رنگ‌زمینه

صفحه اصلی > دسته‌بندی نشده : راه سخت بـایـدن

راه سخت بـایـدن

گروه جهان

با این حال حدود ۷ ماه تا انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا باقی‌مانده اما تحلیل‌ها و اخبار آن همچنان خواندنی است. چه آنکه رئیس‌جمهور آمریکا می‌تواند مسیر دنیا را تغییر دهد. چنانکه ترامپ چنین کرد و تنش‌های فزاینده‌ای را به دنیا تحمیل کرد یا اوباما، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا نیز به جای ستیز و جنگ، راه دیپلماسی را برای افزایش صلح در دنیا در پیش گرفت. اکنون دو رقیب قدیمی، یک بار دیگر در برابر هم قرار گرفته‌اند. بایدن، رئیس‌جمهور مستقر آمریکاست که می‌خواهد برای دور دوم نیز کاندیدا شود و ترامپ که از پیش نیز اعلام کرده بود، می‌آید و حال با برطرف شدن موانع حقوقی پا در انتخابات می‌گذارد.
شبکه خبری «سی‌ان‌ان» در تحلیلی به انتخابات ۲۰۲۴ ریاست‌جمهوری آمریکا که در این سال میلادی برگزار می‌شود پرداخت و نوشت: جو بایدن برخلاف انتخابات ۲۰۲۰ که در کل رقابت‌ها مقابل دونالد ترامپ مورد حمایت واقع می‌شد این بار مسیر سخت‌تری پیش‌رو دارد و رقیب وی شانس بالایی برای بازپس‌گیری کاخ سفید دارد. این رسانه آمریکایی در ادامه گزارش خود با اشاره به محبوبیت پایین بایدن و عقب ماندن وی از ترامپ در ایالت‌های تاثیرگذار یادآوری کرد: برخلاف سال ۲۰۲۰ که ترامپ تقریباً هیچ نکته مثبتی برای پیروزی مقابل بایدن نداشت، ‌اعتماد آمریکایی‌ها به این سیاستمدار جمهوری‌خواه برای حل بحران‌های اقتصادی و مرزی همچنین حمایت طرفدارانش با وجود پرونده‌های جنایی، موضوعاتی است که کار را برای بایدن در انتخابات ۲۰۲۴ سخت می‌کند.
سی‌ان‌ان اضافه می‌کند: رقابت میان بایدن، ‌نامزد دموکرات‌ها و ترامپ، ‌نامزد جمهوری‌خواهان، اولین رقابت مجدد بین یک رئیس‌جمهوری فعلی و یک رئیس‌جمهوری سابق از سال ۱۸۹۲ است. این گزارش با اشاره به نظرسنجی‌هایی که در هفته گذشته منتشر شد، نوشت: نظرسنجی‌های نیویورک تایمز/ کالج سینا، سی‌بی‌اس نیوز/ یوگاو، فاکس نیوز و وال استریت ژورنال همگی با اختلاف ۲ تا ۴ امتیاز، درصد بیشتری از آرا را به ترامپ دادند.
این نظرسنجی‌ها در کنار هم تصویری از یک رئیس فعلی مشکل‌دار را ترسیم می‌کنند. موضوع فقط این نیست که بایدن در برابر رقیب خود در انتخابات عمومی، وضعیت بدتری نسبت به هر رئیس‌جمهوری فعلی (به استثنای ترامپ در سال ۲۰۲۰) در ۷۵ سال گذشته دارد؛ بلکه موضوع این است که در طول مبارزات انتخاباتی ۲۰۲۰ هیچ برتری برای ترامپ قابل تصور نبود و هیچ نظرسنجی قابل توجهی نشان نمی‌داد که ترامپ در سطح ملی از بایدن جلوتر است.
سی‌ان‌ان یادآوری می‌کند: همچنین در رقابت انتخاباتی ۲۰۲۰ ایالت‌هایی که بایدن را در صدر فهرست الکترال کالج قرار دادند (آریزونا، جورجیا و ویسکانسین) هر کدام کمتر از یک امتیاز تعیین شدند و او حاشیه خطای بسیار کمی داشت.
این گزارش می‌افزاید: رئیس‌جمهوری کنونی آمریکا امروز نسبت به چهار سال پیش در وضعیت بسیار بدتری در ایالت‌های میدان نبرد قرار دارد. او در آخرین نظرسنجی از آریزونا، جورجیا و نوادا با پنج امتیاز یا بیشتر از ترامپ عقب بوده است. این درحالی است که از سال ۲۰۰۴ تاکنون هیچ‌یک از نامزدهای دموکرات ریاست‌جمهوری، نوادا را از دست نداده است.
براساس این گزارش، اگر بایدن همه این ایالت‌ها را هم ببازد، در صورتی که در رقابت‌هایی که در سال ۲۰۲۰ موفق شده بود، بار دیگر پیروز شود همچنان می‌تواند برنده انتخابات شود. این شرایط به او کمک می‌کند، آرای انتخاباتی را ۲۷۰ بر ۲۶۸ به پایان برساند.
