رنگ‌زمینه

صفحه اصلی > اقتصاد : امین بازار

امین بازار

مسعود پزشکیان در جمع بازاریان وعده اصلاح نظام مالیاتی را مطرح کرد

بازار تهران که در چند دهه گذشته پایگاه سیاسی راست سنتی و مؤتلفه اسلامی بوده، دیگر در اختیار این جریان نیست و با گسل‌های بزرگی مواجه شده است. زمانی اسم بازار با راست سنتی گره خورده بود و آن ‌چنان که گروه مؤتلفه اسلامی قدرت بسیج‌کنندگی بازاریان را داشتند، هیچ جریان سیاسی از چنین توانی برخوردار نبود. به‌خصوص اینکه در دولت میرحسین موسوی بازاریان بارها به بهانه گران‌فروشی تحت فشار قرار گرفتند و خاطرات تلخ قیمت‌گذاری و تعزیرات در دهه ۶۰ تا سال‌ها از ذهن بازاریان پاک نشد.
اما به نظر می‌رسد بازار تهران این روزها جناح سیاسی خود را عوض کرده و از راست سنتی به اصلاح‌طلبی تغیر موضع داده است. نشان به این نشان که دو روز پس از حضور سعید جلیلی در بازار تهران که با بی‌اعتنایی کسبه همراه بود، مسعود پزشکیان به بازار تهران رفت و با استقبالی کم‌نظیر مواجه شد. با وجودی که بازار تهران پایگاه سنتی اصولگرایان است، تصویرهایی که ایرنا از این دو رویداد منتشر کرده نشان می‌دهد که استقبال از نامزد اصلاح‌طلبان قابل مقایسه با نامزد اصولگرایان نیست. برخی ویدئوها از بازار تهران همزمان با حضور آقای جلیلی نشان می‌دهد که او توسط بازاریان«هو» شده است. این درحالی است که نامزد اصولگرایان همواره مورد احترام طیف بازاریان بوده و حتی اگر به او رای نمی‌دادند، احترامش را نگه می‌داشتند اما گزارش‌های موجود نشان می‌دهد که با سعید جلیلی در بازار تهران برخورد خوبی صورت نگرفته است.

پزشکیان در بازار تهران چه گفت؟
مسعود پزشکیان که دیروز در بازار تهران حضور یافته بود، گفت: «طبقه‌ای که قدرت پرداخت مالیات ندارد و آنکه زندگی‌اش نمی‌چرخد نباید مالیات پرداخت کند». به گزراش ایرنا، مسعود پزشکیان دیروز در جمع بازاریان و کسبه بازار ظروف و لوازم‌خانگی تهران در محله شوش تهران گفت: «وعده‌ای نمی‌دهم که به آن عمل نکنم و قول می‌دهم که هیچ وقت به مردم دروغ نگویم».
نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری افزود: آنچه به آن معتقدم و بارها در تلویزیون و رسانه‌های اعلام کردم این است که سفره خودمان را از سفره مردم جدا نخواهم کرد، با تمام وجود تلاش خواهم کرد مشکل فقر، بیکاری، تبعیض و بی‌عدالتی را در کشور و جامعه از بین ببرم».
پزشکیان تاکید کرد: «باید دروازه‌ها کشور را به روی همه باز کنیم تا تاجران ما بتوانند با همه دنیا ارتباط داشته باشند، نمی‌شود با مرزهای بسته و درون یک قفس توسعه، اشتغال و رونق ایجاد کرد؛ از طبقه‌ای که قدرت پرداخت مالیات ندارد و آنکه زندگی‌اش نمی‌چرخد مالیات گرفته نخواهد شد».
نامزد مورد حمایت حزب کارگزاران با بیان اینکه با کمک بازاریان و مردم باید راهی را در پیش گرفت که سبب عزت مردم و کشور شود، گفت: «نگاهی که در کشور به وجود آمده این است که عده‌ای احساس می‌کنند عقل‌ کل هستند و سایر مردم چیزی نمی‌دانند و این نگاه باید از بین برود. همه مردم می‌توانند برای زندگی خود تصمیم بگیرند و می‌توانند برای بهبود زندگی خود مشارکت کنند».

