نیروی انتظامی رستوران‌های سلبریتی‌ها و مجتمع‌های بزرگ تجاری را پلمب یا تهدید به پلمب کرده است

فائزه مومنی؛ گروه اجتماعی

در ادامه طرح جدید پلیس برای برخورد با کشف حجاب که از ۲۶ فروردین در سراسر کشور اجرا شده است، برخی از رستوران‌های متعلق به سلبریتی‌ها و مجتمع‌های بزرگ تجاری هم اخطار پلمب گرفته و برخی دیگر پلمب شدند. به نظر می‌رسد نیروی انتظامی می‌خواهد نشان دهد که هیچ تفاوتی میان واحدهای صنفی متعلق به سلبریتی‌ها و افراد عادی نیست و در نهایت از سروصدای اخطار یا پلمب این مجموعه‌ها استفاده کرده و به سایر واحدها اولتیماتوم دهد. طرح مقابله با بی‌حجابی بعد از تعطیلات نوروز وارد فاز جدیدی شده است. پلیس اعلام کرد که از دوربین‌های راهنمایی و رانندگی برای شناسایی بی‌حجابان استفاده خواهد کرد؛ هرچند به اعتقاد نیروی انتظامی این دوربین‌ها خطا ندارد اما اگر یک دفعه خطا داشته باشد، نادیده گرفته خواهد شد. برای بار دوم اما مستندات بی‌حجابی فرد جمع‌آوری و او به مراجع قضایی معرفی خواهد شد. پلیس همچنین اعلام کرد که خودرو حریم شخصی محسوب نمی‌شود؛ در حوزه خودرو بار اول به فرد تذکر داده شده و در صورت تکرار بار دوم، خودرو توقیف می‌شود؛ این توقیف هم به‌صورت الکترونیکی است و هم توقیف در محل یا توقیف در پارکینگ؛ در حوزه صنوف هم صنوفی که متصدیانش احیاناً کشف حجاب کنند، تذکر جدی داده شده و اخطار پلمب گرفته و پلمب می‌شوند و این موضوع شامل باغ‌تالارها، رستوران‌ها و مراکز بزرگ هم می‌شود. پلمب مجتمع تجاری-تفریحی مهر و ماه، سرای عامری‌های کاشان و رستوران گلدن‌گلف کیش از جمله این واحدهای صنفی بودند. دیروز اما پلیس اعلام کرد که برخی از مجتمع‌ها و پاساژهای مربوط به سلبریتی‌ها هم از این قاعده مستثنا نبوده و اخطار پلمب گرفته‌اند.

تهدید به تعطیلی مجتمع تجاری اوپال تهران   

خبرگزاری اصولگرای تسنیم گزارش داده که هیات‌مدیره مجتمع تجاری «اوپال» تهران تذکرهای متعددی از اداره اماکن مبنی‌بر جلوگیری از ورود افراد فاقد حجاب دریافت کرده‌اند که اگر به آن توجهی نشود، پلمب خواهد شد که این اتفاق عصر دیروز در نهایت افتاد و این مجموعه نیز پلمب شد.

اخطار به واحد صنفی بهاره رهنما 

طی روزهای اخیر اخباری دال بر احتمال پلمب رستوران «هیچ» مربوط به بهاره رهنما به علت کشف حجاب فروشندگان منتشر شده است.

احتمال تعطیلی رستوران علیرضا منصوریان 

از سوی دیگر، رستوران «باب البحر» مربوط به علیرضا منصوریان واقع در شهر تهران به علت کشف حجاب از سوی متصدیان از سوی اداره اماکن تهران اولتیماتوم پلمب دریافت کرده است.

پلمب ۳ داروخانه 

نصب بنر تعطیلی به دلیل کشف حجاب روی درب ۳ داروخانه تهران نیز خبرساز شده است. داروخانه‌های «حنا بقایی» در خیابان ملاصدرا، «دکتر سبحانی» در خیابان مطهری و «دکتر بابک» در خیابان شهدای ناجا تهران به دلیل ارتکاب به تخلف کشف حجاب پلمب شده‌اند. پیش از این هم داروخانه «دکتر مصباحی» در خیابان شریعتی پلمب شده بود. 

پلمب رستوران امیر قلعه‌نویی؟

خبرهای رسیده از پلیس امنیت عمومی حکایت از آن دارد که رستوران امیر قلعه‌نویی به نام «باکارالانژ» واقع در میدان ونک به علت کشف حجاب فروشندگان توسط اداره اماکن تهران پلمب شده است. دومین واحد صنفی محمدرضا گلزار به علت کشف حجاب در آستانه تعطیلی و پلمب همچنین کافه «لوتک» واقع در خیابان فرشته تهران به علت کشف حجاب شاغلین از سوی اداره اماکن تهران اخطار پلمب دریافت کرده است. این دومین واحد صنفی مرتبط با گلزار است که طی هفته جاری از سوی اماکن اخطار گرفته است. پیش از این هم رستوران «کساب» که علی‌الظاهر متعلق به محمدرضا گلزار است از سوی اداره اماکن به علت کشف حجاب کارکنانش اخطار گرفته بود.

اخطار پلمب به رستوران یکی از بستگان کریم باقری

 رستوران :نامبر سیکس» متعلق به بستگان درجه یک کریم باقری به علت عدم رعایت حجاب از سوی اداره اماکن تهران مورد اخطار پلمب قرار گرفته است.

پلمب غیرقانونی واحد‌های صنفی قابل پیگیری است

کامبیز نوروزی؛ حقوقدان

هیچ قانونی وجود ندارد که برمبنای آن واحدهای صنفی تحت عنوان عدم رعایت حجاب پلمب شوند. این اتفاقی که در هفته‌های اخیر رواج گرفته و مرتباً شاهد تعطیلی واحدهای صنفی با عنوان عدم رعایت حجاب مشتریان واحدهای صنفی هستیم، غیرقانونی است. هیچ دستگاهی مجاز نیست تحت چنین عناوینی دست به تعطیلی واحد صنفی بزند. وزارت بهداشت در صورتی که واحد صنفی موازین بهداشتی را رعایت نکند طی تشریفاتی می‌تواند آن واحد را ببندد. تعزیرات نیز در مواردی همچون گران‌فروشی طی تشریفاتی می‌تواند واحد صنفی را تعطیل کند. نیروی انتظامی نیز در موارد خاص تخلف ثبت شده در قانون می‌تواند واحد صنفی را تعطیل کند. اما به فرض اینکه یک خانمی بدون حجاب شرعی در یک فروشگاه دیده شود، نمی‌توان آن را تعطیل کرد، چون این رفتار مشتری تخلف واحد صنفی نیست. واحد صنفی نمی‌تواند با مشتری مثل دشمن رفتار کند. در قانون نیز چنین دستوری به واحد صنفی تکلیف نشده است. لذا ازت نظر حقوقی این موضوع قابل شکایت به مراجع قضایی است. هر دستگاه یا سازمان عمومی وظیفه دارد که در چارچوب قانونی کار کند. اگر از آن حدود تجاوز کند، قابل پیگرد قضایی خواهد بود. به گفته نوروزی؛ تشکل‌ها، اتحادیه‌ها و اتاق اصناف باید اقدام قضایی انجام بدهند، در واقع گروه‌های ذی‌نفع از امکانات قانونی استفاده کنند. دستگاه قضا هم مستقل و برمبنای عدالت باید شکایت را بررسی و در نهایت حکم دهد. پلمب غیرقانونی واحدهای صنفی قابل پیگیری است.