سی‌ان‌ان یادآوری می‌کند: اما مشکل بایدن این است که او در ایالتی مانند میشیگان عقب مانده است. میانگین نظرسنجی‌هایی که در ۶ ماه گذشته با استانداردهای سی‌ان‌ان برای انتشار مطابقت دارد، رتبه او را چهار امتیاز کم کرده است. به عبارت دیگر، نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که درحال حاضر ترامپ در ایالت‌هایی که برای پیروزی در کالج الکترال و ریاست‌جمهوری هر چند با امتیاز اندک لازم ارزیابی می‌شود، پیشی گرفته است.
این گزارش اضافه می‌کند: درحالی که آمریکایی‌ها عمده‌ترین مشکلات پیش‌روی این کشور را اقتصاد و مهاجرت می‌دانند، ‌ترامپ در نظر آنها در هر ۲ موضوع به طور قابل توجهی بیشتر از بایدن قابل اعتماد است. این امکان وجود دارد که اگر احساسات مصرف‌کنندگان آمریکایی بهبود یافته یا بحران گذرگاه‌های مرزی کاهش یابد، بایدن بتواند علیه ترامپ موضع بهتری بگیرد. اما حتی این موضوعات هم نمی‌تواند کمک چندانی به این سیاستمدار دموکرات بکند.
سی‌ان‌ان ادامه می‌دهد: بایدن از زمان جنگ جهانی دوم تاکنون کمترین محبوبیت را در انتخابات مجدد نامزدها داشته است. میزان محبوبیت او ۴۰ درصد یا کمی کمتر از آن است. از طرفی ۲ رئیس‌جمهوری فعلی با محبوبیت پایین در دوره ریاست‌جمهوری خود (ترامپ و جورج اچ دبلیو بوش در سال ۱۹۹۲) هر ۲ در انتخابات نوامبر سال انتخاباتی خود شکست خوردند. البته بسیاری از دموکرات‌ها دوست دارند، استدلال کنند که نمی‌توان فقط به میزان محبوبیت بایدن نگاه کرد چراکه حریف او نیز محبوبیتی ندارد.
براساس این گزارش اما نظرسنجی‌های متعدد (ازجمله جدیدترین نظرسنجی‌های فاکس نیوز، نیویورک تایمز و وال‌استریت ژورنال) رتبه‌های مطلوب ترامپ را چند امتیاز بالاتر از بایدن نشان داده و دوباره این روند با آنچه در سال ۲۰۲۰ شاهد بودیم بسیار متفاوت است. این بدان معناست که برای بایدن صرفاً به دست آوردن رای‌دهندگانی که از هر ۲ نفر متنفرند، کافی نیست. او باید نظر این گروه را با اختلاف قابل توجهی برنده شود تا بتواند کسری محبوبیت خود را جبران کند.
سی‌ان‌ان می‌افزاید: بهترین امید بایدن برای مخالفت بیشتر رای‌دهندگان علیه ترامپ، ممکن است به چهار کیفرخواست جنایی علیه رئیس‌جمهوری سابق باشد. با کنار گذاشتن این واقعیت که تاریخ شروع اکثر این محاکمات مبهم است، مشخص نیست که مجرم شناخته شدن ترامپ در این پرونده‌ها چقدر تفاوت ایجاد خواهد کرد. براساس نظرسنجی نیویورک تایمز، اکثریت رای‌دهندگان احتمالی (۵۳ درصد) فکر می‌کنند که ترامپ مرتکب یک جنایت جدی فدرال شده است.
براساس این گزارش، همین نظرسنجی نشان داد که ترامپ در بین رای‌دهندگان احتمالی چهار امتیاز بالاتر از بایدن است. ترامپ در این نظرسنجی پیشتاز بود زیرا ۱۸ درصد از حامیانش گفتند که او مرتکب جنایت فدرال شدید شده و با این حال از او حمایت می‌کنند. چنین آماری باید برای حامیان بایدن نگران‌کننده باشد. چراکه نظرسنجی تایمز همچنین نشان داد که ۷۲ درصد از رای‌دهندگان احتمالی می‌گویند که سن بایدن او را پیرتر از آن کرده است که بتواند یک رئیس‌جمهوری موثر باشد. این در مقایسه با ۵۳ درصدی که می‌گویند، ترامپ مرتکب یک جنایت جدی فدرال شده، شکاف بزرگی است که می‌تواند یکی از بزرگ‌ترین دلایلی باشد که کار بایدن را در مقابل ترامپ سخت‌تر می‌کند.
این مقاله در پایان نوشت: شاید سوال بزرگ در ۸ ماه آینده این باشد که آیا ضعف‌های ترامپ بیشتر از بایدن خواهد بود یا خیر؟ اگر این چنین باشد احتمالاً بهترین شانس بایدن برای کسب یک دوره دیگر به دست خواهد آمد.

sazandegi

«پست قبلی

پست بعدی»

پست های مرتبط

عقب افتاده‌ایم

سیدحسین مرعشی در سفر به کردستان: ایران‌ امروز را نمی‌توان براساس الگوی…

21 جولای 2024

اخلاق‌مند و مردم‌دار

چند سطری در حمایت از «مسعود پزشکیان» که نجات ایران در رای…

2 جولای 2024

برای ایران

محمدطبیبیان،مسعودنیلی،موسی‌غنی‌نژاد،داودسوری و فرهادنیلی پنج اقتصاددان آزادی‌خواه از مسعودپزشکیان حمایت کردند   دلایل…

2 جولای 2024

دیدگاهتان را بنویسید