وی افزود: «نباید عده‌ای تصور کنند مردم فقط آنها هستند و سایر مردم، مردم نیستند. بلکه شما و ما، مردم هستیم و ۶۰ درصدی هم که در انتخابات شرکت نکردند مردم هستند و حق دارند و ما موظف به شنیدن حرف آنها هستیم».
پزشکیان با تاکید بر اینکه موظف است کاری کند تا صدای کسانی که شنیده نشده، شنیده شود، افزود: «آمده‌ام تا جایی که می‌توانم صدای مردم و به دنبال حل و پیگیری مشکلات و مسائل و شما مردم باشم». با پیوستن علی طیب‌نیا به کمپین مسعود پزشکیان، به نظر می‌رسد نامزد اصلاح‌طلبان بیشتر از گذشته در حوزه اقتصاد، حرف‌های روشن و مشخص می‌زند. دیروز ویدئویی از علی طیب‌نیا فراگیر شد که به نظر می‌رسد برنامه مالیاتی مسعود پزشکیان باشد. طیب‌نیا که در محافل اقتصادی به «طیب تورم» معروف است گفت: «در حوزه مشاغل باید معافیت مالیاتی را به ۳ برابر افزایش دهیم. معافیت حقوق‌بگیران نیز باید به ۲ برابر ارتقا یابد و سالانه متناسب با تورم تعدیل یابد». وی افزود: «در معافیت مالیاتی هر فرد باید بتواند نیازهای خود را تامین کند و اگر درآمد مازادی داشت مشمول معافیت مالیاتی شود».
طیب‌نیا همچنین گفت: «معافیت حقوق‌بگیران درحال حاضر ۱۲ میلیون تومان است، یعنی درآمدش از پرداخت مالیات معاف می‌شود، ولی برنامه داریم آن را به دو برابر ارتقا دهیم و سالانه با توجه به تورم تعدیل می‌شود».

وزیر پیشین امور اقتصادی و دارایی در سخنان دیگری گفت: «رئیس کل بانک مرکزی ترکیه به دلیل خروج از لیست خاکستری گفت، باید جشن ملی بگیریم، ما تنها کشوری هستیم که قبل از اجرای برنامه اقدام از لیست سیاه خارج شدیم، ولو به صورت تعلیق؛ این شایسته تقدیر بود، نه اینکه عده‌ای به خاطر اینکه در دوران روحانی انجام می‌شود، ناراحت شوند. چرا شخص بزرگواری که در دوران مسئولیت خودش می‌گوید عضو شوید، امروز نمی‌گذارد الحاق ما به تصویب برسد». وی افزود: «در شرایط تحریمی بیشتر نیاز داریم در لیست سیاه نباشیم، مگر می‌خواهیم جرائم سازمان‌یافته کنیم؟ بیش از هر کشوری هم از تروریسم آسیب دیدیم، برترین شخصیت این مملکت؛ یعنی آیت‌الله دکتر بهشتی را در این مسیر از دست دادیم، چرا باید متهم به حمایت از تروریسم شویم؟» وی با اشاره به اینکه عده‌ای با اقدامات بیجا، زمینه برگشت مجدد ما را به این لیست چیدند، گفت: «هدف اول من از پیاده کردن برنامه مبارزه با پولشویی مبارزه با فساد در ایران بود؛ هدف دوم نیز این بود که از لیست سیاه اف‌ای‌تی‌اف خارج شویم، با بودن در لیست سیاه تعاملات ما با خارج از کشور دچار محدودیت می‌شود، درآمدهای نفتی را هم نمی‌توانیم متنقل کنیم».

نظرات پزشکیان در مناظره
مسعود پزشکیان دیشب هم در برنامه مناظره تلویزیونی، درباره صحبت‌های مطرح شده در مورد گرانی بنزین، تصریح کرد: «خبری از ما پخش شد که بنزین را گران می‌کنیم که ما گفتیم این کار را نمی‌کنیم، ولی متاسفانه این رسانه‌ها این خبرها را پخش می‌کنند. قاطع عرض می‌کنم که بدون رضایت مردم هیچ اقدامی نخواهیم کرد». وی با اشاره به اینکه اصرار بر تولید خودرو در داخل به زیان جامعه تمام شده گفت: «گفتیم خودمان می‌خواهیم تولید کنیم. چه بلایی با تولید ماشین سر مردم آورده‌ایم. بنزین را در صد کیلومتر، ۲۰ لیتر مصرف می‌کند بعد بگوییم بنزین را گران می‌کنیم. مگر می‌شود؟ اگر بازار را باز کنیم، قابلیت ایجاد می‌شود، نه اینکه دور خود قفس درست کنیم و بگوییم هرچه تولید می‌کنیم باید استفاده کنید. ما داریم از چرخه تکنولوژی خارج می‌شویم. دنیا خیلی پیچیده است و خود آمریکا هم از این چرخه نمی‌تواندخارج شود. شدنی نیست که بگوییم همه کار را خودمان انجام می‌دهیم. قیمت ماشینی که ۲۰ هزار دلار است، می‌فروشیم ۱۰۰ هزار دلار که مردم که ۲۰۰ یا ۳۰۰ دلار حقوق می‌گیرند، خواب آن را هم نمی‌بیینند. مردم چه گناهی کرده‌اند؟»

sazandegi

پست های مرتبط

حلقه امیرآباد

احتمال دارد اقتصاددانانی از دانشگاه تهران مهم‌ترین پست‌های اقتصادی دولت چهاردهم را…

21 جولای 2024

مشکل بازار، مشکل کشور است

دیدار مسعود پزشکیان با فعالان اقتصادی در اتاق ایران   روز گذشته…

20 جولای 2024

دنده خلاص واردات

چه کسی ترمز واردات خودرو را کشید؟   در آخرین روزهای عمر…

19 جولای 2024

دیدگاهتان را بنویسید