رنگ‌زمینه

صفحه اصلی > سیاست : توقیف کشتی اسرائیلی

توقیف کشتی اسرائیلی

صبح روز گذشته خبری از جنوب کشور بر حساسیت فضای سیاسی کشور در 24 ساعت گذشته زیر سایه احتمال پاسخ ایران به اسرائیل افزود؛ کشتی اسرائیلی در تنگه هرمز توقیف شد. خبرگزاری تسنیم با تایید این خبر نوشت که رزمندگان نیروی دریایی سپاه یک کشتی باری مرتبط با رژیم صهیونیستی را در منطقه خلیج‌فارس توقیف کردند. براساس این گزارش «برخی منابع خبری مدعی شدند این کشتی باری «ام‌اس‌سی‌آریز» (MSC Aries) نام دارد که با پرچم پرتغال فعالیت می‌کند و مرتبط با شرکت «زودیاک مریتایم» مستقر در لندن است که مالک آن یک میلیاردر اسرائیلی به نام «ایال عوفر» است. شرکت کشتیرانی زودیاک که در بانک‌های داده عمومی به‌ عنوان مالک کامپو اسکوئر آمده، متعلق به ایال عوفر، میلیارد اسرائیلی است». به گزارش تسنیم، بهمن سال 1401 نیز برخی رسانه‌ها مدعی شدند که کشتی تجاری کامپو اسکوئر متعلق به شرکت کشتیرانی زودیاک در خلیج‌فارس هدف حمله قرار گرفته بود. همچنین فارس بنا بر گفته یک منبع آگاه خبر داده که دستگاه‌های اعلام موقعیت‌ این کشتی خاموش بوده و به سوالات لازم پاسخ نداده است. خبرگزاری مهر نیز درباره این کشتی نوشته است که ایال اوفر مالکیت آن را دارد. او در سال ۱۹۵۰ در حیفا متولد و بنیان‌گذار و رئیس شرکت کشتیرانی زودیاک، یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های کشتیرانی در جهان است. همچنین سهام قابل توجهی در شرکت‌های مختلف ازجمله OCMS انرژی و سهام خصوصی میلستون دارد. ایال در رشته بازرگانی از دانشگاه تل‌آویو لیسانس گرفت سپس به شرکت خانوادگی پیوست و در سال ۱۹۷۹ پس از مرگ پدرش، مدیرعامل شرکت کشتیرانی اسکور شد. اوفر پس از فروش شرکت اسکور در سال ۱۹۹۹ شرکت کشتیرانی زودیاک را تاسیس و به سرعت رشد کرد که پس از مدتی به یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های کشتیرانی در جهان تبدیل شد. این شرکت طیف گسترده‌ای از کشتی‌ها را شامل تانکر، کشتی باری و کشتی فله‌بر اداره می‌کند. ایال یکی از ثروتمندترین افراد اسرائیل به ‌شمار می‌آید و ثروتی نزدیک به ۱۰ میلیارد دلار دارد و در فهرست ثروتمندترین افراد جهان که توسط مجله فوربس منتشر می‌شود نیز قرار دارد. اوفر در موناکو زندگی می‌کند و یکی از حامیان قدرتمند اسرائیل به ‌شمار می‌آید حتی به برخی از خیریه‌های اسرائیلی هم کمک مالی کرده است. یسرائیل گاتز، وزیر خارجه اسرائیل پس از انتشار خبر توقیف یک کشتی توسط عوامل سپاه پاسداران در ایکس نوشت: «سپاه پاسداران یک کشتی باری غیرنظامی پرتغالی متعلق به یکی از اعضای اتحادیه اروپا را به ادعای مالکیت اسرائیل توقیف کرد. از اتحادیه اروپا و جهان آزاد می‌خواهم که فوراً سپاه پاسداران را به‌ عنوان یک سازمان تروریستی اعلام و جمهوری اسلامی را هم تحریم کنند». ارتش اسرائیل نیز در بیانیه‌ای در این ‌باره با بیان اینکه «ایران عواقب تشدید اوضاع را متحمل خواهد شد» نوشت که «ما در حالت هوشیاری بالایی قرار داریم و آمادگی خود را برای محافظت از اسرائیل در برابر حمله ایران افزایش داده‌ایم».
ارتش اسرائیل همچنین ادعا کرد: ما برای همه سناریوها آماده هستیم و برای محافظت از اسرائیلی‌ها، اقدامات لازم را با متحدان خود انجام خواهیم داد.
الجزیره نیز گزارش داده است که سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی در این ‌باره گفته که «ارتش اسرائیل برای تمام سناریوها آماده است و با همکاری هم‌پیمانان خود اقدامات لازم برای حمایت از اسرائیل را اتخاذ خواهد کرد. ما در آماده‌باش کامل برای مقابله با تجاوزهای ایران هستیم و آمادگی پاسخگویی را داریم».

sazandegi

پست های مرتبط

خیابانی به‌نام رئیسی

مهدی چمران، رئیس شورای شهر تهران اعلام کرد که امروز یکی از…

21 می 2024

همدردی جهان با ایران

فرشاد گلزاری، گروه بین‌الملل یک‌شنبه اخباری از بروز سانحه برای بالگرد حامل…

21 می 2024

فرجام نیک

انالله و انا الیه راجعون خبر بسی دردناک و غم‌انگیز بود. فقید…

21 می 2024

دیدگاهتان را بنویسید