رنگ‌زمینه

صفحه اصلی > دسته‌بندی نشده : اقبال اوپنهایمر

اقبال اوپنهایمر

بیشتر جوایز بفتا ۲۰۲۴ را «اوپنهایمر» و «بیچارگان» از آن خود کردند و فیلم‌هایی چون «قاتلان ماه کامل»، «باربی»، «مایسترو»، «فراری» و «ناپلئون» در نهایت دست خالی به خانه رفتند. کسب این جایزه می‌تواند نشان‌دهنده این باشد که سلسله موفقیت‌های «اوپنهایمر» در جشنواره‌های بین‌المللی همچنان ادامه دارد و انگار باید منتظر درخشش آن در اسکار هم باشیم. «اوپنهایمر» در همین یکی دو ماه گذشته، مهم‌ترین جوایز سینمایی دنیا از گلدن گلوب را به دست آورد. پیش‌بینی‌ها حکایت از این دارد که نولان امسال یکی از فیلمسازان برنده اسکار خواهد بود که البته معلوم نیست فیلمش هم در میان بهترین‌های این جوایز باشد.
درحالی که «اوپنهایمر» با ۱۳ نامزدی پیشتاز جوایز بفتا بود، در نهایت با کسب ۷ جایزه پیشتاز کسب جوایز هم شد. «بیچارگان» با ۱۱ نامزدی در فهرست نامزدها، جایگاه دوم را داشت. درحالی که هر ۲ فیلم نامزد بهترین فیلم بودند، در نهایت این «اوپنهایمر» بود که جایزه کارگردانی برای کریستوفر نولان، بازیگر نقش مکمل مرد برای رابرت داونی جونیور و بازیگر اصلی فیلم برای کیلین مورفی را کسب کرد. «بیچارگان» علاوه بر بازیگر نقش اول زن برای اما استون، چند جایزه فنی هم برد.
در فهرست امسال «قاتلان ماه کامل» و «منطقه مورد علاقه» با ۹ نامزدی و «آناتومی یک سقوط»، «جاماندگان» و «مایسترو» نیز هر یک با ۷ نامزدی از مدعیان کسب جوایز بودند.
ستارگان سینمای جهان روز یک‌شنبه ۱۸ فوریه بر فرش قرمز هفتادوهفتمین جوایز آکادمی فیلم بریتانیا (بفتا) گرد هم آمدند. پرنس ویلیام، ولیعهد بریتانیا به‌ عنوان رئیس این مراسم در کنار ستارگانی مثل کیلین مورفی، اما استون، کیت بلانشت و بردلی کوپر حضور داشت. حضور او ‌در این مراسم درحالی رقم خورد که همسرش کاترین در دوران نقاهت پس از عمل جراحی قرار دارد. ویلیام که از سال ۲۰۱۰ تاکنون ریاست آکادمی فیلم بریتانیا را بر عهده دارد، در مراسم امسال برای نخستین بار بدون حضور همسرش در این مراسم شرکت کرد.
در نهایت با روشن شدن برندگان «اوپنهایمر» با کسب جایزه بهترین فیلم موفق شد تا «آناتومی یک سقوط»، «جاماندگان»، «قاتلان ماه کامل» و «بیچارگان» را پشت سر بگذارد. این فیلم با کسب جایزه بهترین کارگردان برای کریستوفر نولان موفق شد تا اندرو هیگ برای «همه ما غریبه‌ها»، ژوستین تریه برای «آناتومی یک سقوط»، السکاندر پین برای «جاماندگان»، بردلی کوپر برای «مایسترو» و جاناتان گلیزر برای «منطقه مورد علاقه» را پشت سر بگذارد. داواین جوی راندولف برای «جاماندگان» جایزه بهترین نقش مکمل زن و رابرت داونی جونیور برای «اوپنهایمر» جایزه بهترین نقش مکمل مرد را گرفت. اما استون برای بازی در «بیچارگان» جایزه بازیگر نقش اول زن و کیلیلن مورفی برای «اوپنهایمر» جایزه بازیگر نقش اول مرد را دریافت کرد.
«آناتومی یک سقوط» نوشته ژوستین تریه و آرتور هراری جایزه بهترین فیلمنامه اورجینال و «داستان آمریکایی» نوشته کورد جفرسون، جایزه بهترین فیلمنامه اقتباسی را گرفت. «منطقه مورد علاقه» ساخته جاناتان گلیزر به دنبال موفقیت‌های اخیرش جایزه بهترین فیلم بریتانیایی را هم به جوایزش افزود. میازاکی با «پسر و مرغ ماهی‌خوار» دیگر جایزه‌ای نمانده که در این ماه‌های اخیر دریافت نکند و بفتا هم جایزه بهترین انیمیشن را به آن داد. «۲۰ روز در ماریوپل» ساخته مستیسلاو چرنوف، رینی آرونسون راث جایزه بهترین مستند را گرفت و جایزه بهترین فیلم اول یک نویسنده، کارگردان یا تهیه‌کننده بریتانیایی به «مامان زمین» ساوانا لیف (نویسنده، کارگردان، تهیه‌کننده) اهدا شد.
گروه بازیگران «جاماندگان» سوزان شاپ میکر هم تندیس بهترین بازیگران را دریافت کرد.
اوپنهایمر علاوه بر چهار جایزه بهترین فیلم،‌کارگردانی و نقش اصلی و مکمل مرد جوایز بهترین فیلمبرداری،‌ تدوین و موسیقی را هم از آن خود کرد. «بیچارگان» هم جوایز طراحی لباس، گریم، طراحی تولید و جلوه‌های ویژه بصری را به دست آورد. «منطقه مورد علاقه» هم در بخش فنی جایزه بهترین صدا را دریافت کرد.

sazandegi

«پست قبلی

پست بعدی»

پست های مرتبط

عقب افتاده‌ایم

سیدحسین مرعشی در سفر به کردستان: ایران‌ امروز را نمی‌توان براساس الگوی…

21 جولای 2024

اخلاق‌مند و مردم‌دار

چند سطری در حمایت از «مسعود پزشکیان» که نجات ایران در رای…

2 جولای 2024

برای ایران

محمدطبیبیان،مسعودنیلی،موسی‌غنی‌نژاد،داودسوری و فرهادنیلی پنج اقتصاددان آزادی‌خواه از مسعودپزشکیان حمایت کردند   دلایل…

2 جولای 2024

دیدگاهتان را بنویسید