کیسینجر در ۱۰۰ سالگی با اشاره به قدرت چین و اتفاقات تایوان دنیای امروز را بدتر از گذشته می‌بیند

شبکه سی‌بی‌اس‌نیوز (CBS NEWS) گفت‌وگویی با هنری کیسینجر که سابقه وزارت امور خارجه و مشاور امنیت ملی در آمریکا را در دوره نیکسون و فورد بر عهده داشته، انجام داده است. چهره‌ای بسیار شناخته شده در سیاست آمریکا و جهان که اکنون ۱۰۰ سال دارد. از این‌رو، سی‌بی‌اس مصاحبه خود را با تکیه‌بر این موضوع شروع کرده و آورده: اینکه هنری کیسینجر هنوز زنده است برای برخی افراد خبر خوبی خواهد بود. او کم شنواست، از یک چشم نابیناست و چندین عمل جراحی قلب داشته است. با این حال او می‌گوید که حدود ۱۵ ساعت در روز کار می‌کند و _به طرز باور نکردنی_ همچنان به مسائل جهانی مرتبط است.

وی در پاسخ به این سوال که اگر یکی از دستیارانتان در اینجا تلفن را بردارد و با پکن تماس بگیرد و بگوید «دکتر کیسینجر مایل است با رئیس‌جمهور شی صحبت کند »آیا تماس شما را قبول می‌کند؟ او پاسخ داد: «بله، احتمال زیادی وجود دارد که او تماس من را قبول کند» و ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه؟ «احتمالاً بله». اگر قرار باشد، رئیس‌جمهوری نزد شما بیاید و بگوید: هنری، آیا به مسکو پرواز می‌کنی و با پوتین صحبت می‌کنی؟ کیسینجر گفت: «من تمایل دارم این کار را انجام دهم، بله اما من یک مشاور خواهم بود، نه یک فرد فعال» کیسینجر معتقد است که بحران کنونی اوکراین ممکن است به نقطه عطفی نزدیک شود. وی گفت: اکنون که چین وارد مذاکره شده است فکر می‌کنم تا پایان سال به نتیجه برسد. ما در مورد فرآیندهای مذاکره و حتی مذاکرات واقعی صحبت خواهیم کرد. کیسینجر بیش از مدتی که بیشتر آمریکایی‌ها در قید حیات بوده‌اند در سیاست بوده است.

کیسینجر گفت: «یکی از نتایج مثبت سیاستی که در واقع توسط هر دولت آمریکایی از هر دو طرف دنبال شد این بود که ۷۵ سال است که از سلاح‌های هسته‌ای استفاده نشده و هیچ دشمنی از آنها استفاده نکرده است. فکر کنید، این یک دستاورد است». در سال ۱۹۷۱ کیسینجر در یک ماموریت مخفی، زمینه را برای سفر تاریخی رئیس‌جمهور، ریچارد نیکسون به چین در سال بعد از آن فراهم کرد. در طول ۵۰ سال گذشته، چین به یک قدرت جهانی تبدیل شده است. خبرنگار سی‌بی‌اس می‌پرسد: «همان‌طور که اکنون به گذشته نگاه می‌کنید، آیا جهان وضعیت بهتری دارد؟ یا اکنون مکان خطرناک‌تری است؟»

کیسینجر پاسخ داد: «ورود مجدد چین به نظام بین‌الملل اتفاق می‌افتد. شما نمی‌توانید آن را از سیستم بین‌المللی حذف کنید. امروز به نظر می‌رسد، چین آماده است تا با نیروی نظامی تایوان را تصرف کند و بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا گفته است که ایالات‌متحده از تایوان دفاع خواهد کرد. بنابراین ما یک مشکل داریم و آن این است که می‌تواند به یک جنگ عمومی بین دو کشور با فناوری پیشرفته تبدیل شود. این چیزی است که نیاز به توجه فوری دارد. این یک دوره و جهانی خطرناک‌تر است.» کیسینجر زمینه‌ساز صلحی ناآرام بین مصر و اسرائیل بوده که اکنون تقریباً ۵۰ سال است که ادامه دارد.

خبرنگار با اشاره به وقایع جنگ ویتنام، بمباران کامبوج، اتفاقات آرژانتین و کودتای شیلی پرسید: «افرادی در برنامه ما هستند که مشروعیت حتی انجام مصاحبه با شما را زیر سوال می‌برند، به زبان آنها اگر بگویم آنها شما را جنایتکار می‌دانند». کیسینجر پاسخ داد: «این بازتابی از نادانی آنهاست. این برنامه‌ای است که شما امروز در ۱۰۰ سالگی من دارید و موضوعی را انتخاب می‌کنید که ۶۰ سال پیش اتفاق افتاده است. باید بدانید که آنها در زمانش یک اقدام ضروری بوده است. اکنون نسل جوان احساس می‌کند که اگر بتوانند احساسات خود را بالا ببرند، نیازی در به فکر کردن ندارند. اما فکر جای احساسات را نمی‌گیرد.»

 کیسینجر که در ۱۰۰ سالگی نیز از دنیای مدرن مطلع است و در انتشار کتابی درباره هوش مصنوعی مشارکت داشته است در این باره و جنگ تسلیحاتی در دوره هوش مصنوعی گفت: «خب این یک هدف بسیار مطلوب است اما سرعت عملکرد هوش مصنوعی آن را در شرایط بحرانی مشکل‌ساز می‌کند. این یکی از بحث‌های بزرگ خواهد بود. اکنون سعی می‌کنم، کاری که در رابطه با سلاح‌های هسته‌ای انجام دادم را انجام دهم تا توجه‌ها را به اهمیت تاثیر این تکامل جلب کنم. در مسابقات تسلیحاتی قبلی شما می‌توانستید تئوری‌های قابل قبولی در مورد اینکه چگونه ممکن است پیروز شوید، ایجاد کنید اما در دوره تسلیحات هوش مصنوعی، ماشین تصمیم می‌گیرد، اگرچه ما اطلاعات را برای تصمیم‌گیری به ماشین می‌دهیم. این یک مشکل کاملاً جدید از نظر فکری است».