رنگ‌زمینه

صفحه اصلی > سرمقاله و سیاست : سوال از مسئولان

سوال از مسئولان

سرمقاله سیدحسین مرعشی، دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی ایران در روزنامه سازندگی

بعد از پذیرش مسئولیت ترور وحشیانه و ضدانسانی مردم کرمان توسط گروهک داعش، زمان توجه به این نکته است که بغض و کینه داعش نسبت به مردم ایران به طور عام، مردم کرمان به طور خاص و سردار سلیمانی به‌عنوان فرماندهی که در زمین‌گیر کردن داعش در عراق و سوریه و پشت مرزهای ایران نقش اساسی ایفا کرده بود، چقدر جدی است. حالا باید همه ما، اعم از سیاسیون و تاثیرگذاران بر افکار عمومی دقت کنیم که به سمت محکومیت خشونت و ترور برویم و بدانیم که اگر یک بسیج همگانی و یک وحدت فراسرزمینی در مقابله با داعش شکل نگیرد، داعش می‌تواند برای امنیت جهانی خطرآفرین باشد. این نخستین موضوعی است که باید مورد توجه باشد. دومین موضوعی که حائز اهمیت ابعاد داخلی و بستر و امکان انجام چنین عملیات وحشیانه‌ای است، مساله‌ای بر مبنای برخی ابهامات است که سوالاتی را نیز مطرح می‌کند.

نخستین مساله باید در موضوعات سرزمینی بررسی شود؛ به نظر می‌رسد داعش درحال حاضر در افغانستان استقرار دارد. وقوع این عملیات تروریستی در کرمان و قبول مسئولیت آن توجه داعش این مساله را مورد توجه قرار می‌دهد که با توجه به هزینه سنگینی که جمهوری اسلامی در تحمل و تعامل با طالبان در مرزهای شرقی کشور داشته است، چرا نتوانسته در قبال پرداخت هزینه برای ارتباط با طالبان از نفوذ و قدرت طالبان در افغانستان برای مهار داعش بهره بگیرد؟ امروز مشخص می‌شود ،طالبان در این زمینه به ایران کمک نکرده و اخطار لازم را به داعش نداده که داعش از خاک افغانستان وارد ایران شده و عملیاتی به این وحشتناکی را اجرا کرده است. این موضوعی است که باید مسئولان سیاست خارجی، وزارت کشور و دیگر نهادهای ذی‌ربط درباره آن دقت داشته باشند.

مساله دوم این است که چرا هیچ یک از مقامات و نهادهای امنیتی قبل از طراحی مراسم سالگرد سردار سلیمانی به فکر ابعاد همه‌جانبه تامین امنیت این مراسم نبودند. نزدیکی کرمان به مرزهای شرقی و وجود مسیرهایی که در بیابان و مناطق بدون سکنه در این گذرگاه‌ها وجود دارد باید این احتمالات و تحلیل‌ها را پیش چشم مسئولان قرار می‌داد و حالا سوال این است که به‌رغم این شرایط سرزمینی و جزئیات جغرافیایی چرا تامین و پیش‌بینی مقدمات صورت نگرفته است.

سومین مساله در مورد اقدامات محلی است که باید در این حوزه انجام می‌شده است. براساس گفته‌ها و اخباری که در این زمینه اعلام شده، این دو عملیات انتحاری در خارج از گیت‌های بازرسی انجام شده است. در اینجا نیز این سوال مطرح می‌شود که چرا منطقه حفاظت را گسترش ندادند، چراکه هر جایی که مردم اجتماع می‌کردند، منطقه حفاظت باید اعلام می‌شد. علاوه بر این بسیار طبیعی است که اگر مسئولان نتوانند امنیت یک مراسم را تامین کنند، از اساس نباید مراسم برگزار شود کمااینکه در مراسم تشییع این موضوعات را مدنظر قرار دادند. با توجه به اینکه کرمان همیشه در معرض تهدیداتی از این دست بوده است، چرا عقل امروز را همان زمان به کار نگرفتند؟!

لازم به یادآوری است که اگر قرار است وزارت کشور در اختیار سرداران با سابقه و با تجربه‌ای مثل آقای وحیدی باشد، چرا نباید کشور از تدابیر امنیتی لازم توسط ایشان و تیم همراهشان برخوردار شود؟! ضمن اینکه باید این حادثه را به خانواده‌های داغدار و مردم کرمان که شب‌وروز در اضطراب زندگی می‌کنند و آرامش و آسایش‌شان مختل شده، تسلیت بگوییم و همدردی کنیم، باید فریاد بلند و سوالات اساسی را هم از مسئولان بپرسیم.

داعش دشمن ایران بوده و هست، دشمن سردار سلیمانی بوده و تکلیف روشنی در این موارد دارد و این مسئولان هستند که باید مقدمات را برای مقابله با این دست از تهدیدات مهیا کنند. آنچه در کرمان رخ داد، آزمون بدی بود و نشان داد مسئولان در حوزه‌های مختلف نتوانستند حداقل کنترل‌ها را در ورودی‌های شهر داشته باشند، تامین مقدمات لازم را نکرده بودند و این نواقص کاملاً واضح و روشن است.

sazandegi

پست های مرتبط

به دکتر پزشکیان رای می‌دهم

حسین کروبی، فرزند مهدی کروبی، رئیس پیشین مجلس و کاندیدای دو انتخابات…

20 ژوئن 2024

چالش اصلی رفع تحریم‌هاست

قاسم محبعلی مدیرکل پیشین خاورمیانه وزارت امور خارجه در مورد سیاست خارجی به‌خصوص…

20 ژوئن 2024

جبهه‌ی برجام‌ستیزان

فرشاد گلزاری، گروه بین‌الملل سخنان مسعود پزشکیان و محمدجواد ظریف در صدا‌وسیما…

20 ژوئن 2024

دیدگاهتان را بنویسید