به‌رغم تاکید عضو هیات‌رئیسه مجلس بر تصویب درخواست استیضاح وزیر صمت در کمیسیون صنایع سخنگوی این کمیسیون مخالف این موضوع را طرح کرد.

گروه سیاسی: روز گذشته حسینعلی حاجی‌دلیگانی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم از بررسی درخواست استیضاح سیدرضا فاطمی‌امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت در کمیسیون صنایع و معادن مجلس خبر داد و گفت که پس از صحبت‌های طراحان استیضاح و پاسخ‌های وزیر این درخواست تصویب شده است. حسینعلی حاجی‌دلیگانی با بیان اینکه «جلسه بررسی استیضاح وزیر صمت تا ۱۰ روز آینده برگزار می‌شود» تاکید کرد: استیضاح سیدرضا فاطمی‌امین؛ وزیر صمت در کمیسیون صنایع و معادن مجلس پس از صحبت‌های طراحان استیضاح و پاسخ‌های وزیر بررسی شد و با توجه به اینکه تعداد امضاکنندگان استیضاح بیش از ۱۰ نماینده بود گزارش استیضاح به صحن علنی ارسال خواهد شد. این عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس تاکید کرد که اگر گزارش امشب یا فردا به صحن ارسال شود طی دو روز جلسه علنی بعدی مجلس اعلام وصول می‌شود و ظرف مدت ۱۰ روز جلسه استیضاح برگزار خواهد شد. 

همزمان با انتشار این خبر، سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن اما اطلاعات متضادی در این باره ارائه داد. معصومه پاشایی، سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس به خبرگزاری ایرنا گفت که جلسه با حضور موافقین استیضاح و سیدرضا فاطمی‌امین برگزار شد که در آن مباحث مختلف مورد بحث و بررسی قرار گرفت و وزیر صمت پاسخ ارائه کرد.

پاشایی به رغم تایید خبر برگزاری این جلسه، خروجی جلسه را «تصمیم برای تایید استیضاح» نخوانده و گفت: فعلاً کمیسیون نظری ارائه نکرده و تا فردا کمیسیون وقت دارد تا نسبت به این موضوع تعیین تکلیف کند، این در حالی است که بعضی از خبرگزاری‌ها اظهار نظرهایی را مطرح کرده‌اند که صحت ندارد. عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی حتی از پس گرفتن تعدادی از امضاهای درخواست استيضاح خبر داده و با بیان اینکه در صورتی که تعداد استیضاح کنندگان به حد نصاب نرسد، استیضاح منتفی می شود گفت: در صورتی که آمار زیر ۱۰ نفر باشد، استیضاح منتفی است، اکنون تعدادی از نمایندگان امضای خود از طرح استیضاح وزیر صمت را پس گرفتند.

ماجراهای استیضاح وزرای دولت رئیسی در مجلس یازدهم البته نه محدود به این تضاد است و نه محدود به این وزیر. نکته قابل توجه اینکه اواخر سال گذشته نمایندگان مجلس با همین شدت و حدت پیگیر استیضاح فاطمی‌امین بودند. محمدباقر قالیباف در برهه‌ای با طرح این مساله که دولت در پی تفکیک وزارت صمت است و وزیر جدید معرفی می‌شود برای فاطمی‌امین وقت خرید اما حتی بعد از چند ماه که این روش نیز جواب نداد و فاطمی‌امین به صحن مجلس برای استیضاح آمد، نه‌تنها رأی اعتماد از او پس گرفته نشد که با عددی بالاتر از رأی اعتماد بار نخست نیز به وزارتخانه بازگشت. به نظر می رسد با برکناری دو وزیر در سال جاری توسط خود دولت، مجلس یازدهم هم دوباره یاد استیضاح وزیر صمت افتاده است. استیضاحی که حتی در نخستین مرحله بررسی در کمیسیون نیز صدای واحدی درباره آن از جانب نمایندگان مجلس یازدهم شنیده نمی‌شود.