود هم در مجلس دهم و هم در مجلس فعلی این مصوبه با انگیزه‌های سیاسی و برای کادرسازی و چیدمان نیروها در داخل بهارستان تدارک دیده شده است.

اصلاح قانون انتخابات در مجلس یازدهم از نخستین طرح‌هایی بود که کلید زده شد و سابقه تلاش برای تغییر این قانون البته به قبل از مجلس یازدهم باز می‌گردد. با مرور برخی اسامی و چهره‌های حامی این طرح می‌توان این برداشت را داشت که اعمال این محدودیت با هدف تلاش برای ورود چهره‌های جدید به مجلس است.

در نگاه اول این ایده قابل استقبال است، ایجاد فرصت قانون‌گذاری برای چهره‌های جوان با ایده‌های جدید اما واقعیت امر پشت پرده و اتاق فکر این جوان‌هاست. بخشی از جریان اصولگرایی با تصویب مصوبه‌ای که یک بار پیش از این از سد شورای نگهبان عبور نکرده بود، سعی دارد تا از ورود برخی جریان‌ها و چهره‌های سیاسی به عرصه انتخابات مجلس دوازدهم جلوگیری کند. مشابه آنچه در ایام انتخابات ریاست جمهوری در قبال محمد جواد آذری جهرمی شد و به یک باره با اعمال محدودیت سنی مانع از ورود او به عرصه رقابت‌ها شدند. حالا این جریان در مجلس که البته اتاق‌های فکر و عده‌های زیادی در خارج از مجلس نیز دارد با طرح دوباره این موضوع و احتمالاً رایزنی برای تصویب آن در شورای نگهبان سعی دارند، جوانان تازه نفس خود را به مجلس بیاورند.

 حداقل در مورد دو طیف قالیباف و پایداری حضور نیروهایی مثل توانگر و خضریان تجربه موفقی بوده است. در صورت تایید نهایی این مصوبه پرونده حلقه لاریجانی‌ها نیز با دست‌انداز مواجه می‌شود؛ چه در مورد کاندیداتوری خود و چه برخی چهره‌های نزدیک و منتسب به او.